مدیرکل حقوقی میراث بحث رد مصوبه جنجالی همدان را مطرح کرد

چهارشنبه ۲۳ مهر ۱۳۹۹ ساعت ۱۵:۳۴ | کد مطلب: ۳۰۹۱۰
مدیرکل حقوقی میراث بحث رد مصوبه جنجالی همدان را مطرح کرد
مدیرکل حقوقی وزارتخانه میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در نامه‌ای به فرمانداری همدان، درخواست ردِ مصوبه‌ شورای شهر همدان مبنی بر «ردِ هر نوع استعلام از میراث فرهنگی برای ساخت و ساز در بافت تاریخی این شهر» را مطرح کرد.
اسکان نيوز: بیش از یک ماه و نیم قبل حدود ۱۰ نفر از اعضای شورای شهرِ همدان در صحن شورا طرحی را تصویب کردند که شهرداری‌ها برای ساخت‌وساز در بافت تاریخی شهری یعنی رینگ اول و دوم، از اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان استعلام نکنند؛ مصوبه‌ای که به راحتی می‌تواند ریشه تاریخِ باقی‌مانده در این شهر قدیمی را بخشکاند، همان‌طور که مشخص‌ترین و به‌روزترین شاهد این اتفاق را می‌توان ساختِ حجره‌ای در عرصه بقعه تیموری شاهزاده حسینِ همدان دانست.

اکنون ابراهیم شقاقی، مدیر کل حقوقی وزارتخانه میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی  خبر می‌دهد که سه‌شنبه ۲۲ مهر، در نامه‌ای به فرماندار همدان، درخواست کرده تا مصوبه‌ تازه تصویب‌شده‌ شورای شهر را که استعلام از میراث فرهنگی را رد می‌کند، تایید نکند.

او بیان می‌کند: براساس قانون، زمانی‌که یک مصوبه در شورای شهر هر استان یا منطقه تصویب می‌شود، نخست فرمانداری آن منطقه باید آن را تایید کند که آن مصوبه مغایر با مقررات و قوانینِ بالادستی هست یا خیر، به همین دلیل از فرماندار همدان درخواست کردیم تا این مصوبه را تایید نکند.

او با اشاره به مصوبه‌ شورای شهر همدان، توضیح می‌دهد: اصلا این قانون با همه‌ قوانین میراث فرهنگی صددرصد مغایرت دارد، چون مواد اساسنامه تشکیل سازمان میراث فرهنگی و قوانین دیگر همگی نسب به استعلام از میراث فرهنگی تاکید دارند و کلیه دستگاه‌ها از شهرداری تا وزارتخانه‌های مختلف را برای انجام هر نوع عملیات عمرانی موظف به استعلام می‌کنند، حتی زمانی‌که وزارت نفت قرار است طرحی را در یک بیابان در هر نقطه‌ای از کشور اجرایی کند، براساس قانون موظف به استعلام از میراث فرهنگی است.

ایسنا نوشت، شقاقی با تاکید بر این‌که شورای شهر اصلا نمی‌تواند چنین مصوبه‌ای را تصویب کند، می‌گوید:‌ قطع به یقین اگر فرمانداری همدان این مصوبه را تایید کند، وزارتخانه میراث فرهنگی به روش‌های قانونی دیگر جلوگیری از اجرایی شدن این مصوبه را پیگیری می‌کند.