تخت‌خلیل بنا باستانی مهجور در زباله‌دان تاریخ

سه شنبه ۲۲ مهر ۱۳۹۹ ساعت ۱۴:۵۴ | کد مطلب: ۳۰۸۷۳
تخت‌خلیل بنا باستانی مهجور در زباله‌دان تاریخ
تخت‌خلیل، کمتر کسی آوازه این بنا مهجور را شنیده و از پیشینه آن خبر دارد، جاذبه تاریخی دیدنی و منحصربه‌فردی که اهالی محلی اعتقاد دارند بیش از ۷۰۰ سال قدمت دارد.
اسکان نيوز: «تخت خلیل» بنا فراموش شده‌ای است که در روستای هدف گردشگری کاج شهرستان رزن قرار دارد و با وجود اهمیت فراوان نه تنها تاکنون در فهرست آثار ملی ایران ثبت نشده بلکه در آستانه تخریب است. این بنا که مورد بی‌مهری مسئولان قرار گرفته برای گردشگران و حتی همدانی‌ها گمنام و ناشناخته است، گذر زمان نیز «تخت خلیل» را در وضعیت نامناسبی قرار داده و بسیاری از بخش‌های آن با خطر ریزش مواجه شده است.

روستا هدف گردشگری کاج از روستاهای خوش آوازه استان همدان در حوزه صنایع دستی است و ویژگی‌های خاصی دارد، وجود این بنای تاریخی می‌توانست در جذب گردشگر به روستا تأثیر فراوانی داشته باشد که متأسفانه تاکنون اقدامی در این زمینه انجام نشده است.

پس از گذشت سالیان دراز علت نام‌گذاری این بنا مشخص نیست، نکته جالب توجه دیگر درباره این جاذبه تاریخی منبع آبی است که وسط این قلعه تعبیه کرده‌اند که متولیان امر باید در مورد آن اظهارنظر کنند.

محسن حجاری‌مکان، دهیار روستای کاج در این باره به خبرنگار ایسنا می‌گوید: روستا کاج تنها اسم روستای گردشگری را یدک می‌کشد و متأسفانه قلعه روستا که نماد کاج است، در حال تخریب است.

وی ادامه می‌دهد: «تخت‌خلیل» در بالای تپه روستا واقع شده و قدمت زیادی دارد، نامه‌نگاری‌هایی با میراث فرهنگی برای ثبت آن انجام دادیم اما متأسفانه نتیجه‌ای نداشت.

حجاری‌مکان با اشاره به اینکه کاج از سال ۸۶ به عنوان روستا هدف گردشگری شناخته شده است، خاطرنشان می‌کند: در طول این سال‌ها میراث فرهنگی هیچ‌ هزینه‌ای بابت این قضیه به روستا نداده و خود نیز هزینه‌ای صرف نکرده‌ است.

سرپرست معاونت میراث فرهنگی اداره‌کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان همدان بیان می‌کند: حدود ۱۰ روز قبل با مسئول میراث فرهنگی شهرستان رزن و مسئول باستان شناسی اداره میراث فرهنگی همدان از این بنا بازدید کرده‌ایم.

سیده مریم مختاری‌موسوی با بیان این‌که متاسفانه تخریب زیادی در این بنا اتفاق افتاده است، اضافه می‌کند: برج و باروهای بنا باقی مانده اما اتصالات قلعه و معماری درون بنا تخریب شده است.

وی ادامه می‌دهد: در این بازدید مستنداتی از «تخت خلیل» تهیه کردیم و قرار است در جلسه شورای استان که در هفته‌های آینده برگزار خواهد شد، تصمیم نهایی گرفته شود.

مختاری‌موسوی اظهار می‌کند: با توجه به شرایط فعلی باید ببینیم آیا «تخت خلیل» قابلیت ثبت ملی یا ثبت در فهرست آثار واجد ارزش را دارد یا خیر؟ و اعضا در مورد بنا تصمیم خواهند گرفت اما طبق مشاهدات انجام شده متأسفانه درصد تخریب زیاد است.

سرپرست معاونت میراث فرهنگی همدان می‌گوید: فضایی که به عنوان منبع آب در بنا تعبیه شده فضا بتونی است و طبق گفته مسئول شهرستان مربوط به تأمین آب آشامیدنی روستاست که احتمالاً توسط بنیاد مسکن یا امور آب انجام شده است.

وی با بیان این‌که ساماندهی «تخت خلیل» در دستور کار میراث فرهنگی همدان قرار گرفته است، یادآور می‌شود: اینکه چه نتیجه‌ای برای این بنا گرفته شود به اظهارنظر اعضای شورای استان بستگی دارد و متعاقبا به وزارت‌خانه ارسال می‌شود و نظر نهایی را دفتر ثبت وزارت‌خانه به استان اعلام می‌کند.

مختاری موسوی درباره قدمت بنا مطرح می‌کند: با توجه به معماری بنا تاحدودی می‌توان قدمت آن را مشخص کرد اما برای دستیابی به تاریخ ساخت آن باید مطالعات و نمونه‌برداری‌هایی انجام گیرد و در آزمایشگاه بررسی و قدمت دقیق مشخص شود.

ایسنا نوشت، به نظر می‌رسد بنا تاریخی «تخت خلیل» بیش از آنچه به نظر می‌رسد مغفول مانده است چراکه با توجه به پیشینه تاریخی آن تاکنون هیچ‌گونه اطلاعاتی مانند وجه تسمیه نام بنا، تاریخ دقیق ساخت یا حتی تاریخ تقریبی آن و سازندگان بنا در دست نیست و جالب‌تر اینکه آیا حفظ و نگهداری این بنا دغدغه هیچ مسئولی نبوده است و نمی‌شد پیش از تخریب و از دست رفتن بنا به فکر چاره بود؟