ثبت سند برای کوه سبلان

سه شنبه ۲۲ مهر ۱۳۹۹ ساعت ۱۴:۴۹ | کد مطلب: ۳۰۸۷۲
ثبت سند برای کوه سبلان
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان اردبیل از سنددارشدن قله و دامنه‌های سبلان خبر داد و گفت: این قله با ۷۰۰ هکتار مساحت و هفت ییلاق صاحب سند است و به محض سنددار شدن دامنه‌های آن از سند قله سبلان رونمایی خواهد شد.
اسکان نيوز:  شهامت هدایت روز سه‌شنبه در جلسه بررسی مشکلات عرصه های ملی افزود: تا ۲۰ روز آینده تمامی ییلاقات استان نیز سنددار خواهد شد و این امر منجربه جلوگیری از تعدی و تجاوز به عرصه‌های منابع طبیعی و به نوعی حالت حفاظتی از منابع طبیعی استان خواهد شد.

وی  از سند دار شدن کلیه عرصه‌های ملی و منابع طبیعی تا سال ۱۴۰۰ خبر داد و بیان کرد: ثبت منابع ملی تا این مرحله پیشرفت خوبی داشته است، در مرحله اول اراضی ۶ دانگ ملی در اولویت بوده و اراضی که مطابق ماده ۵۴ رفع تداخل به رسمیت شناخته شده در حال حاضر سنددار می‌شود.

وی گفت: این روند در شهرستانها نیز ادامه دارد و در منطقه بزقوش خلخال و در قشلاقات نیز مراحل ثبت انجام شده و به زودی در ۲ شهرستان جشن انفال گرفته خواهد شد.

 هدایت افزود: برای تثبیت حاکمیت دولت و رفع موانع و مشکلات و حل اختلافات با منابع طبیعی و مردم در عرصههای منابع طبیعی سنددار شدن عرصههای منابع طبیعی با جدیت دنبال می‌شود و منابع طبیعی با کمک دستگاه قضایی و اداره کل  ثبت استان این برنامه تا مرحله کاداستر پیگیری کرده است.

قله ۴۸۱۱ متری سبلان در ۲۵ کیلومتری جنوب مشگین‌شهر واقع شده و هر سال پذیرای بیش از ۱۰۰ هزار کوهنورد داخلی و خارجی می‌باشد.

سبلان به خاطر آبگرم‌های طبیعی دامنه کوه ، طبیعت تابستانی زیبا و پیست اسکی آلوارس مورد توجه گردشگران است.
همچنین برخی کوه سبلان را محل ظهور و زیست زرتشت می‌دانند و از این نظر مکانی مقدس و مورد احترام است که حتی در میان بومیان و عشایر منطقه به نام آن قسم یاد شود.

برای این کوه عظیم ۶۰ کیلومتر طول و ۴۵ کیلومتر پهنا تخمین می‌زنند و وسعت تقریبی آن نزدیک به ۶ هزار کیلومتر مربع است.

کوهستان سبلان سه قله معروف دارد که قله بزرگ آن به سلطان مشهور است و ۲ قله دیگر آن به هرم و کسری معروف هستند.

امتداد کوه سبلان شرقی ـ غربی است و از شرق و شمال و جنوب کوهی به نام قوشه‌داغ آن را به رشته کوه ارسباران متصل می کند.

در بالاترین نقطه کوه سبلان دریاچه‌ای در حد یک هکتار در نوک قله و در محل فوران گدازه شکل گرفته که تنها سه ماه از فصل تابستان آب آن ذوب شده و در مابقی ایام سال یخ می‌بندد.

ایرنا نوشت، استان اردبیل یک میلیون و ۵۰ هکتار مرتع ییلاقی، قشلاقی و میان بند و ۶۵ هزار هکتار جنگل دارد.