رئیس سازمان مدیریت بحران شهرداری تهران:

احتمال وقوع موج بزرگ کرونا در تهران/ ۲ هزار مبتلا در شهرداری

چهارشنبه ۹ مهر ۱۳۹۹ ساعت ۰۹:۳۶ | کد مطلب: ۳۰۵۰۱
احتمال وقوع موج بزرگ کرونا در تهران/ ۲ هزار مبتلا در شهرداری
رئیس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهرداری تهران از احتمال وقوع موج بزرگ کرونا در پایتخت خبر داد.
به گزارش اسکان نيوز به نقل از ایلنا، رضا کرمی محمدی رئیس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهرداری تهران با اشاره به احتمال وقوع موج بزرگ کرونا در تهران، گفت: در شرایط موجود اگر موجی بیاید و با توجه به اینکه درصدی از مردم پروتکل‌ها را رعایت نمی‌کنند، غربالگری اجرا نمی‌شود و امکان اجرای قرنطینه وجود ندارد، این احتمال وجود دارد که با موج بزرگی روبرو شویم و باید برای وقوع آن آمادگی داشته باشیم.

کرمی محمدی درباره ردیابی بیماران کرونایی نیز اظهار کرد: دو ردیابی در دوره اول شیوع کرونا انجام شد که یکی از آنها توسط وزارت ارتباطات و در سطح کشور انجام شد و دیگری در سطح شهرداری تهران و از طریق افرادی که در سامانه «تهران من» ثبت‌نام کرده بودند، صورت گرفت. این پتانسیل هنوز هم وجود دارد اما باید به این نکته توجه کرد که همه شهروندان در این سامانه عضو نیستند.

وی افزود: ردیابی بیمار اقدامی است که می‌تواند به شناسایی محل‌های احتمالی ابتلای دیگر افراد کمک کند. در نتیجه باید بتوانیم بیمار را ردیابی کنیم، چراکه ممکن است بیماری از بیمارستان مرخص شده و یا اصلا در بیمارستان پذیرش نشده باشد، اما در عین حال به داروخانه‌های مختلف برای تهیه دارو مراجعه کند و کسی هم متوجه نشود، در نتیجه این قبیل موارد را باید ردیابی کرد، اما بعید می‌دانم اکنون در حال اقدام باشد.

کرمی محمدی افزود: شهرداری راسا نمی‌تواند نسبت به اجرای این طرح اقدام کند، چرا که نهادهای مسئول باید آن را مشخص کند و قوانینی گذاشته‌اند که فراتر از آن نمی‌شود اقدام کرد. در نتیجه باید مجوز آن از سوی ستاد مقابله با کرونا صادر شود، اما ستاد این مورد را درخواست نکرده است و شهرداری راسا نمی‌تواند نسبت به ردیابی بیماران اقدام کند.

رئیس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهرداری تهران در پاسخ به این سوال که این ردیابی با توجه به شرایط کنونی تهران که به چهارراه تبادل کرونا تبدیل شده تا چه اندازه می‌تواند در مهار کرونا اثرگذار باشد، اظهار داشت: از نظر من خیلی می‌تواند اثرگذار باشد و این کار یک تحول اساسی در مبارزه با کرونا است. اما اینکه ملاحظات دوستان چیست که نسبت به اجرای آن اقدام نمی‌کنند را نمی‌دانم. از آنها در این باره سوال کردیم و جواب قانع کننده‌ای درباره این ملاحظه نشنیدیم.

رئیس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهرداری تهران تاکید کرد: این اقدام شدنی است و ظرفیت‌های اجرای آن را نیز داریم.

او درباره استفاده از سوله‌های مدیریت بحران در موج سوم کرونا گفت: سوله‌های قبلی که برای این منظور اختصاص داده شده بود پابرجاست و هنوز تقاضای دیگری اعلام نشده است. ضمن اینکه در این فرصت چند ماهه، به ظرفیت‌های بیمارستانی اضافه شد و به این اقدامات خارج از عرف بهداشتی دیگر نیازی نیست، چراکه ظرفیت فیزیکی محل نگهداری مهم است.

کرمی محمدی در پاسخ به این سوال که شهرداری در موج سوم اقدام خاصی را برای مبارزه با کرونا در پیش گرفته است؟ گفت: الان مبارزه با کرونا مدیریت واحد دارد و اگر خارج از آن اقدام شود، برخورد جدی می‌شود. اقدامات حتما باید توسط ستاد کرونای شهر تهران و یا ستاد ملی انجام شود. ظرفیت شهرداری تهران در مبارزه با کرونا خیلی زیاد است، اما هیچ درخواستی خارج از اقداماتی که انجام می‌شود، تاکنون صورت نگرفته است. همه عزیزان در ستاد نیز با پتانسیل‌های شهرداری آشنایی دارند.

رئیس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهرداری تهران درباره آمار ابتلای کارکنان شهرداری تهران به کرونا گفت: از ابتدای شیوع کرونا تاکنون در بخش‌های مختلف شهرداری ۲ هزار نفر به کرونا مبتلا شده‌اند. تعداد فوتی‌ها کم بوده، اما بیشتر ابتلاهای منجر به فوت در موج دوم شیوع کرونا اتفاق افتاد. تعداد مبتلایان در شهرداری صعودی است، اما ابتلای خفیف‌تر تاکنون منجر به فوت همکاران ما نشده است.