دیوان عالی کشور رای اعدام یک محیط‌‌بان را نقض کرد

سه شنبه ۸ مهر ۱۳۹۹ ساعت ۱۵:۲۷ | کد مطلب: ۳۰۴۹۵
دیوان عالی کشور رای اعدام یک محیط‌‌بان را نقض کرد
حکم اعدام سعید مومیوند، محیط‌‌‌بان همدانی در دیوان عالی کشور نقض شده است.
سرهنگ جمشید محبت‌خانی، فرمانده یگان حفاظت سازمان محیط زیست با اشاره به اینکه حکم قتل عمد و اعدام محیط‌بان "سعید مومیوند" در دیوان عالی کشور نقض شده است، گفته: این محیط‌بان همدانی در سال ۹۷ به اعدام محکوم اما در خردادماه ۹۸ با پیگیری‌ها و اعتراض‌های انجام شده حکم او نقض شد و دیوان عالی کشور پرونده را برای تجدیدنظر به همان شعبه دادگاه و همان قاضی که حکم اعدام را صادر کرده بود، فرستاد. در نتیجه پرونده به دستگاه قضایی همدان بازگشت ولی باردیگر در دادگاه استان، رای قصاص صادر و این محیط‌بان محکوم به اعدام شد.
 
او گفته با اعتراض دوم به رای دادگاه، پرونده محیط‌بان «مومیوند» برای دومین بار به دیوان عالی کشور فرستاده شد و دیوان عالی حکم اعدام را نقض کرد و پرونده را به شعبه دیگری ارجاع داد.

فرمانده یگان حفاظت سازمان محیط زیست با بیان اینکه قوه قضائیه درحال حاضر بررسی خواهد کرد که قتل شبه عمد یا غیر عمد بوده است، گفت: در این صورت محیط‌بان به پرداخت دیه محکوم می‌شود.

به گزارش ایسنا، در سال ۹۵ محیط‌بانان اداره‌کل حفاظت محیط زیست استان همدان در منطقه محافظت‌شده «نشر»، شاهد حضور فردی مسلح در این منطقه محافظت شده می‌شوند و خودروی آنان را توقیف می‌کنند و یکی از دو سرنشین متواری می‌شود.

محیط‌بان مومیوند پس از اخطار فراوان اقدام به شلیک هوایی می‌کند اما با توجه به ناهموار بودن زمین و شرایط منطقه این تیر ناخواسته به "فرد خاطی" اصابت می‌کند. فرد مجروح پس از گذراندن ۱۷ روز در کما، جان خود را از دست می‌دهد و پس از دو سال رأی قصاص نفس برای محیط‌بان صادر و محیط‌بان در سال ۹۷ به اعدام محکوم می‌شود.