در پی انتشار گزارش اسکان نیوز از "واگذاری 18 هزارهکتاری در ازای یک سیر نبات" از سوی عیسی کلانتری در دهه 70

جوابیه روابط عمومی سازمان حفاظت محیط زیست / توضیح اسکان نیوز: ارائه مستندات "کاداستر" انجام شده توسط "مدیریت اموراراضی مازندران" در سال ۱۳۹۰ و تاکید بر واگذاری بخشی از"پناهگاه حیات وحش میانکاله"

سه شنبه ۸ مهر ۱۳۹۹ ساعت ۱۴:۵۱ | کد مطلب: ۳۰۴۹۰
جوابیه روابط عمومی سازمان حفاظت محیط زیست / توضیح اسکان نیوز
به دنبال انتشار گزارش ویدیویی با عنوان "بذل و بخشش ۱۸ هزار هکتار از اراضی ملی در ازای یک سیر نبات" از سوی "اسکان نيوز" روابط عمومی سازمان حفاظت محیط زیست جوابیه ای را منتشر کرد و خبر واگذاری فوق را از اساس کذب خواند. در ادامه این جوابیه، پاسخ و توضیحات اسکان نيوز را با مستندات و تصاویر این واگذاری در نقشه های رسمی ارائه شده است.

جوابیه روابط عمومی سازمان حفاظت محیط زیست

مدير مسئول محترم خبرگزاري اسكان نیوز

موضوع: پاسخ به ادعاهاي كذب در ويديوي منتشر شده آن خبرگزاري در خصوص واگذاري اراضي ميانكاله در دهه ١٣٧٠

 با سلام و احترام؛
پیرو انتشار ویدیویی در خصوص واگذاری اراضی میانکاله از جانب آن خبرگزاری، خواهشمند است دستور فرمایید پاسخ این سازمان در اسرع وقت و در همان صفحه منتشر شود.

یک وجب از زمین‌های تحت نظارت محیط ‌زیست، بدون مصوبه "شورای عالی محیط‌ زیست"  قابل واگذاری نیست

طبق قانون، یک وجب از زمین‌های تحت نظارت سازمان حفاظت محیط‌ زیست، بدون مصوبه "شورای عالی محیط ‌زیست" قابل واگذاری نیست. هیچ بخش از ۱۸ هزار هکتار اراضی که به بانک زمین تعلق گرفته، در  "پناهگاه حیات‌وحش میانکاله" نبوده است و اراضی این منطقه قابل واگذاری نیست.

واگذاری بخشی از اراضی خارج از "منطقه حفاظت شده میانکاله" به بانک زمین، سیاستی به منظور افزایش سرمایه سالانه بانک کشاورزی، از جانب دولت بوده که در سال های مختلف، از طریق اختصاص وجه، سهام یا زمین صورت گرفته و می گیرد.

در واقع، هدف از تاسیس بانک زمین، ایجاد فرصت برای اشتغال فارغ التحصیلان بیکار دانشگاهی و افراد علاقمند جویای کار بوده است. بانک زمین نیز باید اراضی مستعد و دارای پتانسیل را  تحویل می‌گرفت، تا آن ها را احیا و آماده تولید کند، سپس در اختیار متقاضیان قرار دهد، هزینه های انجام شده نیز از سوی بانک کشاورزی پرداخت می شود (با احتساب وجه زمین به قیمت تمام شده). مالکان اراضی احیا شده هم با اقساط ده ساله و قیمت تمام شده، وجه زمین را به بانک کشاورزی پرداخت می کنند.

واگذاری اراضی ملی شده حتی برای بانک زمین نیز در سال مورد اشاره، از سوی سازمان جنگل ها و مراتع که  در آن دوره، تحت مدیریت وزارت جهاد سازندگی بوده، صورت پذیرفته و اگر غیر از اراضی ملی، واگذاری صورت می گرفت باید از سوی سازمان امور اراضی کشور انجام می شد.

بر این مبنا، بدیهی است که اراضی تحت مدیریت سازمان حفاظت محیط زیست به هیچ وجه، بدون مصوبه "شورای عالی حفاظت محیط زیست"، قابل واگذاری یا حتی معاوضه نیست. در نتیجه، این ادعا از اساس تکذیب می شود و قابلیت پیگیرد قانونی دارد.

پاسخ اسکان‌ نیوز به جوابیه‌ روابط عمومی سازمان حفاظت محیط ‌زیست درباره گزارش مدیای "بذل و بخشش ۱۸ هزار هکتار از اراضی ملی در ازای یک سیر نبات" :

به استناد عملیات "کاداستر" انجام شده توسط "مدیریت امور اراضی استان مازندران" در سال ۱۳۹۰ و نقشه‌ محدوده‌ ۶۶ هزار هکتاری تحت حفاظت "اداره کل حفاظت محیط‌ زیست استان مازندران"، دقیقاً مساحت ۱۱۷۶۲.۵ هکتار از اراضی واگذار شده به بانک زمین، جزو منطقه‌‌ حفاظت شده‌  میانکاله است.

لذا به استناد جوابیه‌ "روابط عمومی سازمان حفاظت محیط زیست" که به گونه‌ای اعتراف بر عدم صدور مجوز قانونی از سوی "شورای عالی محیط‌ زیست" دارد، واگذاری این اراضی توسط جناب آقای عیسی کلانتری، وزیر وقت کشاورزی، کاملاً خلاف قوانین و مقررات بوده‌ است.

همچنین ادعای واگذاری اراضی ملی شده به "بانک زمین" از سوی "سازمان جنگل ها ومراتع‌"، تحت مدیریت وزارت جهاد‌سازندگی وقت، کذب محض بوده و حتی بعد از این واگذاری غیرقانونی، پرونده‌های متعددی از سوی "سازمان جنگل ها ومراتع" ( اداره کل منابع‌طبیعی مازندران_ساری)، علیه‌ این اقدام غیرقانونی تنظیم و در مراجع قضایی مورد پیگیری قرار گرفته و هم اکنون نیز مواردی از این پرونده‌ها مفتوح و در حال رسیدگی است.

بهتر آن است که جناب آقای دکتر عیسی کلانتری در پاسخ به دلایل این واگذاری غیرقانونی صورت پذیرفته توسط ایشان، به طریق مقتضی نسبت به جبران مافات و بازگشت اراضی واگذار شده مذکور اقدام کنند و به مراجع قانونی مربوطه نیز پاسخگو باشند.

از سوی دیگر آن بخش از جوابیه‌ روابط عمومی مذکور در توضیح "هدف از تأسیس بانک زمین" و "توجیه‌ واگذاری بخشی از اراضی خارج از منطقه‌ حفاظت شده‌ (و پناهگاه حیات وحش) میانکاله"   به آن شرکت، خارج از حیطه‌ وظایف و اختیارات "سازمان حفاظت محیط ‌زیست کشور" بوده و چنانچه‌ توجیهی بر این فعل متصور باشد، جناب آقای عیسی کلانتری باید به عنوان وزیر وقت کشاورزی، شخصاً و یا از طریق "روابط عمومی وزارت جهاد‌کشاورزی"، پاسخگو باشند نه از طریق "روابط عمومی سازمان حفاظت محیط‌ زیست کشور".
 

شرح نقشه: تصویر بالا محدوده های واگذار شده 18 هزاری میانکاله را  توسط عیسی کلانتری نشان می دهد.

خط زرد: محدوده شبه جزیره میانکاله، واگذار شده به بانک زمین
خط سبز: محدوده 66 هزار هکتاری حفاظت شده میانکاله
خط قرمز: منطقه حفاظت شده واگذار شده به بانک زمین

منبع نقشه: مربوط به جانمایی منطقه حفاظت شده و محدوده واگذار شده به "بانک زمین" بر اساس پروژه "کاداستر" سال 1390 (مدیریت امور اراضی استان مازندران)