T_BLOCK_SECTION_CHILD_PODCAST}']['prms']['section_id'] = 'dynamic_section'; ?>T_BLOCK_SECTION_CHILD_PODCAST}']['prms']['section_id'] = 'dynamic_section'; ?> روحانی گفت به کدخدا انتقاد کنید که می‌کنیم / اتوبان امام علی چه اثر تخریبی بر میراث تهران داشت؟ - اسکان نيوز

روحانی گفت به کدخدا انتقاد کنید که می‌کنیم / اتوبان امام علی چه اثر تخریبی بر میراث تهران داشت؟

يکشنبه ۶ مهر ۱۳۹۹ ساعت ۱۰:۱۹ | کد مطلب: ۳۰۴۱۲
روحانی گفت به کدخدا انتقاد کنید که می‌کنیم / اتوبان امام علی چه اثر تخریبی بر میراث تهران داشت؟
اعضای شورای شهر تهران در جلسه هم اندیشی خود به گلایه های شورایاری ها درخصوص سراهای محلات پرداختند
به گزارش اسکان نيوز، اعضای شورای شهر تهران پیش از آغاز جلسه علنی صبح امروز در جلسه هم اندیشی خود به موضوع سراهای محلات پرداختند.

محسن هاشمی با اشاره به جزییات جلسه هم اندیشی صبح امروز اعضای شورای شهر تهران با شهردار تهران گفت :در جلسه امروز موضوع سراهای محلات مورد بررسی قرار گرفت شهر تهران بیش ا 300 سرای محله دارد که بیش از 90 درصد آن در مالکیت شهرداری است و 10 درصد آن به صورت استیجاری است.

وی ادامه داد: سراهای محله برای تحقق سیاست محله وری نقش بسیار جدی می توانند داشته باشند و شهرداری باید استفاده مناسب تری ازاین سراها کند،همچنین شورایاری ها ناراحتی هایی در خصوص محدودیت ها و تعهداتی که برای استفاده از سراهای محله وجود دارد داشتند که دلیل این ناراحت و گلایه ها مورد بررسی قرار گرفت.

هاشمی در پاسخ به این پرسش که آیا بحث فروش این سراها مطرح است گفت: بحث فروش در این خصوص مطرح نیست.

رییس شورای شهر تهران درخصوص وضعیت بحرانی کرونا در تهران هم گفت: همه ما باید از خودمان شروع کنیم این تجمع ها باعث افزایش کرونا می شود این که خبرنگاران یا مدعوین شورا به هم نزدیک می ایستند یعنی کرونا راحت تر وارد می شود.

وی تاکید کرد: اگر هر کسی از خودش شروع کند و به مسائل بهداشتی توجه ویژه تری کند ،اجتماعات کم تر باشد ،از رفتن به سفر پرهیز کنیم این گونه پشت به پشت هم نیستیم و ... باعث کاهش کرونا می شود.

هاشمی در پاسخ به پرسشی در خصوص سخنان شب گذشته حسن روحانی درخصوص کرونا گفت: معمولا آقای روحانی صبح ها سخنرانی دارند و در سخنانشان اشاره کردند که به کدخدا بیشتر فحش دهید که ما این کار را می کنیم و دیگری توصیه  به رعایت مسائل بهداشتی بود که انجام می دهیم.

در ادامه محسن هاشمی رییس شورای شهر تهران  با اشاره به پایان هفته دفاع مقدس، گفت: در آخرین روز از هفته دفاع مقدس قرار داریم، جا دارد که در این فرصت، چندجمله ای درباره نقش مردم غیور تهران در دفاع مقدس بیان شود.

وی افزود: تهران با ۲۱ هزار شهید در دفاع مقدس جزو رتبه های نخست در کشور است. در میان رزمندگان تهرانی، حدود ۷۰ هزار جانباز که نیمی از آنان بالاتر از ۲۵ درصد جانبازی دارند، که در طول ۳۰ سال سپری شده از پایان دفاع مقدس خود و خانواده های این عزیزان، همچنان از مشکلات ناشی از جنگ رنج می کشند.

رییس شورای اسلامی شهر تهران گفت: لذا ضروری است شهرداری تهران نسبت به این عزیزان و خانواده های آنان  اهتمام بیشتری داشته باشد. این در حالی است که با فرض جمعیت 9 میلیونی تهران، نزدیک به 100 هزار خانواده مشمول این امر می شوند.

و اگر هر خانوده را هم 4 نفر در نظر بگیریم، جمعیتی بالغ بر 400 هزار نفر می شوند، که شهرداری می تواند نقش موثری در بهبود وضعیت این خانواده ها داشته باشد.

 هاشمی اظهار داشت: علاوه بر شهدا و رزمندگان تهرانی، مهندسان و کارگران تهرانی نقش اصلی را در پشتیبانی جنگ برعهده داشتند. و ظرفیت صنعتی بزرگ تهران در خدمت تجهیزات دفاعی کشور بود. همچنین پروژه های اصلی موشکی و مهمات سازی کشور در کارخانجات و صنایع دفاعی تهران تولید می شد.

رییس شورای اسلامی شهر تهران گفت: همچنین سپاه تهران، یکی از مراکز اصلی تامین نیروهای خط شکن و سلحشور در دوران دفاع مقدس بوده است، که از درون آن شهید همت ها و شهید هادی ها و شهید رستگارها را به انقلاب تقدیم کرده است.

هاشمی افزود: تهران نقش موثری در دفاع مقدس داشته، و لذا می طلبد در شهر تهران و فضای شهری، تقدیرهای بیشتری از شهدا و جانبازان تهرانی شود.

حسن خلیل‌آبادی، هم در این جلسه در نطق پیش از دستور خود ضمن گرامیداشت ۲۷ سپتامبر، روز جهانی گردشگری گفت: متاسفانه ایران با دارا بودن رتبه پنجم جهان در جاذبه‌های طبیعی و همچنین تنوع اقلیم، اقوام و گویش ها و با توجه به ظرفیت‌های فراوان تاریخی، پزشکی، فرهنگی و مذهبی برای جذب گردشگر هنوز تا نقطه مطلوب در رشد این صنعت فاصله دارد و در سال های گذشته حداکثر دو دهم درصد از درآمد گردشگری جهان سهم اقتصاد ایران بوده است!

وی با اشاره به اینکه در تهران، ری و تجریش که از یک مدیریت شهری برخوردار هستند، از نظر گردشگری در دو شهر تهران و تجریش امکانات فراوانی ایجاد شده است، اظهار کرد: ولی به علت فقدان سیاستگذاری کلان و ساز و کار واحد، مدیریت شهری نه تنها از این اقتصاد بهره چندانی ندارد، حتی هزینه کرد هم داشته است.

رئیس کمیته میراث فرهنگی و گردشگری شورای شهر در تهران با اشاره به وجود پارک های سرخه حصار، پارک جنگلی چیتگر، پارک طالقانی، باغ گیاه شناسی و ده ها بوستان و مجموعه های تاریخی، تفریحی و فرهنگی و مذهبی مثل برج میلاد و مجموعه عباس آباد، گفت: علی‌رغم آنکه برای تمامی این مراکز بودجه تخصیص داده می‌شود، درآمد پایداری را شاهد نیستیم و علت آن چیزی جز مغفول ماندن این حوزه و وجود درامدهای ناپایداری مثل تراکم فروشی و عوارض فصلی در مدیریت شهری نیست.

خلیل‌آبادی ادامه داد: مدیریت شهری براساس بند ۲۲ ماده ۵۵ قانون شهرداری‌ها مکلف است از میراث طبیعی، تاریخی، مذهبی و ... شهر حفاظت کند و می‌تواند از این راه بر درآمدهای شهری بیافزاید.

وی با تاکید بر ضربه وارد شده به صنعت گردشگری به سبب بیماری کوید ۱۹ گفت: با کمال تاسف با پدیده کرونا که سایه سنگین خود را بر سر بشریت و مشاغل مختلف خصوصا صنعت گردشگری گسترده است، روبه رو هستیم و براساس آمار شورای جهانی گردشگری و سفر، نه تنها ایران بلکه در سرتاسر جهان ۵۰ میلیون شغل مربوط به صنعت گردشگری در معرض خطر است و در ایران صنعت گردشگری با شیوع کرونا حدود سه هزار میلیارد تومان زیان دیده است.

رییس کمیته میراث فرهنگی و گردشگری شورا افزود: انتظار می‌رود وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، شهرداری تهران و همه ارکان نظام با کمک و همراهی دیگر بخش‌های دولتی و خصوصی مرتبط با توسعه گردشگری، به یاری این صنعت که به تازگی درحال روی پای خود ایستادن بود بیایند و این حوزه حساس و زودرنج را یاری کنند، چراکه در صورت شکست در حوزه گردشگری بازآفرینی آن دشوار خواهد بود.

خلیل‌آبادی شعار روز جهانی گردشگری در سال ۲۰۲۰ را "گردشگری و توسعه روستایی" خواند و افزود: روستاهای اطراف تهران همچون افجه، واریش، وردیج، کن و سولقان نیز سرشار از جاذبه های طبیعی است و هرکدام می توانند مقصدی عالی برای گردشگری باشند که در مرکز شهر بوده و اکنون حوزه شهری قلمداد می‌شود.

وی همچنین به روستاهای شهرری اشاره کرد و گفت: در شهرری نیز روستاهایی مانند امین آباد، آراد، عشق آباد، کلین، ده خیر، فیروزآباد و ... وجود دارد که آثار تاریخی و طبیعی فراوانی را در خود جای داده اند.

رییس کمیته میراث فرهنگی و گردشگری شورای شهر اما وضعیت روستاهای شمال تهران را مطلوب تر از روستاهای جنوبی دانست و اظهار کرد: روستاهای جنوبی که در شهرری واقع شده‌اند، مورد آماج بی مهری های پایتخت قرار گرفته‌اند و به جای هدف گردشگری و اشتغال‌زایی در این حوزه مورد حمله مشاغل مزاحم تهران هستند.

خلیل‌آبادی افزود: سرریز این معضلات به ری سبب شده آرادکوه را با پسماند بشناسیم نه با روستای تاریخی و یخچال طبیعی آن، امین آباد را با بیماران روانی و کارخانه سیمان تهران به خاطر آوریم، نه با بقعه بی بی شهربانو و استودان و ... در حالی‌که تمامی این روستاها دارای جاذبه های تاریخی به نامی هستند.

وی در ادامه تصریح کرد: روستای امین‌آباد که در دامنه کوه بی‌بی شهربانو قرار دارد و نقطه ثقل و مرکزی ری قدیم و باستانی است، متاسفانه با وجود بقعه بی بی شهربانو، گنبد اینانچ و استودان که مقبره‌ای تاریخی در شهرری است، رها شده و سیمان تهران جای جای این کوه با عظمت و بام جنوبی تهران را می‌بلعد.

رئیس کمیته میراث فرهنگی و گردشگری شورای شهر با تاکید بر عدم استفاده بهینه و مطلوب از آرادکوه گفت: در کشورهای دیگر با پسماند کوه مصنوعی می‌سازند و در ایران با پسماند آرادکوه را زینت می‌دهیم که بوی نا مطبوع آن مانع از حضور گردشگران به تهران می‌شود.

خلیل‌آبادی افزود: متاسفانه در حال تخریب کوه بی‌بی شهربانو هستیم، درحالی که کارخانه سیمان تهران درحال تخریب این بنا است و این بنای تاریخی می‌تواند بام جنوبی تهران باشد و در گذشته نیز یکی از گزینه های احداث برج میلاد بوده است.

وی با اشاره به بین‌المللی بودن کوه بی‌بی‌شهربانو اظهار کرد: امروز بنای تاریخی بی‌بی شهربانو میزبان مسافرانی از هند، افغانستان، پاکستان و زرتشتیان است. این بنا چه به صورت مستند و چه غیر رسمی زیارتگاه اقشار مختلفی است، اما باید از میان کامیون های معدن، لودر و در غبار کارخانه سیمان به این زیارتگاه راه یافت.

خلیل‌آبادی افزود: کلین که زادگاه شیخ کلینی بوده است در کنار کویر حسن آباد رها شده است، ده خیر که آتشگاهی با سه هزار سال سابقه را در خود جای داده هیچ امکاناتی را برای گردشگران ندارد، عشق آباد که دریاچه آن پذیرای گونه های مختلف پرندگان است، تبدیل به قطبی برای تاسیس کارگاه‌های شیمیایی و ضد محیط زیست شده است.

رئیس کمیته میراث فرهنگی و گردشگری شورای شهر خاطرنشان کرد: متاسفانه اتوبان امام علی(ع) از مکانی در شهرری می‌گذرد که دو شهر تاریخی زیرزمینی بازمانده از دو زلزله سهمگین شهرری در آنجا قرار دارد، این در حالی است که اساتید باستان‌شناسی دانشگاه شهید بهشتی به شهردار وقت تهران تذکر دادند، سازمان میراث فرهنگی مقاومت نکرده و امروز ما در این اتوبان بر میراث گذشتگانمان ماشین می‌رانیم و شهری که می‌تواند در صورت کاوش، دو دوره پر رونق ری را به دنیا بشناساند، زیر هزاران تن آسفالت و بتن و ... مدفون شده است.

خلیل‌آبادی با اشاره به شعار روز جهانی گردشگری گفت: در سال توسعه روستایی گردشگری، باید به عنوان مدیریت شهری تهران توجه داشته باشیم که این روستاها در حریم پایتخت قرار دارند و با همگرایی با فرمانداران، بخشداران و دهیاران این مناطق تلاش کنیم رویکرد تخریبی را از روستاهایی که می‌توانند مقصد گردشگری باشند، به سمت گردشگری و رونق آن سوق دهیم، چراکه امروز مصیبتی که بر دوش روستاها بار شده، شاید در هیچ کجای تاریخ چنین ستمی بر آنان روا داشته نشده است.

رئیس کمیته میراث فرهنگی و گردشگری شورای شهر تهران، ری   و تجریش ابراز امیدواری کرد: امید است که با تشکیل سازمان گردشگری شهرداری تهران که در ماده ۷۲ برنامه سوم توسعه شهر تهران آمده است، بتوانیم ساماندهی و سیاستگذاری واحد در این حوزه را به گونه‌ای تدوین کنیم که شهرداری اماکن میراثی را به عنوان یکی از محل های درآمد پایدار قرار دهد و تهران همچون مادرید، لندن، استانبول و ... مقصد گردشگرانی شود که هزاران دلار خود را برای بازدید از آن شهرها هزینه می‎‌کنند.

وی ادامه داد: امروز تهران مقصد گردشگری نیست و در بهترین حالت معبری برای گردشگران است و پس از توقف در فرودگاه امام خمینی(ره) به روستاهای دوردست و شهرهای شیراز، اصفهان، کاشان و ... عظیمت می کنند و از تهران با همه تاریخ، میراث فرهنگی و طبیعی که دارد، عبور می کنند... باید تهران را مقصد گردشگری کنیم.

رئیس کمیته میراث فرهنگی و گردشگری شورای اسلامی شهر تهران، ری و تجریش خاطرنشان کرد: امید است با همکاری و نظر مساعد همکارانم این رویکرد همانند سایر رویکردهای انسان محور دوره پنجم برای اداره شهر تهران، ری و تجریش به منصه ظهور برسد.