وزارت بهداشت: نمایندگان مجلس جزو گروه‌‌های در معرض خطر هستند/ واکسن مازاد دراختیار داروخانه‌ها و مردم قرار می‌گیرد

پنجشنبه ۳ مهر ۱۳۹۹ ساعت ۲۱:۰۷ | کد مطلب: ۳۰۳۶۲
وزارت بهداشت: نمایندگان مجلس جزو گروه‌‌های در معرض خطر هستند/ واکسن مازاد دراختیار داروخانه‌ها و مردم قرار می‌گیرد
کیانوش جهانپور، سخنگوی سازمان غذا و دارو خبر دریافت ۱۵۰۰واکسن آنفولانزا توسط بهداری مجلس را تایید کرده و گفته نمایندگان مجلس جزو گروه‌‌های در معرض خطر هستند و هر محموله‌‌ واکسن که مازاد وارد کشور شود، در شبکه توزیع داروخانه‌‌ای برای عرضه به افراد جامعه در اختیار مردم قرار خواهد گرفت.
واکنش جهانپور پس از آن صورت می‌گیرد که امروز خبر تحویل  ۱۵۰۰ واکسن آنفولانزا به قیمت دولتی چهل هزار تومان و خارج از نوبت به بهداری مجلس و برای نمایندگان منتشر شد، در حالی که هنوز از توزیع  واکسن آنفولانزا بین گروه‌های پرخطر و حتی کادر درمانی کشور خبری نیست.

رئیس مرکز روابط عمومی وزارت بهداشت درباره این مسئله توضح داده که واکسن آنفلوانزا بر اساس ثبت سفارش‌‌هایی که در هفته‌‌های اخیر انجام شده است وارد کشور شده و در گام اول، با اولویت گروه‌‌های در معرض خطر در شبکه بهداشتی کشور توزیع خواهد شد و هر محموله‌‌ای که مازاد بر آن وارد کشور شود، در شبکه توزیع داروخانه‌‌ای برای عرضه به افراد جامعه در اختیار مردم قرار خواهد گرفت.

جهانپور در پاسخ سوال تسنیم درباره تحویل ۱۵۰۰ دوز واکسن آنفلوانزا به مجلس گفته که " نمایندگان مجلس هم جزو گروه‌‌های در معرض خطر هستند ."

به گزارش اسکان نيوز، در فهرست اولویت‌هایی که پیشتر سازمان غذا و داروی وزارت بهداشت منتشر کرده بود نامی از نمایندگان و کارمندان مجلس دیده نشده. در این فهرست تنها گفته شده بود که دو و نیم میلیون دوز واکسن آنفلوانزا به صورت رایگان به گروه‌های پرخطر، مانند زنان باردار، سالمندان، کادر درمان، مبتلایان به بیماری‌های زمینه‌ای و خاص، تزریق خواهد شد.

پس از انتقادها به تخصیص خارج از نوبت ۱۵۰۰ دوز واکسن آنفولانزا به نمایندگان، مجلس  اعلام کرد " بدلیل شرایط خاصی که امسال وجود دارد این ۱۵۰۰ واکسن به سازمان غذا و دارو برای استفاده دیگر مراکز درمانی بازگردانده می‌شود. "

روز گذشته نیز پس از جنجالی شدن خبر تحویل قسطی و زیر قیمت خودروی دناپلاس به نمایندگان مجلس و  واکنش‌های گسترده به آن؛ " سعید نمکی، وزیر بهداشت طی یادداشتی با اشاره به آغاز موج سوم کرونا در ایران، گفت: که با گذشت نزدیک شش ماه  از یک‌ میلیارد دلاری که رهبرانقلاب از صندوق توسعه موافقت کردند به جز سهم کوچکی نگرفته‌ است."

او تاکید کرده بود که ماه هاست برای آنکه مردم مشوش نشوند روزه سکوت گرفته‌ام، اما بارها به مسئولان گوشزد کرده‌ام که « همه‌گیری را نمی‌شود با التماس و تمنا متوقف کرد و  هرچه التماس و تمنا و فریاد می‌کنیم که کرونا را نمی‌شود بدون کمک‌های ویژه مهار کرد کسی باور نمی‌کند و بی‌فایده است.»