نامه "مدیر کمپین مخالفین انتقال آب خزر به کویر" خطاب به رییس جمهور

پیش از آنکه طاقت مردم شمال طاق شود دست از سر انتقال آب خزر بردارید

سه شنبه ۱ مهر ۱۳۹۹ ساعت ۱۵:۱۴ | کد مطلب: ۳۰۳۱۵
هشدار به رییس جمهور؛ دست از سر انتقال آب خزر بردارید
خدیجه گلین‌مقدم "مدیرکمپین مخالفین انتقال آب خزر به کویر" و دکترای جغرافیا، با ارسال یک نامه خطاب به حسن روحانی رییس جمهور، به او هشدار داد که پیش از آنکه طاقت مردم بیش از این طاق شود، دست از سر دریاچه خزر بردارند و هر روز در شمال پروژه های ویرانگر سد و انتقال تعریف نکنند.
در این نامه که به طور اختصاصی در اختیار اسکان نيوز قرار گرفته آمده با اشاره به اینکه این طرح قبل‌تر نیز توسط "مرکز پژوهش‌های مجلس"، "مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست جمهوری"، "انجمن جنگلبانی ایران" و دیگر مجامع علمی، استادان برجسته‌ی دانشگاه‌ها و بسیاری از متخصصان و کارشناس رد شده بود، تاکید شده:« ای کاش روزی برسد که از لابه لای تمامی استصوابات تنگ ‌نظرانه‌‌ای که در کشور وجود دارد، رئیس جمهوری روی کار بیاید که درک درستی از ساختار‌ آب کشور اعم از رودخانه‌ها، دریاها و دیگر آب‌های موجود داشته باشد، تا شاید آب‌های ایران نفسی تازه کنند.»

متن کامل این نامه در ادامه می آید.

ریاست محترم جمهوری جناب آقای دکتر حسن روحانی

با سلام و احترام

امروز مردم شمال ایران باید بر سر درِ خانه‌های خود پرچم عزا نصب کنند، چرا که بزرگترین دشمنان مردم این خطّه، دولت‌هایی هستند که یکی پس از دیگری هر روز آب دریاچه خزر را تهدیدِ به انتقال و آب رودخانه‌های این منطقه را تهدید به سد‌سازی می‌کنند تا دریا و رگِ آن را بخشکانند. زمین‌های حاصلخیز نیز سال‌هاست که یکی پس از دیگری به بدترین شکلی زیر ساخت و ساز قرار دارند و اینک نفس‌های آخر را می‌کشند. با همه‌ دشمنی که با یک وجب خاک شمال می‌شود، هیچ فریادرسی نیست.

این‌جانب مسئولیت همه‌ تهدیداتی که هر روز برای کاسپین رقم می‌خورد را متوجه‌ روسای جمهوری می‌دانم که از خطّه سمنان با رای مردم بر صدر نشستند. ای کاش روزی برسد که از لابه لای تمامی استصوابات تنگ ‌نظرانه‌‌ای که در کشور وجود دارد، رئیس جمهوری روی کار بیاید که درک درستی از ساختار‌ آب کشور اعم از رودخانه‌ها، دریاها و دیگر آب‌های موجود داشته باشد، تا شاید آب‌های ایران نفسی تازه کنند.

جناب رئیس جمهور

مستحضرید که طرح انتقال آب خزر به فلات مرکزی ایران در سفر استانی رئیس دولت دهم به سمنان بدون داشتن هیچگونه پیوست کارشناسی در یک سخنرانی تایید شد! پس از آن این طرح در دولت اولِ جناب عالی پس از یک تعلیق چند ساله مجدداَ مطرح شد که با واکنش شدید مردمی مواجه و سپس در تاریخ ۱۳۹۵/۱۰/۷ در صحن علنی مجلس از "برنامه ششم توسعه" حذف شد ( بند ح ماده ۴۵)، اما پس از یک سال در سفر استانی جناب عالی به سمنان در سال ۱۳۹۶ این طرح رد شده، مجدداَ از همان تریبون و در همان استان بار دیگر تایید شد!

حتماَ مستحضرید که این‌بار واکنش‌های مردمی بسیار شدیدتر از قبل بود، به طوری طراحان مجبور به عقب‌نشینی شدند.

این طرح قبل‌تر نیز توسط "مرکز پژوهش‌های مجلس"، "مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست جمهوری"، "انجمن جنگلبانی ایران" و دیگر مجامع علمی، استادان برجسته‌ی دانشگاه‌ها و بسیاری از متخصصان و کارشناس رد شده بود.

طراحان و مجریان این طرح با حمایت "وزارت نیرو" و "سازمان محیط زیست" دولت دوازدهم در حالی بر اجرای این طرح پافشاری می‌کنند که تمامی آسیب‌های این طرح از زوایای مختلف بررسی شده و در اختیار مسئولین و عموم مردم قرار گرفته است؛ پس به راحتی می‌توان فهمید که علت‌ این پافشاری چیست! آنها نمی‌توانند از سود سرشاری که از قِبل این طرح به دست می‌آورند عبور کنند و به همین خاطر حاضرند‌ ایران را قربانی کنند اما به سود خود برسند.

لذا به عنوان یک متخصص هشدار می‌دهم که تا بیشتر از این طاقت مردم طاق نشده، دست از سر دریاچه خزر بردارید.

به امید ایرانی آباد و با تقدیم احترام

دکتر خدیجه گلین‌مقدم
مدیر کمپین مخالفین انتقال آب خزر به کویر
۱۳۹۹/۶/۳۱