نمایش نقاشی خط‌های هنرمند چینی

سه شنبه ۱ مهر ۱۳۹۹ ساعت ۱۳:۱۷ | کد مطلب: ۳۰۳۰۹
نمایش نقاشی خط‌های هنرمند چینی
نمایشگاه «خط ابریشم» با آثاری از بهمن پناهی و نورالدین می‌گوانگ‌جیانگ در گالری مجازی کمیسیون ملی یونسکو ـ ایران برگزار می‌شود.
اسکان نيوز: این نمایشگاه با نمایش ۲۰ اثر از بهمن پناهی و ۲۰ اثر از نورالدین می‌گوانگ‌ جیانگ در قالب خط و خط‌نقاشی از روز سه‌شنبه (هشتم مهر ماه) افتتاح می‌شود. 

محتوا این نمایشگاه بیشتر شامل آثار دینی و قرآنی است و در آرامگاه ابوالقاسم فردوسی در طوس به صورت مجازی برگزار می‌شود. همچنین همزمان در مشهد و تهران نیز نسخه چاپی این آثار به نمایش گذاشته می‌شود.

بهمن پناهی درباره برگزاری این نمایشگاه توضیح داده است: خوشحالم که برای اولین بار این حرکت‌های جهانی به صورت نمایشگاه‌های دو نفره با رویکرد خاص در قلمرو خط خوشنویسی اجرا می‌شود و این‌بار این اتفاق به همراه یک استاد شناخته‌شده جهانی رخ می‌دهد؛ از همین رو فکر می‌کنم اتفاقی مبارک و بسیار راهگشا برای آینده است که هنرمندان خوشنویس کشور عزیزمان ایران می‌توانند با حرکت‌ها، فعالیت‌های جهانی، همیاری و همکاری با هنرمندان فرهنگ های مختلف این مسیر را دنبال کنند.

بهمن پناهی در دانشکده هنرهای زیبا دانشگاه تهران، Ecole Beaus-arts de Valenciennes و دانشگاه سوربن پاریس به تحصیل هنر پرداخته است.

حاج نورالدین می گوانگ جیانگ نیز در سال ۱۹۹۷ موفق به دریافت گواهینامه خوشنویسی در مصر شد.

در سال ۲۰۰۰، نورالدین اولین دوره منظم و سیستمی خوشنویسی را در کالج اسلامی ژنگژو در چین آغاز و تدریس کرد. در سال ۲۰۰۵، اثری به نام «نود و نه نام خدا» توسط موزه بریتانیا خریداری شد تا در گالری هنر اسلامی آنها نمایش داده شود.

به گزارش روابط عمومی کمیسیون ملی یونسکو ـ ایران، حاجی نور الدین توسط دانشگاه جورج تاون ایالات متحده آمریکا در لیست ۵۰۰ مسلمان با نفوذ سال‌های ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۹ در جهان قرار گرفت. او اولین خوشنویس چینی بود که توسط مکتب خوشنویسی عثمانی مورد تقدیر قرار گرفت.