حیات وحش استان‌های اصفهان، فارس، کرمان درگیر بیماری هستند

شیوع طاعون نشخوارکنندگان کوچک در دماوند 24 قربانی گرفت/ واکسیناسیون دام های اهلی منطقه مهم ترین روش پیشگیری

دوشنبه ۳۱ شهريور ۱۳۹۹ ساعت ۱۶:۵۰ | کد مطلب: ۳۰۲۸۶
شیوع طاعون نشخوارکنندگان کوچک در دماوند 24 قربانی گرفت/ واکسیناسیون دام های اهلی منطقه مهم ترین روش پیشگیری
شیوع طاعون نشخوارکنندگان کوچک در دماوند 24 قربانی گرفت و لاشه ۲۴ بز و گوسفند وحشی تاکنون در این شهرستان مشاهده شد.
به گزارش اسکان نيوز، به گفته فعالان محیط زیست منطقه دماوند، نخستین نتایج آزمایش هایی که از سوی  سازمان دامپزشکی بر روی لاشه‌های حیوانات قربانی انجام گرفته، بیماری طاعون نشخوارکنندگان را تایید کرده است.

گفته می شود تا امروز لاشه ۶ کل ‌وبز و ۱۸ قوچ‌ ومیش وحشی که بر اثر ابتلا به این بیماری تلف شده اند در عرصه‌های طبیعی دماوند مشاهده و معدوم شده؛ اما طبیعی است که تعدادی از حیات وحش مبتلا و تلف شده، در مکان های دور از دسترس افتاده و لاشه‌های آن‌ها توسط اکیپ‌های پایش مشاهده نشده باشد.

این خبرها حاکی است که با مشاهده نخستین مورد از تلفات حیات وحش منطقه، نیروهای محیط زیست استان تهران وارد عمل شده و اقدام های لازم را برای کنترل بیماری آغاز کرده‌اند که ضدعفونی آبشخورها، پایش مسمتر و معدوم‌سازی بهداشتی لاشه‌ها، هماهنگی با اداره دامپزشکی برای واکسیناسیون دام‌های اهلی حاشیه "منطقه شکار ممنوع سفیدکوه" از آن جمله است.

بر اساس آمارهای رسمی به‌ جز منطقه دماوند، مناطق دیگری از کشور در استان‌های اصفهان، فارس، کرمان درگیر بیماری طاعون نشخوارکنندگان کوچک هستند.

اگر چه مسوولان دامپزشکی تاکید کرده اند که این بیماری به هیچ عنوان با انسان مشترک نیست و حیوانات تک سم و پرندگان نیز به این بیماری مبتلا نخواهند شد؛ اما تلفات این بیماری که در هفته های اخیر در حال پیشروی است کنشگران و متخصصان محیط زیست را به شدت نگران کرده است.

بیماری "طاعون نشخوارکنندگان کوچک" از بیماری های خطرناک ویروسی است که علاوه بر دام‌های اهلی، می تواند حیات وحش و نشخوارکنندگان را تحت تاثیر قرار دهد و  جمعیت آنان را به طور چشمگیر کاهش دهد. این بیماری نخستین بار در کشور آفریقایی ساحل عاج گزارش و توصیف شد که در آفریقا، خاورمیانه و ایران و هندوستان رخ خواهد داد.
همچنین متخصصان می گویند این بیماری قابل سرایت از دام اهلی به حیات وحش نیز هست و در مکان‌هایی مشاهده می‌شود که دام اهلی در تماس با حیوانات وحشی هستند یا از آبشخورهای مشترک استفاده می‌کنند.

بر این اساس، واکسیناسیون دام‌های اهلی و دام های اهلی ورودی به استان های مربوطه در فصل کوچ عشایر و پایش زیستگاه های مناطق حفاظت شده و نیز ضدعفونی آبشخورها، از روش های کنترل و پیشگیری آن هستند.