ثبت سند برای کوه سبلان

دوشنبه ۳۱ شهريور ۱۳۹۹ ساعت ۱۵:۲۱ | کد مطلب: ۳۰۲۸۲
ثبت سند برای کوه سبلان
مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان اردبیل از تدوین سند برای کوه سبلان در سال جاری خبر داد تا فاجعه‌ای همانند دماوند در این استان تکرار نشود.
اسکان نيوز: شهامت هدایت، مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان اردبیل اظهار کرد: عرصه‌های منابع طبیعی با وسعت فراوان از قزل توزن گرفته تا ارس را شامل می‌شود و براساس آخرین پایش‌ها هم اکنون 980 هزار هکتار عرصه منابع طبیعی و ملی در استان وجود دارد.

وی خاطرنشان کرد: از این میزان 69 هزار هکتار عرصه جنگلی است سه ناحیه رویشی ایران – تورانی، هیرکانی و ارسباران است که اکثر شهرهای جنوبی و شمالی استان اردبیل را شامل می‌شود.

مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان اردبیل با بیان اینکه مناطق ییلاقی استان شامل ارتفاعات سبلان، بزقوش و آق‌داغ است مناطق قشلاقی نیز در شمال این استان واقع شده است، گفت: سه حوزه آبخیزداری استان شامل بالهارود، دره‌رود و سفیدرود است که طرح‌های مختلفی در این حوزه در حال اجراست.

هدایت به پروژه‌های آبخیزداری، احیا جنگل‌ها و حفاظت از مراتع اشاره و تصریح کرد: سال گذشته با جذب 100 درصدی اعتبارات تمامی طرح‌های آبخیزداری در استان اجرا شد و امسال نیز تاکنون 60 درصد پروژه‌ها در این بخش عملیاتی شده است.

وی افزود: دهه فجر امسال مجموع پروژه‌های منابع طبیعی استان با 21 میلیارد تومان سرمایه‌گذاری به بهره‌برداری خواهد رسید و در این بخش سال گذشته نیز 43 میلیارد تومان منابع برای احداث 48 بند هزینه شده است.

مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان اردبیل اجرا این طرح‌ها را در تعادل‌بخشی اثرات خشکسالی مفید و موثر دانست و بیان کرد: با همکاری بخش خصوصی تولید 3 میلیون اصله نهال در دستور کار قرار گرفته و تا سال 1400 با همکاری بخش خصوصی این میزان تولید به 7 میلیون اصله نهال خواهد رسید.

هدایت گفت: ظرفیت تولید استان در نهال با همکاری بخش خصوصی در سطح کشور بی‌نظیر و بی‌سابقه است که امیدواریم با تحقق آن توسعه جنگل‌ها را نیز شاهد باشیم.
 

کوه سبلان سنددار می‌شود


مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان اردبیل به برنامه‌های امسال منابع طبیعی و آبخیزداری استان اشاره کرد و افزود: از جمله این برنامه‌های طرح‌های آبخیزداری در راستای کنترل سیل، جلوگیری از فرسایش و رسوب خاک و افزایش نفوذپذیری آب به سفره‌های زیرزمینی است تا از نشست زمین جلوگیری شود.

هدایت در مورد سنددار کردن اراضی ملی و طبیعی اظهار کرد: سال آینده کل اراضی مرتعی و ملی استان سنددار خواهد شد تا همه 980 هزر هکتار اراضی ملی سند تک برگ گرفته و در قالب طرح کاداستر محدوده آنها مشخص شود.

مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان اردبیل با انتقاد از برخی فضاسازی‌ها در مورد تخریب کوه سبلان به خاطر احداث راه در این مسیر، تصریح کرد: دو کیلومتر راه دسترسی عشایر در این منطقه وجود داشته که نسبت به احیای این مسیر و راه ارتباطی اقدام شده است.

هدایت گفت: با اجرا طرح‌های توسعه‌ای در منطقه سرعین و بلندی‌های آن زمینه اشتغال برای 50 نفر فراهم می‌آید و به هیچ وجه تخریب اراضی منطقه را شاهد نیستیم.

وی به حفاظت از عرصه‌های منابع طبیعی و احیا مراتع اشاره کرد و افزود: در کنار احداث پاسگاه‌های حفاظتی سعی کردیم با همکاری استان گیلان جلوی قاچاق چوب را گرفته و آن را به صفر برسانیم.

مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان اردبیل به پدیده جهانی خشکسالی و تغییرات اقلیمی به دلایل  مختلف از جمله آسیب به لایه ازن و کم‌بارشی‌ها و بی‌بارشی‌ها اشاره و اظهار کرد: ما با کاهش بارندگی‌ها و پراکنش نامناسب آن روبرو هستیم به طوری که گاه این بارش‌ها اعم از برف و باران در غیر فصل موثر اتفاق می‌افتد.

هدایت خاطرنشان کرد: این وضعیت سبب شده تا در پوشش گیاهی تغییراتی اتفاق بیفتد و ما در تامین امنیت غذایی و تولید محصولات متنوع را آسیب‌هایی روبرو شویم.

وی ادامه داد: برای جلوگیری از این آسیب‌ها تولید و عرضه انوع بذر و همچنین احیای لایه‌های زیرزمینی منابع آب مورد توجه قرار گرفته و اداره کل منابع طبیعی تلاش می‌کند تا با تولید علوفه خشک از فشار زیاد به مراتع جلوگیری شود.
مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان اردبیل افزود: با این اقدامات در کنار احیای مراتع و توزیع بذر سعی بر این بود تا جلوی ورود دام به مراتع گرفته شده و به نوعی کنترل دام و عملیات قرق و احیای جنگل‌ها و همچنین جلوگیری از قطع درختان در جنگل‌ها انجام شود.
 

احداث بندهای زیرزمینی در اردبیل


هدایت به عملیات بیولوژیکی در کنترل مراتع و همچنین اجرای طرح‌های آبخیزداری اشاره و تصریح کرد: با این پروژه‌ها کنترل سیل، جلوگیری از فرسایش و افزایش نفوذپذیری آب‌ها و سفره‌های زیرزمینی در کنار افزایش تولید و اشتغال مدنظر قرار گرفته است.

وی به ضرورت اجرا عملیات آبخیزداری در مناطق مختلف استان نظیر پر آب شدن چشمه‌های آب و سکونت راحت روستائیان با هدف جلوگیری از مهاجرت اشاره کرد و گفت: ما به جای مصرف آب به فکر افزایش تولید آب هستیم تا روستائیان بتوانند کشت و زرع خود را به صورت مناسب انجام دهند.

مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان اردبیل نمونه این طرح‌ها را احیا دشت زرناس در اردبیل و جلوگیری از فرونشست اراضی عنوان کرد و گفت: با احداث بندهای مختلف در مناطق روستایی سعی شده تا آب مورد نیاز روستائیان تامین و به نوعی از خروج منابع آب جلوگیری شود.

ایسنا نوشت، هدایت به احداث بندهای زیرزمینی در استان اشاره و اظهار کرد: سال گذشته سه مورد و امسال نیز احداث 10 بند زیرزمینی مورد توجه قرار گرفته که این امر مانع از هدررفت آب شده و آثار زیانبار خشکسالی را تا حد محسوس کاهش می‌دهد.