متهمان سیل اسفند 97 گلستان تعیین تکلیف شدند

صدور کیفرخواست برای مدیرعامل وقت آب منطقه‌ای گلستان و یکی از معاونان فعلی/ اتهام: اجرا نکردن تکالیف قانونی، اهمال و تضییع اموال دولتی و عمومی

يکشنبه ۳۰ شهريور ۱۳۹۹ ساعت ۱۵:۳۲ | کد مطلب: ۳۰۲۵۳
متهمان سیل اسفند 97 گلستان تعیین تکلیف شدند
کیفرخواست متهمان پرونده سیل اسفند 97 گلستان صادر شد و بر اساس آن برای مدیرعامل وقت آب منطقه ای گلستان و یکی از معاونان فعلی این اداره، به دلیل تضییع اموال دولتی و عمومی و اجرا نکردن تکالیف قانونی، کیفرخواست صادر شد.
به گزارش اسکان نيوز، این خبر را رییس کل دادگستری استان گلستان در جمع خبرنگاران گفت؛ هادی هاشمیان تاکید کرد که پرونده مربوط به سیل گلستان ۱۱ متهم داشته که پس از دریافت نظرات کارشناسی و گزارش ۳۵۰ صفحه‌ ای "سازمان بازرسی" با بیش از 2 هزار صفحه مستندات، برای مدیرعامل وقت آب منطقه‌ای استان گلستان و یکی از معاونان فعلی این اداره به اتهام اجرا نکردن تکالیف قانونی، اهمال و تضییع اموال دولتی و عمومی ناشی از اهمال موضوع ماده ۵۹۸ کیفرخواست صادر شده است.»

رییس کل دادگستری استان گلستان همچنین گفت:« برای سایر متهمان پرونده نیز که از مدیران زیرمجموعه‌های برخی ادارات استان گلستان بودند بر اساس گزارش سازمان بازرسی و دفاعیات و مدارکی که ارائه دادند قرار منع تعقیب در بازپرسی ویژه جرایم کارکنان دولت صادر شده است.»

او با اشاره به اینکه پرونده برای رسیدگی و صدور رأی، به دادگاه کیفری ۲ گرگان فرستاده شد، درباره علت طولانی شدن زمان صدور کیفرخواست نیز توضیح داد:« تعلل در پاسخ هیات "گزارش ملی سیلاب" درباره بخش دوم گزارش که در باب قصور ارگان‌های مختلف بود علت طولانی شدن زمان رسیدگی و صدور کیفرخواست این پرونده شد."

آخرین روزهای اسفند 97 سیلابی عظیم بخش هایی از گلستان را دربرگرفت. سیل از گنبد کابوس شروع شد و سپس به آق قلا رسید و بیش از دو ماه در این شهر ماندگار شد. مردم بسیاری آواره شدند؛ زمین های شان زیر آب رفت؛ خانه های شان غیرقابل سکونت شدغ گله ها و احشام شان از دست رفت.  

۱۸ فروردین ماه ۹۸ یعنی حدود 3 هفته پس از آغاز سیل، حجت الاسلام سید ابراهیم رییسی که تازه یک ماه از نشستنش بر صندلی  ریاست دستگاه قضا می گذشت پس از رخداد سیل گلستان به این استان سفر کرد و در جلسه "شورای اداری استان" با اشاره به لزوم توجه به ترک فعل‌ها تاکید کرد که « بدون رعایت هیچ‌گونه خط قرمزی، باید با تخلفات مرتبط با سیل اخیر برخورد شود.»

4 روز پس از سخنان رییس قوه قضا، "الحاج عبدالحی آخوند میرزاعلی" امام جمعه شهرستان آق قلا با تاکید بر نقش بازنشدن به موقع دریچه های "سد وشمگیر" از مدیرعامل شرکت آب منطقه ای گلستان پرسید:"سیل شهر آق قلا را فرا گرفت؛ چرا شما به عنوان مدیر آب منطقه ای استان گلستان، دریچه های انحرافی "سد وشمگیر" را به طرف شمال باز نکردید تا از حجم سیل به طرف آق قلا کاسته شود؟ حالا چه کسی پاسخگوست؟"

در بارش نوروز 98 علاوه بر آبگرفتگی شدید شهر آق قلا که در برخی از نقاط پست شهر به 3 متر رسیده بود در حدود 8 روستای اطراف به زیر آب رفت. همچنین هزاران هکتار از زمین های کشاورزی، مراتع، دامداری ها، مراکز پرورش ماهی و ... از دست رفت.