کشف سه محوطه جدید باستانی در حریم شهرسوخته

پنجشنبه ۲۷ شهريور ۱۳۹۹ ساعت ۱۱:۰۶ | کد مطلب: ۳۰۱۶۸
کشف سه محوطه جدید باستانی در حریم شهرسوخته
مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی سیستان و بلوچستان از کشف سه محوطه باستانی در حریم شهر سوخته در شمال این استان خبر داد که قدمت آن‌ها به پنج هزار سال پیش و هزاره سوم قبل از میلاد بازمی‌گردد.
اسکان نيوز: علیرضا جلالزایی، مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی سیستان و بلوچستان در این‌باره اظهار کرد: در بازدید اخیر از محوطه شهر سوخته و رفع محدودیت‌ها برای حفاری گاز سه محوطه باستانی دیگر کشف شد که قدمت آن‌ها به قبل از تاریخ یعنی پنج هزار سال پیش باز می‌گردد.

وی بیان کرد: با توجه به اقدامات سطح‌الارضی و تحت الارضی و گمانه‌زنی‌هایی که بر روی زمین وجود داشت مشخص شد که سه محوطه با بار تاریخی وجود دارد اما هیچ گونه بنایی در داخل این محوطه‌ها وجود ندارد و قرار است حریم این محوطه‌ها مشخص شود تا عملیات حفاری گاز به قوت به‌کار خود انجام دهد.

 مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی سیستان و بلوچستان گفت: براساس شواهد سطح الارضی در حریم شهر سوخته سه محوطه باستانی دیگر شناسایی شده که کاوش این محوطه‌ها سطحی و تحت الارضی است و  کاوش  صورت نمی‌گیرد.

به گزارش روابط عمومی میراث فرهنگی سیستان و بلوچستان، وی افزود:سه محوطه باستانی در قالب تپه‌های اقماری شهر سوخته در فهرست آثار باستانی این شهر ثبت خواهند شد.