کتاب خطی «خمسه» در گنجینه نسخ خطی

چهارشنبه ۲۶ شهريور ۱۳۹۹ ساعت ۱۵:۲۴ | کد مطلب: ۳۰۱۵۲
کتاب خطی «خمسه» در گنجینه نسخ خطی
یک نسخه خطی نفیس از کتاب «خمسه» نظامی که تاریخ کتابت آن به سال ۸۹۲ قمری برمی‌گردد، با کار کارشناسی کمیته خرید نسخ خطی اداره کل کتاب‌های خطی و نادر کتابخانه ملی خریداری و به گنجینه نسخ خطی کتابخانه ملی ایران افزوده شد.
اسکان نيوز: «خسمه» یا «پنج گنج» نظامی عنوان مجموعه پنج منظومه با ۲۸۹۰۰ بیت از نظامی گنجوی است و این نسخه خطی نفیس توسط کمیته خرید نسخ خطی اداره کل کتاب‌های خطی و نادر سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران خریداری شده است.

این کتاب دارای چندین مجالس مینیاتور بوده و کتابت این نسخه در سرزمین بلقیس (افغانستان کنونی) انجام شده است.

این نسخه خطی به قلم «مرشح بن قتلغ خواجه بن عبدالله سمرقندی» کتابت شده و جلد این کتاب خطی ۵۵۰ ساله با روکش کاغذ سرخ و طرح «ترنج و وسط ترنج» با نقوش اسلیمی همراه است.

صفحه افتتاح این نسخه خطی خمسه نظامی با کتیبه مذهب و رنگین با نقوش اسلیمی به رنگ‌های لاجورد، زر، سرخ، سبز و سفیدآب بوده و سجاف (اطراف جلد) این کتاب خطی از تیماج قهوه‌ای است.

به گزارش  روابط عمومی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران،  علی اوجبی، مدیرکل کتاب‌های خطی و نادر سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران در توضیح نسخ خطی که خریداری می‌شود، گفت: اطلاعات اولیه نسخه‌ها پس از خریداری، بلافاصله وارد سامانه سازمان می‌شود تا پژوهشگران مطلع شوند که چه نسخه‌های موجود است و در نهایت نسخه تصویر برداری‌شده در سایت مربوط برای استفاده مخاطبان بارگذاری می‌شود. همچنین هم‌اینک بیش از ۴۰ هزار نسخه خطی و بیش از ۳۰ هزار عنوان چاپ سنگی در مخزن کتاب‌های خطی و نادر سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران نگهداری می‌شود.