مستندنگاری سه اثر غیرمنقول میراث فرهنگی گرمسار

چهارشنبه ۲۶ شهريور ۱۳۹۹ ساعت ۱۳:۲۸ | کد مطلب: ۳۰۱۴۶
مستندنگاری سه اثر غیرمنقول میراث فرهنگی گرمسار
مدیر کل میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی استان سمنان از آغاز مطالعات، مستندنگاری، تهیه پرونده ثبت آثار غیرمنقول تاریخی و فرهنگی، میراث‌طبیعی و تعیین حریم آثار شهرستان گرمسار خبر داد.
اسکان نيوز: مهدی جمال، مدیر کل میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی استان سمنان به رسانه‌ها در سمنان بیان کرد: کار پژوهش و مطالعه «عمارت دکتر امیری» واقع در روستا چهار قشلاق، «ژئوپارک طبیعی تنگه ظلمات» و «کاروانسرا لکاب» واقع در پارک ملی گرمسار آغاز شد.

وی گفت: تهیه و تکمیل گزارش ثبتی، نقشه‌های فنی و معماری، برداشت دقیق و با جزئیات از اجزای قلعه‌های تاریخی و فضاهای داخلی و بیرونی به همراه نقشه بنا، تعیین محدوده عرصه اثر بر روی نقشه شهری یا طرح هادی روستایی از جمله اهداف آغاز این مطالعات است.

جمال اضافه کرد: گردآوری مطالعات و مستندات تاریخی و سابقه اثر در خصوص آثار غیرمنقول تاریخی و فرهنگی و حریم آثار فرهنگی و تاریخی، مستندسازی جامع اثر، تعیین وضعیت مالکیت اثر و ارائه پرونده کامل مطالعاتی در قالب شیوه‌نامه ثبت آثار ملی برای ارائه به شورای عالی ثبت آثار غیرمنقول کشور از جمله مزایای انجام پژوهش و مطالعه این آثار است.

گرمسار تا مرکز استان سمنان ۱۱۰ کیلومتر و تا تهران ۹۵ کیلومتر فاصله دارد و دارای ۱۳۵ اثر ثبت شده در فهرست میراث ملی است.

کاروانسرا شاه عباسی ایوانکی، معادن نمک، موزه اقوام، موزه علم و صنعت، بازارچه صنایع‌دستی، موزه یخچال روستای تاریخی و هدف گردشگری قاطول، جاده سنگ‌فرش و کاروانسرای شاه عباسی قصر بهرام از جمله جاذبه‌‎های پر بازدید شهرستان گرمسار است.

ایرنا نوشت، یک هزار و ۸۳۳ اثر تاریخی، فرهنگی، طبیعی و معنوی در استان سمنان شناسایی شده و ۸۵۶ اثر از این تعداد در فهرست آثار ملی  ثبت شده است.