چوب‌های دیواری که بر ساختمان توکیو می‌نوازد

چهارشنبه ۲۶ شهريور ۱۳۹۹ ساعت ۱۲:۳۶ | کد مطلب: ۳۰۱۴۲
چوب‌های دیواری که بر ساختمان توکیو می‌نوازد
طرح نواختن چوب‌های دیواری بر دیوار ساختمان دانشکده هنر و معماری توکیو، خاص‌ترین و حتی غیر معمول‌ترین طرحی است که تاکنون در میان ساختمان‌های این شهر به اجرا درآمده است.
اسکان نيوز- سرویس بین‌الملل- شیما نصیری: این طرح به نوعی نشان از آن دارد که می‌توان از روش‌های مرسوم ساخت و استفاده از متریال عمومی همچون فلز، بتن و یا سنگ دوری کرد و با ایجاد ابتکار و خلاقیتی نو به خلق طرح و نماهای جدید هنری پرداخت.

گروه طراحی KKAA شهر توکیو با در اختیار داشتن فضایی به مساحت 68 هزار متر مربع، کل نمای خارجی ساختمان دانشکده معماری این شهر را با پوششی جدید به مخاطبان نمایش داد و همچنین برخی از فضاهای داخلی آن را نیز که محل عبور و مرور دانشجویان و یا محل استراحت آن‌ها به شمار می‌رود را با پوشش آبشاری چوب‌های دیواری نمایان ساخت.
 

این چوب‌های دیواری همگی به شکل مستطیل و با طول‌های متفاوت طراحی شد که حالت آبشاری و نواختن موسیقی دستگاه بِلز را به نمایش درآورد.

برای اجرا این طرح، لایه‌ای از ورقه‌های مستطیلی استیل بر روی ساختمان نصب شد و سپس کلیه چوب‌ها به صورت عمودی بر سطح ورقه‌ها قرار داده شدند. بیش از هزاران چوب باریک مستطیلی جهت اجرا این پروژه به کار گرفته شد که از نمای دور نیز می‌تواند حس نواختن را به مخاطبان انتقال دهد.

البته باید یادآور شد در میان این چوب‌ها، طبقاتی از پنجره‌های شیشه‌ای نیز در نمای ساختمان قرار گرفته تا بتواند در انعکاس و پخش نور طبیعی در فضا موثر عمل کند.

همچنین از نوعی مواد ترکیبی پلیمری به عنوان روکش چوب‌های دیواری استفاده شده که هم مقاومت آن را در برابر باد و زلزله تا دو برابر افزایش داده و هم در مقابل رطوبت و نم مقاوم است.