دستورالعمل جدید دفاتر مسافرتی؛ با سفته آژانس‌دار شوید

دوشنبه ۲۴ شهريور ۱۳۹۹ ساعت ۱۰:۳۶ | کد مطلب: ۳۰۰۷۲
دستورالعمل جدید دفاتر مسافرتی؛ با سفته آژانس‌دار شوید
طبق دستورالعمل جدید وزارت میراث فرهنگی در خصوص فعالیت آژانس‌های مسافرتی، بعد از این دریافت ضمانتنامه بانکی الزام ندارد و آن‌ها می‌توانند در اماکنی با موقعیت اداری نیز دفتر داشته باشند.
اسکان نيوز:  دفاتر خدمات مسافرتی در ایران تا کنون برای ایجاد و فعالیت در حوزه گردشگری می‌بایست در کنار مدارکی که وزارتخانه برای ارائه مجوز لازم دارد، ۲۵ میلیون تومان ضمانتنامه بانکی و ۲۵ میلیون تومان سفته نیز ارائه می‌کردند، اما طبق دستورالعملی که به تازگی صادر شده، آژانس‌ها می‌توانند ضمانتنامه خود را به سفته تغییر دهند.

در این صورت آژانس داران می‌توانند ۵۰ میلیون تومان سفته به معاونت گردشگری اداره‌های کل میراث فرهنگی استان‌ها ارائه کنند. این درحالی است که اگر کمیسیون‌های رسیدگی به شکایات در استان‌ها درباره یکی از آژانس‌ها رأی صادر کند، اداره کل میراث فرهنگی تنها می‌تواند سفته‌ها را به اجرا بگذارد و دیگر ضمانتنامه ای در اختیار برای اعمال فشار به آن آژانس مسافرتی را ندارد.

طبق آئین‌نامه می‌بایست هر آژانس مسافرتی در مکانی اداری مستقر می‌شد اما اکنون در دستورالعمل جدید معاونت گردشگری آمده که این دفاتر مسافرتی می‌توانند در امکانی با موقعیت اداری استقرار داشته باشند. یعنی اگر یک واحد مسکونی با موقعیت اداری در اختیار مدیر آژانسی باشد او می‌تواند از محل فعلی خود به این مکان منتقل شود.

مهر نوشت، این دو بند از دستورالعمل با آن‌چه که در آئین‌نامه ایجاد دفاتر مسافرتی آمده مغایرت دارد. به نظر می‌رسد که وزارت میراث فرهنگی در ایام کرونا قصد کمک به حیات آژانس‌های مسافرتی را داشته است اما باید این موضوع را نیز در نظر می‌گرفت که دیگر کمیسیون‌های رسیدگی به شکایات چه اهرمی برای اجرایی شدن آرا خواهند داشت. همچنین از هم اکنون نیز درخواست‌ها برای جابه‌جایی آژانس‌ها از مکان‌های فعلی و اداری به مسکونی و یا با موقعیت اداری داده شده است. هر چند که برای اجرایی شدن این دستورالعمل در نهایت، اداره کل میراث فرهنگی استان‌ها تصمیم گیر خواهند بود.