واکنش شورا به مخالفت فرمانداری با نامگذاری معبری به نام بازرگان: نامگذاری معابر از اختیارات شورای شهر است

يکشنبه ۲۳ شهريور ۱۳۹۹ ساعت ۱۲:۴۳ | کد مطلب: ۳۰۰۵۶
واکنش شورا به مخالفت فرمانداری با نامگذاری معبری به نام بازرگان: نامگذاری معابر از اختیارات شورای شهر است
روز گذشته ،نامگذاری معابری به نام بازرگان و طالقانی و سهیل گوهری براساس بند 1 آیین نامه نامگذاری معابر مورد اعتراض فرمانداری تهران قرار گرفته است.
به گزارش اسکان نيوز، براساس ماده یک ضوابط ومعیارهای نامگذاری، نام شخصیت‌های مهم تاریخ صدر اسلام و انقلاب اسلامی و شهدای  گرانقدر آن و حوادث مهم تاریخ مبارزات اسلامی مردم ایران در درجه اول  نام گذاری ها قرار دارند و  نام شخصیتهای فرهنگی، ادبی، علمی، سیاسی و تاریخی ایران و اسامی راجع به اندیشه، فکر و هنر و نیز مظاهر طلبیعت زیبای ایران در مرتبه می توانند برای نام معابر انتخاب شوند که فرمانداری این سه نام را مصدایق این بند ندانسته است.

پیش از این خانواده اعظم طالقانی به دلیل حاشیه های ایجاد شده برای نامگذاری معبری در منطقه 3 به نام ایشان مخالفت خود رابا این نامگذاری اعلام کرده بودند.

محمدجواد حق‌شناس در حاشیه جلسه شورای شهر تهران درباره مخالفت فرمانداری تهران با نامگذاری معبری به نام بازرگان گفت: جایگاه فرمانداری در رابطه با مصوبات شورا کاملاً روشن است و در قانون نیز به این موضوع اشاره کرده است.

وی در ادامه با بیان اینکه جایگاه فرمانداری تهران درباره مصوبات شورا، کمیته‌ای تحت عنوان کمیته تطبیق مصوبات شورا در فرمانداری تهران شکل گرفته است که ۵ تا ۶ نفر عضو این کمیته هستند که فرماندار نیز یکی از اعضای این کمیته محسوب می‌شود.

درباره وظایف کمیته تطبیق مصوبات شورای شهر تهران گفت: برای این کمیته دو وظیفه مشخص شده است.

حق شناس در ادامه تصریح کرد: نخستین وظیفه این است که آیا مصوبات شورا در حوزه اختیارات نمایندگان مردم است یا خیر؟ و دومین وظیفه این است که این کمیته مصوبات شورا را با قوانین بالادستی تطابق می‌دهد یا با قوانین بالادستی مغایرت دارد یا خیر؟

حق‌شناس گفت: در اینکه شورای شهر تهران در ارتباط با نامگذاری اماکن و معابر بر اساس حقوقشان اقدام می‌کند، شکی نیست و ۲۰ سال است که بر اساس این فرآیند وظایف خود را انجام می‌دهد؛ این اقدام جزو وظایف قانونی و حقوقی شورای شهر تهران است و اینکه نمایندگان تشخیص بدهند معبری به نام احمدی‌نژاد، موسوی، بازرگان و آیت‌الله هاشمی رفسنجانی است جزو وظایف آنها است.

حق شناس اظهار داشت: شاید در آینده شورا تشخیص بدهد که خیابان نارمک به نام احمدی‌نژاد نامگذاری شود و این جزو اختیارات شورای شهر محسوب می‌شود.

وی در پاسخ به این سوال که موضع شورای شهر تهران در رابطه با مخالفت فرمانداری در نامگذاری معبری به نام مهندس بازرگان چیست، گفت: ما پیش از این نیز معبری را به نام دکتر مصدق نامگذاری کردیم و مصدق نخست وزیر بود و بازرگان نیز نخست وزیر بوده است و در واقع موضع شورا همچنان بر نامگذاری معبری به نام بازرگان است و شهرداری باید نسبت به نامگذاری این معبر اقدام کند.

در صحن علنی شورای شهر تهران نیز محمد سالاری ،رییس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر تهران نسبت به مخالفت  هیات تطبیق فرمانداری تهران واکنش نشان داده و گفت : بنابر مفاد صریح قانون، نامگذاری ها از اختیارات نهاد شوراهای شهر و روستا در کشور است که به عنوان نمایندگان مردم و به نمایندگی از شهروندان انجام می شود.

وی تصریح کرد: متاسفانه در این دوره مدیریت شهری مشاهده می کنیم، فرمانداری تهران و نماینده دولتی که شعارش قانونگرایی بوده در یکسری اقداماتی که مسبوق به سابقه هم نبوده است، با مصوبات شورای شهر تهران در خصوص نامگذاری ها مخالفت می کنند.

سالاری افزود: من از رییس و کلیت شورای شهر  و مدیریت شهری تهران تقاضا دارم نسبت به تشکیل جلسه ای با فرماندار تهران و هیات تطبیق در خصوص این امر مهم و تصمیم خلاف قانون و رویه آن ها، اقدام و اعضای شورا بر مصوبه خود پافشاری کنند و از شهردار تهران می خواهیم نسبت به عملیاتی شدن مصوبه شورا اقدام کند.

این عضو شورای شهر تهران با اشاره به مصوبات اخیر شورای شهر تهران از جمله نامگذاری خیابان ها و معابر به نام مرحوم مهندس بازرگان و مرحومه اعظم طالقانی و سایرین، خواستار صدور دستور اجرای مصوبات قانونی شورای شهر توسط شهردار تهران شد.

سید ابراهیم امینی، نایب رئیس شورای اسلامی شهر تهران هم  با اشاره به تفکیک میان مصوبات و تصمیمات شوراها گفت: در پارلمان ملی نیز مصوبات به مصوبات ماهوی و تصمیمات تقسیم می‌شوند. بر همین اساس شورای نگهبان تنها حق دارد مصوباتی را که جنبه ماهوی دارند با قانون اساسی و شرع تطبیق دهد و در صورت مغایرت با این دو منبع به آنها ایراد بگیرد، اما چنین حقی را راجع به تصمیمات نمایندگان مجلس برای خود قائل نیست.

عضو حقوقدان شورای شهر تهران با ذکر مثال‌هایی بیان کرد: رای اعتماد نمایندگان به هیات دولت از جمله این موارد است و شورای نگهبان در خصوص دارا بودن یا نبودن تخصص‌ها و شرایط وزراء برای خود حق اظهارنظر قائل نیست. در نام‌گذاری خیابان‌ها نیز در حقیقت اعضای شورای شهر به اعتبار رایی که از شهروندان گرفته‌اند، معتمدین شهروندان هستند و به‌دلیل اینکه معتمد شهروندان بودن قانون حق نام‌گذاری اماکن، معابر و... را برای اعضای پارلمان محلی قائل شده‌است و هیات تطبیق نمی‌تواند برای خود حق اظهارنظر در خصوص نامگذاری‌های شورا که تصمیمات شورا محسوب می‌شوند قائل شود.

امینی ادامه داد: در ادوار گذشته نیز رویه چنین بوده است که تصمیمات راجع به نام‌گذاری‌ها صرفاً جهت اطلاع به هیات تطبیق ارسال می‌شده و هیات تطبیق نیز هیچ‌گاه در خصوص این تصمیمات ورود ماهوی و اظهارنظر نمی‌کرد.

نایب رئیس شورای شهر تهران با اشاره به اظهارنظر ماهوی هیات تطبیق در خصوص نام‌گذاری‌های شورا افزود: ورود هیات به نامگذاری‌ها موضوع جدیدی است و متاسفانه دولتی که هم‌جنس ماست و معتقدیم باید به نهادهای انتخابی باتوجه به جایگاه پیش‌بینی شده این نهادها در قانون اساسی بها دهد و شان و منزل آنها را حفظ کند، اینگونه دایره را در خصوص کارهایی که قانون‌گذار در حیطه اختیار این نهادها قرار داده است تنگ می‌کند و احساس می‌کند در ارتباط با همه تصمیمات متخذه حق اظهارنظر دارد.

عضو شورای شهر تهران در پایان ادامه داد: چنین رویه‌ای صحیح نیست و در مجلس نیز چنین رویه‌ای وجود ندارد و شورای نگهبان صرفا نسبت به مصوبات ماهوی اظهارنظر می‌کند و ما نیز توقع داریم دولت محترم و نمایندگان آن بیش از شورای نگهبان نسبت به مصوبات پارلمان ملی، حقی برای خود قائل نباشند.