شروع چهارمین فصل کاوش‌های در حوضه رودخانه زاب پیرانشهر

يکشنبه ۲۳ شهريور ۱۳۹۹ ساعت ۱۴:۳۲ | کد مطلب: ۳۰۰۵۱
شروع چهارمین فصل کاوش‌های در حوضه رودخانه زاب پیرانشهر
مدیرکل میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی آذربایجان‌ غربی خبر داد: چهارمین فصل کاوش‌های نجات‌بخشی در حوضه رودخانه زاب پیرانشهر اغاز شد.
اسکان نيوز: جلیل جباری، مدیرکل میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی آذربایجان‌ غربی اظهار کرد: مطالعات و پژوهش‌های باستان‌شناسی در حوضه رودخانه زاب پیرانشهر از سال ۹۵ تاکنون آغاز شده و در شهریور ماه چهارمین فصل کاوش‌های نجات‌بخشی با پژوهش بر روی بیش از ۱۰ محوطه تاریخی در این شهرستان آغاز شده است.

وی افزود: قدیمی‌ترین بقایای کشف شده در این محدوده نشان می‌دهد این محدوده در دوران ماقبل از تاریخ مسکونی بود و سابقه سکونت و حضور انسان در این پهنه به حدود ۳۰ هزار سال پیش برمی‌گردد.

مدیرکل میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی آذربایجان‌ غربی ادامه داد: بیشترین تمرکز مطالعات در محوطه تاریخی دو روستای سوغانلو و کاسه‌گران متمرکز شده و ۱۰ تیم باستان‌شناسی از طرف اداره‌کل میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی استان و پژوهشکده باستان‌شناسی به انجام مطالعات در این محدوده اقدام به خواهند کرد.

وی با اشاره به این‌که این مطالعات یکی از بزرگترین کاوش‌های نجات‌بخشی در تاریخ باستان‌شناسی کشور محسوب می‌شود، تصریح کرد: با مطالعه بیش از ۳۰ فصل از محوطه‌های تاریخی حوضه رودخانه زاب، اکنون مطالعات ارزشمندی در حوزه باستان‌شناسی جنوب دریاچه ارومیه در اختیار علاقه‌مندان قرار گرفته است.

به گزارش  روابط عمومی این اداره کل، جباری خاطرنشان کرد: در پایان این مطالعات کتاب مجموعه مقالات علمی این پژوهش‌ها چاپ و در اختیار علاقه‌مندان قرار خواهند گرفت.

وی در پایان راه‌اندازی موزه پیرانشهر برای نمایش دستاوردهای باستان‌شناسی حوضه رودخانه زاب را ضروری دانست و گفت: تلاش خواهد شد تا دستاوردهای این کاوش‌ها در نمایشگاهی با این مضمون به نمایش دربیاید.