آتش‌سوزی عمدی در پنج هکتار از اراضی تالاب میانگران ایذه

شنبه ۲۲ شهريور ۱۳۹۹ ساعت ۱۵:۳۶ | کد مطلب: ۳۰۰۳۱
آتش‌سوزی عمدی در پنج هکتار از اراضی تالاب میانگران ایذه
رئیس اداره حفاظت محیط زیست ایذه از مهار آتش‌سوزی عمدی در حاشیه و پنج هکتار از اراضی تالاب میانگران این شهرستان خبر داد.
اسکان نيوز: احمد امیری، رئیس اداره حفاظت محیط زیست ایذه با شاره به این‌که   آتش‌سوزی‌های عمدی‌ پیش از ظهر دیروز آغاز شد که با تلاش‌های صورت گرفته عصر جمعه مهار شد اما ساعتی بعد دوباره آتش در تالاب میانگران شعله‌ور شد، گفت:  با تلاش نیروهای آتش‌نشانی و محیط زیست این آتش‌سوزی نیز بامداد امروز مهار شد اما متاسفانه در جریان این آتش‌سوزی های سریالی، حدود پنج هکتار از اراضی اطراف تالاب میانگران سوخت و خاکستر شد.

رئیس اداره محیط زیست ایذه خاطرنشان کرد: مردم محلی از مشاهده یک فرد در حاشیه تالاب سخن می‌گویند که احتمالا آتش‌سوزی‌ کار او بوده است اما هنوز اطلاعات دقیقی در این باره در دست نیست.

امیری با اشاره به برخورد شدید و قاطع با آتش‌افروزان تصریح کرد: دادستان خوزستان از صدور احکام حبس بیش از ۱۰ سال برای آتش افروزی در منابع ملی و طبیعی سخن گفته بود، تحقیقات ما نیز برای شناسایی عوامل آتش‌سوزی تالاب میانگران و تحویل آنها به دستگاه قضا ادامه دارد.

وی با بیان این‌که این کارها بخاطر عدم درک صحیح تر سرزمینی است که در آن زندگی می‌کنیم، ادامه داد: هنگام آتش سوزی در این مراتع، صدای پرندگانی که بالای آتش در حال پرواز و مشاهده سوختن لانه‌هایشان بودند دل هر انسانی را به درد  می آورد، عوامل این آتش‌سوزی‌ها از گروه‌های تروریستی هم سنگدل‌تر هستند.

رئیس اداره حفاظت محیط زیست ایذه درباره علت این آتش‌افروزی‌ها نیز گفت: برخی از اهالی روستاهای حاشیه تالاب که زمین‌های کشاورزی آنها در این محدوده قرار دارند، اقدام به آتش زدن تالاب می‌کنند تابا خالی کردن زمینها، سطح بیشتری را زیر کشت محصولات خود ببرند.

تالاب میانگران که در بهمن ماه سال ۱۳۸۹ به عنوان پناهگاه حیات وحش میانگران به تایید سازمان محیط زیست کشور رسید، یکی از تالاب های مطرح کشور است که در شمال غربی استان خوزستان در شهر باستانی ایذه قرار دارد و با مساحتی متغیر اما در حدود ۲۴۰۰ هکتار در جنوب غربی کوهپایه زاگرس در فاصله یک و نیم کیلومتری شهر ایذه واقع شده است.

ایرنا نوشت، از مهم‌ترین گونه‌های جانوری در تالاب میانگران می‌توان از طنجه، آنقوت، اردک نوک‌پهن، سرسبز، خوتکا، فلامینگو، گاو چرانک، لک لک سفید، لک لک سیاه، باکلان، سنقر و حواصیل خاکستری نام برد.