کارزار مردمی در اعتراض به حذف تصویر دختران از کتب درسی

شنبه ۲۲ شهريور ۱۳۹۹ ساعت ۱۱:۵۲ | کد مطلب: ۳۰۰۱۹
کارزار مردمی در اعتراض به حذف تصویر دختران از کتب درسی
حذف تصویر دختران از کتاب ریاضی پایه سوم دبستان اعتراض و شگفتی بسیاری را برانگیخته است. وزارت آموزش و پرورش در توضیح این اقدام گفته برای خلوت‌کردن تصویر کتاب، دختران حذف شده‌اند موضوعی که با انتقاد عده زیادی از مردم مواجه شده است.
اسکان نيوز: در پی این اقدام کارزاری اینترنتی به راه افتاده که تا امروز بیش از ١١ هزار نفر آن را امضا کرده‌اند و همچنان به تعداد امضاها اضافه می‌شود.

 امضا کنندگان این کارزار می‌گویند حذف دختران حتی با پوشش و حجاب مورد تایید قوانین کشور، به عنوان اتفاقی نمادین، علاوه بر نادیده گرفتن حقوق برابر زنان و مردان در کسب علم و دانش، به شدت باعث جریحه‌دار شدن افکار عمومی شده چرا که این امر نه‌تنها در کودکان دختر این حس را ایجاد می‌کند که نقشی در کسب علم و آینده این کشور ندارند بلکه به کودکان پسر جامعه هم به طور علنی نظام اشتباه مردسالاری و نابرابری و پذیرفتن تبعیض ناعادلانه را آموزش می‌دهد.

 امضا کنندگان این نامه از وزیر آموزش و پرورش خواسته‌اند در کوتاه‌ترین زمان ممکن علت این تغییرات را مورد بررسی و بازبینی قرار داده و در این رابطه پاسخی شفاف ارائه کند.

اما وزیر آموزش و پرورش پاسخ مشخص و شفافی در این رابطه ارائه نکرده است و تنها به یک توییت اکتفا کرده است.  حسن حاجی‌میرزایی، در حساب توییتری خود نوشته: «تغییرات در کتاب های درسی همه ساله براساس ارزیابی‌ و از سوی مولفین انجام می‌شود. به رییس سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی ماموریت دادم تغییرات در شکل‌ و محتوای کتاب‌های‌درسی را باحساسیت کامل رصد، اصلاح و گزارش کند. به‌دغدغه‌‌های ‌مردم اهمیت می‌دهم.‌ دختران میهن شایسته احترام‌اند.»

روابط عمومی این وزارتخانه هم اعلام کرده حذف تصویر دختران از روی جلد کتاب ریاضی سوم دبستان، با «نظرات زیباشناسانه و روانشناسانه کارشناسان برای خلوت‌کردن تصویر» انجام شده است.

معصومه ابتکار، معاون رئیس دولت در امور زنان هم در واکنش به این اتفاق با اشاره به گفته تصویر کتاب علوم تجربی سوم دبستان که عکس دختران بر روی آن است گفته اگر چه دو جلد کتاب ریاضی و علوم سال تحصیلی جدید را باید کنار هم دید، وزیر آموزش و پرورش بررسی و اصلاح کتاب‌های درسی از زوایای مختلف از جمله عدالت_جنسیتی را در دستور کار دارند. در هر صورت حساسیت مردم بجاست. دختران را نمی‌توان نادیده گرفت.»

اما هیچ‌کدام از این توضیحات معترضان به این اقدام را راضی نکرده است. معترضان نگرانند حذف دختران از تصاویر کتاب‌های مدرسه مقدمه حذف بیشتر آنها از جامعه شود.