توقف تمامی فعالیت‌ها و عملیات اجرایی در محدوده ژئو پارک قشم

شنبه ۲۲ شهريور ۱۳۹۹ ساعت ۱۰:۳۳ | کد مطلب: ۳۰۰۱۲
توقف تمامی فعالیت‌ها و عملیات اجرایی در محدوده ژئو پارک قشم
رئیس کل دادگستری هرمزگان از توقف هرگونه عملیات اجرایی و فعالیت در محدوده ژئو پارک قشم، طبق مصوبه شورای حفظ حقوق بیت‌المال در اراضی ملی و منابع طبیعی استان، خبر داد.
اسکان نيوز:  علی صالحی،  رئیس کل دادگستری هرمزگان با اشاره به اهمیت ژئو پارک قشم به عنوان تنها ژئو پارک منطقه خاورمیانه و همچنین غار نمکدان به عنوان بزرگترین و طولانی‌ترین غار نمکی جهان، گفت: این پدیده کم‌نظیر و استثنایی نیازمند مراقبت و دقت زیاد برای حفظ آن است چراکه این جاذبه طبیعی میراثی ارزشمند برای آیندگان و سرمایه‌ای برای کشور محسوب می‌گردد.

صالحی ثبت جهانی این اثر مهم را در یونسکو، نشان از جایگاه ویژه آن برشمرد که افتخاری بزرگ برای جمهوری اسلامی ایران و خصوصا استان هرمزگان به شمار می‌آید.

عالی‌ترین مقام قضائی استان هرمزگان حفظ این میراث گرانبها را وظیفه همگانی دانست و جلوگیری از واگذاری‌های غیرکارشناسی و غیرمسئولانه اراضی پرورش میگو در حریم این ژئو سایت و ممانعت از ادامه عملیات اجرایی در محدوده غار نمکدان را مطالبه همه دلسوزان اعلام و اظهار کرد: طبق مصوبه شورای حفظ حقوق بیت‌المال در اراضی ملی و منابع طبیعی استان هرمزگان، با اکثریت، آرا، هرگونه عملیات اجرایی و فعالیت در محدوده ژئو پارک و غار نمکدان قشم متوقف می‌شود و از همین امروز این مصوبه به دادستان عمومی و انقلاب شهرستان قشم جهت اجرا ابلاغ خواهد شد.

رئیس شورای حفظ حقوق بیت‌المال در اراضی ملی و منابع طبیعی استان هرمزگان در ادامه تاکید کرد: دستگاه قضائی استان هرمزگان در راستا حمایت از تولید اقدامات مؤثری را در دستور کار قرار داده است و حمایت از سرمایه‌گذاری مشروع و در چارچوب قانون را با جدیت دنبال خواهد کرد.

وی ضمن تاکید بر حفظ حقوق سرمایه‌گذارانی که در پروژه‌های پرورش میگو در این اراضی سرمایه‌گذاری کرده‌اند، خاطرنشان کرد: باید میزان خسارت به سرمایه‌گذاران مشخص شود و اقدامات لازم برای جبران خسارات و یا اختصاص زمین مناسب در محلی دیگر و خارج از محدوده ژئو پارک صورت پذیرد.

مهر نوشت، رئیس کل دادگستری استان هرمزگان همچنین در پایان تاکید کرد: پیش از هر چیز در روند واگذاری‌ها باید توجه به دسترسی مردم و حفظ جاذبه‌های طبیعی و گردشگری مورد توجه قرار گیرد و عدم توجه به حقوق عامه در برخورداری از دریا به عنوان یک نعمت‌الهی به هیچ وجه قابل قبول نخواهد بود، لذا دستگاه قضائی استان هرمزگان با قاطعیت و بدون هیچ اغماضی با متجاوزان به حریم دریا و تضییع کنندگان حقوق بیت‌المال برخورد خواهد کرد.