آیت‌الله خامنه‌ای خطاب به مسوولان و کارگزاران و وعاظ و ائمه جمعه و روحانیون:

تا می‌توانید سمت اصحاب ثروت و قدرت نروید

جمعه ۲۱ شهريور ۱۳۹۹ ساعت ۱۴:۲۵ | کد مطلب: ۳۰۰۰۰
تا می‌توانید سمت اصحاب ثروت و قدرت نروید
اسکان نيوز: اجتناب از رفتن به سمت صاحبان ثروت و قدرت؛ یکی از چیزهای مهم این است که سر سفره‌ اصحاب ثروت و قدرت تا می‌توانیم حاضر نشویم. نامه‌ حضرت به عثمان‌بن‌حُنِیف را که یادتان هست!

حالا ما توقّع نداریم، [چون] نه عثمان‌بن‌حُنِیفی در بین ما هست، نه وضع ما با وضع امیرالمؤمنین (سلام ‌الله ‌علیه) قابل مقایسه است؛ امّا این را میتوانیم توصیه کنیم و میتوانیم برای خودمان قرار بدهیم که به آن طبقات برگزیده و اَشرافی زیاد نزدیک نشویم؛ نزدیک شدن به آنها به طور طبیعی مایه‌ی دور شدن از توده‌ی مردم و عامّه‌ی مردم است؛ همین چیزی که در قرآن مکرّر در مورد ائمّه [آمده]: وَلا تَطرُدِ الذینَ یَدعونَ رَبَّهُم بِالغَدٰوةِ وَالعَشِیِّ یُریدونَ وَجهَه؛ یا در مورد حضرت نوح: هُم اَراذِلُنا بادِیَ الرَّأی، که به او میگفتند اینها را از دُور خودت دور کن؛ و مکرّر در جاهای دیگر [هست].

بنابراین یک توصیه‌ مؤکّد هم در مورد سلوک امام‌ جمعه و عمل امام‌ جمعه این است که از رفتن به طرف صاحبان ثروت و قدرت و کسانی که زبانهای چرب و نرم دارند، [باید اجتناب کرد].

بعضی از این نودولت‌ها، این‌هایی که تازه توانسته‌اند با زرنگی و کارهای غیر قانونی به یک ثروتی برسند، دنبال این‌ هستند که یک ملجأیی پیدا کنند، یک جایی پیدا کنند که حاشیه‌ی امنی برایشان باشد؛ می‌آیند سراغ افرادی که مورد نظرشان است، از جمله سراغ ائمّه‌ی جمعه، از جمله سراغ شاخصهای روحانیّت، می‌آیند سراغ اینها؛ این برای این است که حاشیه‌ی امن برای خودشان درست کنند؛ اینجا باید حواسمان جمع باشد.

دیدار با ائمه جمعه سراسر کشور

۱۳۹۸/۰۴/۲۵
مرجع: مکتوبات