با اثر انگشت، هویت هنرمندان ماقبل تاریخ تشخیص داده می‌شود

جمعه ۲۱ شهريور ۱۳۹۹ ساعت ۱۲:۲۷ | کد مطلب: ۲۹۹۹۷
با اثر انگشت، هویت هنرمندان ماقبل تاریخ تشخیص داده می‌شود
نتایج یک تحقیق جدید نشان ‌می‌دهد اثرانگشت‌ها نه‌تنها برای برای پیدا کردن مجرمان یا باز کردن قفل گوشی‌های موبایل کاربرد دارند بلکه می‌توانند در کسب اطلاعات درباره هنرمندان ماقبل تاریخ هم تاثیرگذار باشند.
اسکان نيوز: محققان اخیرا دو اثرانگشت که در سنگ‌نگاره‌های غاری در جنوب اسپانیا کشف شده است را مورد بررسی قرار دادند و در نهایت با بررسی این دو اثرانگشت سن و جنسیت افراد را تشخیص دادند.

در نتیجه این تحقیق یک مرد دست کم  ۳۶ ساله و یک زن جوان بین ۱۰ تا ۱۶ ساله به عنوان دو هنرمند سنگ‌نگاره‌های ماقبل تاریخ این غار اسپانیایی تسخیص داده شدند.

این تحقیق توسط تیم تحقیقاتی متشکل از کارشناسان دانشگاه «گرانادا»، دانشگاه «دورام» و دانشگاه بارسلونا صورت گرفت گه اطلاعات نادری را درباره هنرمندان خالق سنگ‌نگاره‌ها و جامعه آن‌ها ارائه داده است.این سنگ‌نگاره‌ها که در فاصله ۴۵۰۰ تا ۲۰۰۰ پیش از میلاد و با استفاده از انگشت خلق شده‌اند تصاویری همچون دایره‌، اشکال هندسی و اشکالی شبیه به انسان را به تصویر می‌کشند که احتمالا به زندگی روزانه مربوط هستند.

کارشناسان قادر هستند جنسیت و سن یک شخص را با بررسی اثرانگشت به جا مانده در آثار تاریخی تشخیص دهند چرا که ویژگی‌های اثر انگشت متفاوت است.

 آرت‌نیوزپیپر نوشت، نتایج این تحقیق جدید در ژورنال «آنتیکیتی» به چاپ رسیده است.