میراث‌ فرهنگی مازندران برای بهره‌بردار از جنگل آقمشهد چراغ سبزش را روشن کرد

سه شنبه ۱۸ شهريور ۱۳۹۹ ساعت ۱۰:۰۷ | کد مطلب: ۲۹۹۱۲
میراث‌ فرهنگی مازندران برای بهره‌بردار از جنگل آقمشهد چراغ سبزش را روشن کرد
از دو ماه موضوع وقف ۵۶۰۰ هکتار جنگل در روستا آقمشهد ساری مطرح شده و در طی مدت تمامی کارشناسان بر این موضوع تاکید دارند که جنگل آقمشهد هم اهمیت و سابقه‌ای همانند هیرکانی دارد.
اسکان نيوز: نامه ارسالی روز گذشته، نشان می‌دهد یکی از بهره‌برداران چوب‌های جنگلی به نام «محمد قنبریان آقمشهدی» که به نوشته روزنامه همشهری شریک متولی وقف جنگل آقمشهد در بهره‌برداری از جنگل و نماینده موقوفه است از اداره کل میراث‌فرهنگی استان مازندران درخصوص بهره‌برداری از جنگل آقمشهد استعلام کرده و پاسخ اداره کل میراث‌فرهنگی استان مازندران به استعلام او آن است که آقمشهد جنگل هیرکانی نیست و مدیریتش با اداره منابع طبیعی و اداره اوقاف است.

در نامه مدیرکل اداره کل میراث‌فرهنگی استان مازندران که دو امضاء دارد آمده است: «براساس بررسی‌های به‌عمل آمده محدوده روستای آقمشهد و جنگل‌های پیرامون آن در داخل عرصه و حریم لکه جنگلی ثبت جهانی شهرستان ساری (بولا) واقع نمیباشد. بدیهی است مدیریت لکه‌های جنگلی مورد نظر

برعهده اداره کل منابع طبیعی استان – ساری و مدیریت عرصه های اوقافی علاوه بر اداره مذکور برعهده اداره کل اوقاف و امور خیریه استان است.» 

گفتنی است نامه فوق در تاریخ ۲۴ تیرماه سال ۹۹ و در پاسخ به درخواست استعلام بهره‌بردار چوب‌های جنگلی آقمشهد صادر شده و به امضا سیف‌اله فرزانه، مدیرکل اداره میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی استان مازندران از طرف مهدی ایزدی رسیده است.

در ماه‌های گذشته وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی درخصوص پرونده مقف آقمشهد که به بخشی از جنگل هیرکانی شهرت یافته است واکنشی نشان نداده و وزیر میراث فرهنگی و حتی معاون میراث‌ فرهنگی کشور در اینباره کاملا سکوت کردند.

حالا براساس این سند،  مشخص می‌کند در تیرماه سال جاری مدیر اداره میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی استان مازندران در پاسخ به استعلام بهره‌بردار چوب‌های جنگلی آقمشهد اجازه بهره‌برداری از جنگل آقمشهد را منوط به اجازه اداره منابع طبیعی استان مازندران و اداره کل اوقاف و امور خیریه آن استان کرده و گفته است که جنگل آقمشهد ساری جنگل هیرکانی نیست.

صدای میراث نوشت، پرونده وقف جنگل آقمشهد ساری به ابر پرونده جنگل‌خواری در کشور شهرت یافته و حجت‌الاسلام سیدابراهیم رئیسی، رییس قوه قضاییه کشور نیز دستور رسیدگی مجدد به این پرونده عجیب را داده است.