تلاش مجلس برای محدودیت بیشتر شوراها / کاهش 33 درصدی درآمدهای شهرداری

يکشنبه ۱۶ شهريور ۱۳۹۹ ساعت ۱۱:۲۵ | کد مطلب: ۲۹۸۶۵
تلاش مجلس برای محدودیت بیشتر شوراها / کاهش 33 درصدی درآمدهای شهرداری
اعضای شورای شهر تهران امروز نسبت به بازگشایی زودهنگام مدارس تهران، تلاش مجلس برای محدودیت های بیشتر تذکردادند و از خزانه دار شورای شهر تهران هم از کاهش 33 درصدی درآمدهای شهرداری در 4 ماهه نخست سال خبر داد.
به گزارش اسکان نيوز، جلسه امروز شورای شهر تهران بدون نطق معمول محسن هاشمی رییس شورای شهر تهران آغاز شد. پیش از آغازاین جلسه اعضای شورای شهر تهران در هم اندیشی  که در صحن علنی شورا برگزار شد ،با شهردار تهران و بیشتر معاونان وی به موضوع تهران 1400 پرداخته بودند.

محمود میرلوحی عضو شورای شهر تهران در نطق پیش از دستور خود با اشاره به این که در دنیا ابتدا به درآمدها توجه و براساس آن خرج می کنند ادامه داد: در حالی که ما ساختار مناسبی از نظر تولید منابع و هزینه کردهای خودمان نداریم. خوشبختانه کمیته های موجود در شورای اسلامی شهر تهران فعالیت خوبی در این سالها داشته اند و باعث شدند یک اقدام کارشناسی انجام گیرد.

میرلوحی با تاکید بر اینکه این امر نشان دهنده یک تحول است که نه تنها کمیسیون های شورای شهر فعال تر از گذشته عمل کرده اند بلکه کمیته های زیر مجموعه هم توانسته اند با تشکیل جلسات به موقع، پویایی خوبی داشته باشند گفت: از سوی دیگر موضوع شفافیت و اتاق شیشه ای در این شورا به خوبی به اجرا در آمد و تا امروز هیچ کدام از عملکردهای شهرداری و شورای شهر تهران پشت درهای بسته نبوده و  شهروندان می توانند اطلاعات کافی را به دست آورند.

 همچنین حجت نظری در نطق پیش از دستور خود به مشکلاتی که جریان رقیب برای فعالیت های شورای شهر ایجاد می کنند پرداخت و گفت: این جریان با استفاده از بازوهای قدرتمند رسانه‌ای و تبلیغاتی، بسیاری از اقدامات و عملکرد مدیریت شهری را بایکوت کرد.

خاطرم هست در زمان مدیریت شهری قبل، تکمیل چهارکیلومتر از یک اتوبان در پایتخت به خبر اول ساعت 21 تبدیل شد، اما متاسفانه در دوران حضور اصلاح‌طلبان، حفظ و احیای کمربند سبز شمال تهران که به اذعان بسیاری، تهران را از خطر سیل در سال 98 در امان داشت، ساخت و افتتاح چندین هکتار بوستان و اضافه کردن به ریه‌های شهر، افتتاح زیرگذر گیشا، افتتاح ایستگاه‌های مترو، افتتاح پهنه فرهنگی رودکی، پیاده‌راه امیرکبیر و ده‌ها پروژه عمرانی، فرهنگی و اجتماعی دیگر، به اندازه یک زیرنویس در شبکه‌های خبری نیز بروز نیافت.

اما در مقابل توپخانه‌ها چنان در برابر تغییرنام چند کوچه و خیابان که براساس اختیارات قانونی و وظایف شورای شهر انجام شد، فعال شدند که گویا به‌جز نامگذاری برمعابر، هیچ کاری در این شورا انجام نشده است.

جالب‌تر آنکه گویا عده‌ای از دلواپسان فراموش کردند که اولین تصمیم‌شان پس از حضور در مجلس شورای اسلامی، درخواست تغییرنام فرودگاه مهرآباد تهران بود و هنگامی که جریان نزدیک به خودشان در شورای شهر قدرت را در دست داشت، چه تعداد نام را در معابر تغییر دادند.

در این میان هم البته نام یکی دو عضو فعلی شورا که با نمایندگان مجلس تماس گرفتند یا پیامک زدند و اطلاعات خلاف واقع دادند، در دلم خواهد ماند تا هم از رقیب خورده باشیم و هم از رفیق‌نما!

ناهید خداکرمی نیز در این جلسه با اشاره به  این که شهر تهران از نظر بصری در وضعیت آشفته و ناخوشایندی قرار دارد، که یک سری مربوط به عناصر معماری در مقیاس بزرگ مانند ساختمان ها است که متاسفانه بهبود نما و منظره آنها زمان طولانی می خواهد گفت: یکسری هم عناصر کوچک هستند که ساماندهی و تغییر آنها با وجود آنکه ساده و کم هزینه است، نقش مؤثری در بهبود سیما و منظر شهری دارد.

از جمله این عناصر کوچک، تابلو های تجاری و صنفی است که باید هماهنگ با سیمای شهر باشند میتواند سیمای شهر را شکیل تر و مطلوب تر بنمایش بگذارد.

وی ادامه داد :   رعایت اینکه یک تابلو چه رنگی باشد، چند درصد سطح در معرض دید واحد تجاری را در بر بگیرد، ،چه فونت و ابعادی داشته باشد مهم است و نمی شود از فضایی که  متعلق به مردم است هر طور که دلخواه است برای تبلیغات استفاده کرد، این بی نظمی و آشفتگی با مشارکت و پرداخت هزینه توسط واحد های تجاری مستقر در مناطق و محلات براحتی قابل بهبود است. قطعاً هیچ واحد تجاری اجازه ندارد تا تابلویی نصب کند که برای مثال ابعاد آن بیش از  15% از سطح بیرونی خود باشد.

زهرا نژاد بهرام عضو هیات رئیسه شورای تهران نسبت عدم تامین پارکینگ های محله ای توسط شورای شهر تذکر داد و گفت: علی رغم آنکه تامین قطعی و احداث پارکینگ مورد نیاز برای تمامی واحدهای تولیدی و کلیه ساخت و ساز های شهری در بند 1-6-6 طرح جامع ، بند 1-12 ضوابط و مقررات طرح تفصیلی یکپارچه شهر تهران و مصوبه ۵۰۲ کمیسیون ماده پنج مورد تاکید قرار گرفته است اما در سنوات گذشته متاسفانه به انحاء مختلف از جمله اخذ تعهد از مالکین جهت تامین پارکینگ در شعاع 250 متری، کسر پارکینگ های زیادی بر پایتخت تحمیل شده است.

شورای پنجم در قالب مصوبه عوارض افزایش ارزش قانونی، ناشی از طرح های توسعه شهری و ساخت پارکینگ محله ای مصوب 14/11/1397  با هدف ساماندهی موضوع تامین پارکینگ در شهر تهران، دریافت عوارض کسر پارکینگ را صرفاً برای پارسل های واقع در شرایط خاص مندرج در مصوبه مذکور(5 مورد)، مجاز اعلام کرد و در عین حال در مصوبه صراحتاً قید شد که کلیه عوارض وصولی از این محل باید صرف ساخت پارکینگ های محله ای شود.

مجید فراهانی، رئیس کمیته بودجه و نظارت مالی شورای شهر تهران  هم در جلسه امروز شورای شهر تهران با اشاره به آغاز سال تحصیلی جدید گفت : دیروز 15 شهریور ماه با نواخته شدن زنگ مدارس در شرایطی که همچنان شیوع کرونا مهم ترین تهدید برای زندگی به شمار می رود، سال تحصیلی 1399آغاز شد، در این میان دانش آموزان به عنوان آینده سازان و طلایه داران ایران فردا در شرایطی به مدرسه و کلاس درس باز می گردند که موضوع سلامتی و دغدغه «جان» به بیم و امید های پدران و مادرانی که تمام تلاششان را برای سلامت و سعادت فرزندانشان به کار بسته و می بندند افزوده شده است.

او افزود: البته دوگانه سازی آموزش و سلامت ، خانه و مدرسه امری بسیار مذموم است! اما وقتی فرزندان دانش آموزمان شاهد آغاز سال تحصیلی با حضور ویدئو کنفرانس رئیس جمهور به شکل مجازی و اجتناب جناب آقای دکتر روحانی برای نواختن زنگ آغاز سال تحصیلی هستند، مطمئناً در ذهن پرسشگر و جستجوگرشان سوالات بسیاری مطرح شده است!

فراهانی تاکید کرد: در این میان اما شهرداری تهران به عنوان همراه همیشگی مردم در هر شرایطی لازم است تلاش خود را برای صیانت از حق حیات شهروندان به ویژه دانش آموزان عزیز و معلمان زحمتکش به کار بندد؛ شورای اسلامی شهر تهران در بودجه مصوب سال 1399 شهرداری را مکلف به هزینه 467  میلیارد ریال برای «حمایت از توسعه و تجهیز مدارس» کرده است که لازم است این اعتبارات با جهت دهی هزینه کرد به تامین تجهیزات و امکانات لازم برای ضد عفونی و ارتقاء سلامت و بهداشت دانش آموزان در مدارس برای پیشگیری از شیوع کرونا و صیانت از حق حیات دانش آموزان عزیز هزینه شود.

عضو شورای شهر تهران افزود: البته مطمئناً همانطور که تا امروز از محل برداشت از صندوق توسعه ملی برای مقابله با کرونا که با موافقت مقام معظم رهبری(مد ظله العالی) انجام شد؛ توسط دولت سهمی به شهرداری تهران پرداخت نشده است اما شهرداری در این میان به وظیفه خود در صیانت از حق حیات شهروندان عمل خواهد کرد.  

رئیس کمیته بودجه و نظارت مالی شورای شهر تهران تصریح کرد: بر همین اساس به عنوان نماینده مردم شریف تهران در اجرای بند 3 ماده 80 قانون شوراهای اسلامی کشور،درباره «لزوم و مشارکت فعال مناطق در ایجاد زمینه های ارتقاء سلامت و بهداشت دانش آموزان در مدارس برای پیشگیری از شیوع کرونا  با جهت دهی هزینه اعتبارات کمک به توسعه و تجهیز مدارس مناطق  براساس بودجه مصوب سال 1399»به شهرداری تهران تذکر می دهم.

در این جلسه حسن رسولی خزانه دار شورای شهر تهران اعلام کرد: کسب درآمد شهرداری تهران، نسبت به مدت مشابه سال قبل از 91 درصد در سال 98 به 58درصد در سال جاری رسیده است. کاهش 33درصدی کسب درآمد نسبت به مدت مشابه سال قبل شاخص مهم و تامل برانگیز است.