محدودیت ارتفاعی جماران نباید با دستور لغو شود

جمعه ۱۴ شهريور ۱۳۹۹ ساعت ۱۳:۱۷ | کد مطلب: ۲۹۸۳۳
محدودیت ارتفاعی جماران نباید با دستور لغو شود
سخنگوی شورای اسلامی شهر تهران گفت: شورای عالی شهرسازی باید توجه کافی داشته باشد که لغو محدودیت ارتفاع ساخت وساز در جماران، موضوعی نیست که تصمیم گیری دستوری، بر تصمیم گیری کارشناسی غلبه کند.
اسکان نيوز: علی اعطا، سخنگوی شورای اسلامی شهر تهران درباره محدودیت ارتفاع ساخت‌وساز در جماران، اظهار کرد: این‌که اساسا در طرح‌های شهرسازی نباید بدون مطالعه و دستوری تصمیم گرفت، اظهر من الشمس است؛ عقل سلیم چنین حکم می کند و اثباتش دلیل ویژه ای نمی خواهد.

وی ادامه داد: درباره لغو محدودیت ساخت‌وساز در جماران اقداماتی در دستور کار شورای عالی شهرسازی قرار گرفت اما در شورای شهر بر این باور بودیم که نباید درباره این موضوع بدون مطالعه و پشتوانه کارشناسی و به صورت دستوری تصمیم گیری شود. جماران محله ای است که امام خمینی (ره) بنیانگذار جمهوری اسلامی در آن حضور اقامت داشتند، از این حیث آن محدوده یک ارزش هویتی ویژه دارد که ما باید حافظ آن باشیم بنابراین جماران یک نماد و سمبل است و نباید بگذاریم خدشه دار شود.

سخنگوی شورای اسلامی شهر تهران گفت: از سوی دیگر، پیش از انقلاب اسلامی نیز محدوده جماران، بافت ارزشمند روستایی بوده است و به طور کلی بافت های روستایی مجاور شهر تهران باید محافظت شوند و از بُعد میراثی نگاه ویژه ای به آنها داشته باشیم.

وی با اشاره به دلیل دیگر مخالفت شورای شهر با تصمیم گیری شتابزده درباره این موضوع، خاطرنشان کرد: ضوابط و مقرراتی که در گذشته برای آن محدوده حاکم شده بر اساس مجموعه ای از مطالعات، بررسی‌ها و تدابیر بوده است.

اعطا ادامه داد: بنابراین زمانی که بحث به سمت تصمیم برای رفع محدودیت مطرح شد، من ضمن مشورت با برخی همکاران و دوستان، متن نامه‌ای را خطاب به وزیر راه و شهرسازی و رئیس شورای عالی شهرسازی و معماری تهیه کردم و به همکاران شورا پیشنهاد دادم. خوشبختانه این نامه و پیشنهاد با استقبال همکارانم مواجه و با 16 امضا ارسال شد.

وی تصریح کرد: پیشنهاد مذکور در جلسه شورای عالی شهرسازی هم موثر واقع شد؛ در آن جلسه موضوع در دستور بود و قرار بود منجر به اتخاذ تصمیم شود که  خوشبختانه آن نامه موثر واقع شد و هاشمی رئیس شورای شهر و حناچی شهردار تهران نیز در آن جلسه حضور داشتند، نظر مخالف دادند و موضوع متوقف شد.

عضو کمیسیون شهرسازی و معماری شورای اسلامی شهر تهران در ادامه، گفت: آن نامه، بدون این‌که وارد حواشی موضوع و احیانا مسایل سیاسی بشود، از منظر یک دغدغه ملی و میراثی و مصالح عمومی نوشته و درخواست شد فرصتی داده شود تا شورا و شهرداری بررسی‌های دقیقی ارائه دهند و بعد تصمیم‌گیری شود.

وی اظهار کرد: اکنون گفته میشود موضوع در کمیته‌های فنی در حال بررسی است و امیدوارم تصمیم غیرکارشناسی اخذ نشود!

تسنیم نوشت، اعطا درباره محدودیت‌های مشابهی که مانند ده ونک در شهر وجود دارد نیز گفت: یکی از دغدغه‌های ما نیز همین موضوع بود و در نامه مذکور به آن اشاره شد که اگر محدودیت ساخت‌وساز در جماران لغو شود، موارد مشابه دیگری هم وجود دارد که یکی از آن‌ها ده ونک، کن و برخی محدوده‌ها در شهرری است. درباره هر یک از آن‌ها ملاحظات و نکات متفاوتی وجود دارد و لغو محدودیت در جماران، می‌تواند مجموعه‌ای از مطالبات اجتماعی را دامن بزند که به مصلحت عمومی شهر نیست. بنابرین شورای عالی شهرسازی باید توجه کافی داشته باشد که این موضوع، موضوعی نیست که تصمیم‌گیری دستوری، بر تصمیم‌گیری کارشناسی غلبه کند.