پشت پرده تلاش ها برای حذف محدودیت ارتفاعی جماران

به اسم جمارانی ها به کام بساز و بفروش ها/ دولت با جرزنی به دنبال تغییر رای شورای عالی شهرسازی

پنجشنبه ۱۳ شهريور ۱۳۹۹ ساعت ۲۲:۴۰ | کد مطلب: ۲۹۸۲۱
به اسم جمارانی ها به کام بساز و بفروش ها/ دولت با جرزنی به دنبال تغییر رای شورای عالی شهرسازی
چندهفته پیش بود که پس ازحاشیه‌های طولانی‌ مدت ملک جماران که به محرومیت شهردار تهران از شرکت در جلسات هیات دولت منجر شد شورای عالی شهرسازی محمد سالاری رییس کمیسیون معماری و شهرسازی شورای شهر تهران خبر داد که در جلسه شورای عالی شهرسازی تصمیم گرفته شده که محدودیت ارتفاعی محله جماران لغو نشود.
 به گزارش اسکان نيوز، محمد سالاری که به عنوان نماینده شورای شهر در جلسه کمیته های فنی و جلسه   شورای عالی شهرسازی و معماری برای بررسی موضوع طرح تفصیلی محله جماران حضور داشت در توییتر خود نوشت: «شورای عالی شهرسازی و معماری ایران در جلسه امروز خود مبتنی بر نتیجه نهایی جلسه مشترک هفته گذشته اعضای کمیته‌های فنی دبیرخانه این شورا و شورای شهر و شهرداری تهران، تصمیم به عدم حذف محدودیت ارتفاعی محله جماران گرفت و بر حفاظت و صیانت از بافت قدیمی و سنتی این محله تاکید کرد.»
 
به گفته وی تصمیم اتخاذ شده در جلسه شورای عالی شهرسازی و معماری در خصوص عدم لغو طرح تفصیلی محله جماران، نمایانگر غلبه نگاه کارشناسی و تخصصی و توجه به حقوق عامه در تصمیم گیری های این شورا در همراهی با شورای شهر، شهرداری تهران و جامعه مدنی است.

عقب نشینی دولت پس از فشارهای ابتدایی برای لغو محدودیت جماران عجیب به نظر می رسید و غلبه  نگاه تخصصی  در این تصمیم گیری با وجود آن که هنوز شهردار تهران مورد غضب برخی از دولتمردان بود خوش بینی زود هنگامی بود.

امشب محمد سالاری در توئیتر دیگری ازجمع آوری امضای دستگردان بر خلاف تصمیم جلسه اخیر شورای عالی شهرسازی و معماری برای لغو محدودیت ارتفاعی محله جماران خبر داده و نوشته است: علی رغم تصویب عدم لغو محدودیت ارتفاعی محله  جماران در جلسه اخیر شورای عالی شهرسازی و معماری شنیده هاحاکیست که مجددا فشار از بالا تشدید شده و این بار قصد اخذ  امضاء از اعضاء به صورت  دستگردان جهت لغو محدودیت ارتفاعی این محله قدیمی را دارند.


بنابر شنیده ها، معاونین وزارتخانه ها و سازمان های عضو  شورایعالی شهرسازی و معماری از متن  صورتجلسه دستگردان مبنی بر لغو محدودیت ارتفاعی جماران که مغایر با تصمیم جلسه بوده، متعجب شده و آن را امضاء نکرده اند و ظاهرا قرار است از  وزرای عضو شورا امضا گرفته شود. انشالله تکذیب نمایند.
 

در جلسه شورای عالی شهرسازی چه گذشت ؟

اما چه شد که در آن جلسه تصمیم گرفته شد محدودیت ارتفاعی جمارتن لغو نشود ؟براساس شنیده ها، محسن هاشمی رییس شورای شهر تهران  در این جلسه  دفاع خوبی از طرح ویژه جماران داشته و گفته است: بیشتر صاحبان املاک این محدوده افرادی هستند که  این املاک را از صاحبان اولیه خریداری کرده و در زمان خرید هم به دلیل همین محدودیت قیمت کمتری پرداخت کرده‌اند . همچنین تعداد زیادی از مالکان فعلی، چهره های سیاسی همفکر دولت و مدیریت شهری هستند که لغو این محدودیت می‌تواند منجر به حاشیه‌های سیاسی شود.
 
پیش از  توییت امشب محمد سالاری هفته گذشته رییس دفتر رییس جمهوراشاره ای به پیگیری نامه ای از سوی اهالی جماران داشت که نشان می داد پرونده لغو این محدودیت هنوز در دولت دنبال نشده است. 
 

وقتی دولت پشت مردم پنهان می شودمحمود واعظی در حاشیه جلسه هیات دولت به رسانه ها گفته بود که: دولت هیچ اقدامی برای  لغو مصوبه سال ۹۰ شورای عالی شهرسازی نکرده بلکه  اهالی جماران نامه‌ای در این زمینه نوشتند، که این نامه نیز در حال بررسی است.

این سخنان نشان می داد هنوز پرونده محدودیت ارتفاعی جماران بسته نشده است و دولت با ویترین حمایت از اهالی جماران قصد دارد حرف خود را به کرسی بنشاند.
 

شفاف سازی های دیرهنگام آقای شهردارپیروز حناچی پس از پنهان کاری های ابتدایی به تازگی جزییات بیشتری ازتلاش ها و فشارها برای لغو این محدودیت ارتفاعی در این محله کرده است . او در یک نشست محدود رسانه ای با مدیران مسئول که از طریق سایت اطلاع رسانی شهردار تهران بازتاب داده شده گفته است: در مساله جماران بنای ما بر دعوا نبود و اتفاقا چون در این نقطه یک گود خطرناک با عمق ۱۷ متر وجود داشت میخواستیم که آنجا بنایی ساخته شده و زودتر از این وضع خارج شود. از همین رو مانند بسیاری از موارد دیگر که دستگاه‌های دولتی از ما تقاضا می‌کنند، با این موضوع موافقت کردیم که کار را شروع کنند حتی قبل از آنکه پروانه بگیرند اما آنچه بر آن تاکید داشتیم این بود که هم پروانه بگیرند و هم حریم ارتفاعی را رعایت کنند.
 

فشارها از سوی جمارانی ها نیستحناچی با تاکید بر اعمال فشار عده‌ای در موضوع جماران یادآور شد: در جماران با موضوعی مواجه هستیم که اتفاقا از سوی رسانه‌ها باید پیگیری شود و این موضوع این است که زمانی که مرحوم امام (ره) در جماران زندگی می‌کردند، شرایط سخت امنیتی در این منطقه وجود داشت، به‌طوری که تردد و سکونت در این منطقه برای هر کسی امکان‌پذیر نبود و حتی املاکی هم در این منطقه تملک می‌شد که حریم امنیتی شکل بگیرد بنابراین به طور طبیعی به دلیل این محدودیت‌ها املاک در این منطقه ارزان شد و از همین رو تعدادی از ملکها با قیمت ارزان، هم پیش از ضوابط سال ۱۳۸۰ و هم بعد از آن در این منطقه خریده شد.

در زمان تصویب ضوابط سال ۱۳۸۰ که اتفاقا خودم آن را تصویب کرده بودم هم این اعتراض ها بود تا جایی که این طرح وسیع به دلیل همین اعتراض‌ها بسیار محدود شده و به کوچه حسنی‌کیا، کوچه نیایش و کوچه چوبینه ختم شد. اما اکنون با این مواجه هستیم که عده ای فشار می‌آورند تا هیچ ضابطه‌ای در این منطقه نباشد، ۷۰ درصد از این افراد لزوما هم جمارانی نیستند و در شرایط فعلی پیرامون موضوع جماران فشارهای زیادی وجود دارد.

شهردار تهران در ادامه بیان کرد: کل پلاک‌های درگیر در این طرح حدود ۱۴۷ پلاک است که از این تعداد ۳۵ پلاک در اختیار موسسه نشر و تنظیم آثار امام و همچنین سپاه قرار دارد که یا بیمارستان است یا مجموعه شورایاری. حدود ۳۵ پلاک هم تملک شده و ۱۰۴ پلاک باقی مانده که بسیاری از آن‌ها نوسازی شده است. بنابراین بحث حضور گسترده مردم در این منطقه وجود ندارد.

اکنون در سمت کوچه حسنی‌کیا یعنی جبهه غربی خیابان جماران، به ساختمان های عظیم مجوز داده نمی شود و به سمت حسینیه شماره سه هم ساختمان های چهار تا پنج طبقه وجود داشته و محدودیتی ندارد اما در شرایط فعلی فشار شدیدی وجود دارد که طرح برداشته شود. عده‌ای می‌گویند کوچه حسنی‌کیا را تعریض کنید تا دو طرف خیابان هم با سطح اشغال ۸۰ درصد ساخت و ساز کنند و ساختمان ها چهارطبقه باشند.

او افزود: از سوی دیگر وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی اعلام کرده  که در ساختمان‌های مجاور حسینیه امام خمینی (ره)، حریم میراثی وجود ندارد، بنابراین  به این معنی است که در پلاک‌های مجاور حسینیه و بیت امام (ره) ساختمان‌های هشت طبقه می‌تواند ساخته شود و خیلی عجیب نیست اما به نظر من این کار از نظر تخصصی دانشگاهی و نه از نظر شهردار تهران، جفاست.

کاخ نیاوران و کاخ سعدآباد را حفظ می‌کنیم اما باید در نظر داشت که ما یک امام بیشتر نداشتیم و باید دید در مقیاس جهانی با شخصیت‌های تراز ملی چگونه رفتار کردند. با خانه گاندی، ماندلا و ... چگونه رفتار کردند. ما یک امام داشتیم که بخشی از تاریخ ماست. حتی اگر کسی اعتقادی هم نداشته باشد باز هم امام خمینی (ره) بخشی از تاریخ معاصر ما است و وظیفه داریم این قضیه را ملی نگاه کرده و نباید در فضای محلی با آن برخورد کنیم البته تاکید می‌کنم که این موضوع را از نگاه شهردار تهران بیان نمی‌کنم و از موضع شهردار تهران هرچه شورای عالی معماری و شهرسازی در این زمینه تصویب کند ما مجبوریم اجرا کنیم.
 

تلاش ها امام جمارانی و برجی که بی پروانه ساخته شدهاما چه کسانی برای لغو محدودیت ارتفاعی جماران تلاش می کنند.
در کنار دولت که هنوز از تخریب طبقه اضافه ملک خود ناراحت بود،تلاش های عده ای که قصد داشتند آتش این درگیری را به نفع حذف خط قرمز شعله ورتر کنند هم را نباید نادیده گرفت.

 محمد مهاجری روزنامه نگار در یادداشتی خطاب به مهدی امام جمارانی ابعاد پنهانی از ماجرای املاک جماران را شفاف ساز کرده است. او با اشاره به نامه امام جمارانی به شهردار تهران نوشته است: امام جمارانی در نامه ای که به شهردارتهران نوشته به بهانه دفاع از حق مردم مستضعف جماران، ممانعت شهرداری از احداث برج و ساختمان‌های چندین طبقه در منطقه را نکوهش کرده و شهرداری را متهم کرده که با اجازه ندادن به برج سازان می خواهد قیمت املاک را کاهش دهد و بعدا آنها را به ثمن بخس بخرد.
 

روح امام از ساختن برج های اشرافی راضی است !

 

او در این نامه نوشته است روح امام(ره) از این اقدام شهرداری راضی نیست!لابد آقای جمارانی (که در نامه خود به شهرداری با لحنی که بوی منت می دهد،از واگذاری خانه اش به امام یاد می کند) این روزها در منطقه جماران تردد دارد. آیا روح امام از ساختن آن همه برجهای اشرافی و شیک که قیمتش سر به آسمان می زند راضی است؟ آیا ایشان خبر ندارد بیش از سه چهارم اهالی کنونی جماران ، مردم بومی آن منطقه نیستند و در سالهای اخیر جمارانی شده اند؟

 در بخش دیگری از این نامه آمده است: اگر آقای جمارانی از مستضعفین منطقه یاد می کنند و دل برای آنها می سوزانند، پس چرا خواستار مجوز برای برج سازی در زمینهایی هستند که هرگز متعلق به مستضعفین منطقه نبوده است؟
 
اگر آقای جمارانی مدافع مستضعفان منطقه هستند چگونه راضی شدند یک “مال” بزرگ به همراه چندین طبقه تجاری در یک معبر ۱۰متری ( با مساعدت شهرداری در دوره آقای قالیباف) ساخته شود و آرامش مردم به هم بریزد ؟
 

بساز بفروش های زیر عبای امام جمارانی به دنبال نان و آب خود هستند

 

اینکه چرا شهردارتهران با برجسازی در جماران موافق نیست لابد موضوعی است که خود، پاسخ خواهد داد اما دفاع آقای جمارانی شائبه آن را دارد که بسازوبفروش ها و زمین خوارها زیر عبای حمایت ایشان، دنبال نان و آب خودشان هستند و از یک روحانی بومی که حق آب و گل دارد سوءاستفاده می کنند.
 
دوست دارم آقای امام جمارانی که بخاطر سابقه چپ بودنش نمی تواند با سرمایه داران بزرگ و سودجو، دمخور باشد بگوید این نامه را من ننوشته ام یا اگر هم امضا کرده ام با اغوای فلانی و بهمانی بوده است.
 
آقای جمارانی همچنان نزد مردم قدیمی جماران محترم است به شرط آنکه اجازه ندهد سودجویان و برجسازان و برخی نزدیکان، تتمه این حرمت را جارو کنند.
 
به گزارش اسکان نيوز، سال 80 شورای عالی شهرسازی طرح تفصیلی ویژه جماران  برای حفظ بافت تاریخی این منطقه را تصویب و به شهرداری ابلاغ می کند ،طرحی که محدودیت هایی برای ساخت و ساز در منطقه ای که زمین ارزش بالایی دارد ایجاد می کند. سال‌ها مالکان این منطقه به دنبال حذف این طرح و آزاد سازی زمین هایشان بودند تا خانه های این محله همچون ایر خانه ها و باغ های این منطقه، به برج های بلندی تبدیل شود.
 
اواخر خرداد بود که اعضای شورای شهر تهران پس از اطلاع از ساخت و سازهای غیر قانونی زمینی که متعلق به نهاد ریاست جمهوری بود درخواست تخریب طبقه اضافه را دادند.

و یک روز بعد اعضای شورایاری محله در نامه‌ای که در اول تیرماه امسال تنظیم کرده درخواست دادند که طرح خط قرمز از این محله حذف شود . در توضیح خط قرمز در این نامه آمده بود: ‌«و مراد از خط قرمز طرحی است که متضمن محدودیت ارتفاع جهت ساخت املاک بوده به‌گونه‌ای که اشخاص صرفاً مجازند حداکثر دو یا سه طبقه در عرصه خویش احداث بنا کنند.به گفته شورایاران این محله  فلسفه تدوین و اجرای چنین طرحی تشریف‌فرمایی حضرت امام رحمة‌الله‌علیه در این محله بوده و به جهت رعایت مسائل امنیتی و ممانعت از اشراف منظری اعمال و اجرا می‌گشت.

پس از رحلت جانگداز بنیانگذار جمهوری اسلامی تصور عمومی بر این بود که طرح مذکور سالبه به انتفاع موضوع بوده و دیگر موجبی جهت اعمال آن وجود نخواهد داشت. به طوری که با الغاء آن ساکنین و مالکین محله مجاز خواهند بود که همانند دیگر قراء شمیران و سایر محلات تهران حقوق مالکانه خویش را اعمال کرده و در ملک خویش ساخت‌و‌ساز کنند.»

برخلاف ادعای اهالی این طرح مرتبط با حضور امام در این محله نیست و در سال 80 برای حفظ بافت روستایی ارزشمند آن تهیه و ابلاغ شده است مانند مناطق دیگر شهر همچون منطقه کن.

در تیر و اوایل مرداد ماه دولت تلاش می کند این محدودیت از طریق شورای عالی شهرسازی برداشته شود. در این فاصله اعضای شورای شهر تهران نسبت به این تلاش ها تذکر و هشدار می دهند.

موضوع لغو محدودیت های ارتفاعی نخستین بار در شورای عالی شهرسازی بدون آن که در دستورجلسه باشد قرار می گیرد اما اعضا با آن مخالفت می کنند. بررسی دوباره این موضوع باز هم به پاسخ دلخواه طرح کنندگان آن در شورای عالی شهرسازی ختم نمی شود وبا سخنان امشب رییس کمیسیون معماری و شهرسازی  به نظر می رسد دولت تمام تلاش را برای حذف این محدودیت خواهد کرد.    
 
 

کل نظرات : ۱
منتشر شده : ۰
در صف انتظار : ۰
غیر قابل انتشار : ۱