آبیاری سنتی معضل جدی بهره‌برداری قنات‌های گناباد

چهارشنبه ۱۲ شهريور ۱۳۹۹ ساعت ۱۳:۳۹ | کد مطلب: ۲۹۷۹۴
آبیاری سنتی معضل جدی  بهره‌برداری قنات‌های گناباد
مسئول اداره فنی و زیربنایی مدیریت جهاد کشاورزی گناباد از اهمیت اصلاح بهره‌برداری سنتی از منابع آبی گناباد، با وجود ظرفیت‌های فراوان و دیرینه این شهرستان در استفاده از قنات برای آبیاری خبر داد.
اسکان نيوز: نعمت غفوری، مسئول اداره فنی و زیربنایی مدیریت جهاد کشاورزی گناباد به فعالیت سازمان نظام کشاورزی گناباد در دو بخش کشاورزی سنتی و صنعتی و نیمه‌صنعتی اشاره کرد و گفت: بخش کشاورزی سنتی این شهرستان واقع در مناطق کوهپایه‌ای در بهره‌برداری از قنات تنگناهایی وجود دارد.

وی ادامه داد: به علت نوع قوانین حاکم و بی توجهی به جلب مشارکت کشاورزان در اجرا طرح‌های آبیاری، ساکنان مناطق روستایی برای پذیرش روش‌های نوین آبیاری آمادگی لازم را ندارند از این رو مشارکت مردمی در نگهداری قنات‌ها به شکل فزاینده‌ای در حال کاهش است و بیشتر قنات‌ها بدون متولی است.

مسئول اداره فنی و زیربنایی مدیریت جهاد کشاورزی گناباد، گفت: همچنین کشاورزی صنعتی و نیمه صنعتی در دشت‌های پایین دست و محدوده چاههای عمیق گناباد هم با مشکل شوری فراوان آب مواجه است و در عمل در زمین‌هایی با چاه‌های بیش از پنج هزار ای سی، امکان اجرا طرح‌های آبیاری تحت فشار وجود ندارد.

غفوری افزود: امسال اولویت نخست حمایت‌های دولتی، اجرای آبیاری‌های تحت فشار (قطره‌ای و بارانی) است و متقاضیانی که دست کم سه هکتار زمین به صورت فردی یا گروهی داشته باشند می‌توانند در این زمینه از کمک‌های بلاعوض دولت بهره‌مند شوند.

وی ادامه داد: ظرف سال‌های اخیر با تسهیلات دولتی و کمک‌های بلاعوض و نیز مشارکت مالکان بیش از ۸۰ درصد چاه‌های این شهرستان به شبکه آبیاری کم فشار مجهز شد.

مسئول اداره فنی و زیربنایی مدیریت جهاد کشاورزی گناباد همچنین از لایروبی ۴۰ رشته قنات، ساخت ۱۰ کانال آبرسانی و اجرای ۱۷ طرح آبیاری کم فشار  در مجموع با  ۵۸ میلیارد و ۸۳۸ میلیون ریال هزینه طی یک سال گذشته در گناباد خبر داد.

۶۰۰ رشته قنات در شهرستان گناباد وجود دارد که ۴۸۰ رشته آن جاری و بقیه خشکیده است. 

افزون بر ۳۴ هزار بهره‌بردار بخش کشاورزی گناباد با ۲۰ هزار هکتار کشتزار آبی، ۱۷۰۰ هکتار دیمزار و ۵۰۰ هزار راس دام، سالانه ۸۷ هزار تن محصولات زراعی، باغی و دامی تولید و روانه بازار مصرف می‌کنند. 

ایرنا نوشت، مرکز شهرستان ۹۰ هزار نفری گناباد در فاصله ۲۸۷ کیلومتری جنوب مشهد واقع است.