کاهش ۹ درصدی قیمت مواد غذایی در جهان و افزایش ۱۱ درصدی در ایران

يکشنبه ۲ شهريور ۱۳۹۹ ساعت ۱۶:۱۵ | کد مطلب: ۲۹۵۷۹
کاهش ۹ درصدی قیمت مواد غذایی در جهان و افزایش ۱۱ درصدی در ایران
در حالی که مطابق اعلام فائو قیمت مواد غذایی در جهان طی سال جاری میلادی ۹ درصد کاهش یافته، داده‌های مرکز آمار ایران حاکی از افزایش ۱۱ درصدی متوسط قیمت مواد خوراکی در کشور است.
 
اسکان نيوز: سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد (فائو) روز پنج‌شنبه اعلام کرد که شاخص قیمت مواد غذایی در جهان طی ماه ژوئن برای نخستین بار در سال ۲۰۲۰ افزایش یافت و روند نزولی این شاخص که با آغاز شیوع ویروس کرونا تشدید شده بود، متوقف شد.
 
بر پایه اعلام فائو شاخص قیمت سبد مواد غذایی شامل غلات، دانه‌های روغنی، لبنیات، گوشت و شکر در ماه گذشته میلادی به ۹۳.۲ واحد رسید و در مقایسه با ماه مه ۲.۴ درصد افزایش یافت.

شاخص مواد غذایی با ۱۱.۱ درصد کاهش از ۱۰۲.۵ واحد در ماه ژانویه ۲۰۲۰ به ۹۱.۱ واحد طی ماه مه گذشته کاهش یافته بود. با وجود رشد این شاخص در ماه ژوئن، متوسط قیمت مواد غذایی در سال جاری میلادی تاکنون ۹ درصد کاهش یافته است.
 
تازه‌ترین گزارش مرکز آمار ایران نیز نشان می‌دهد که متوسط قیمت مواد خوراکی در کشور هم طی خرداد ماه گذشته ۲.۴ درصد نسبت به اردیبهشت افزایش یافته است. اما شاخص مواد خوراکی از ۲۲۳.۹ واحد در دی ماه به ۲۴۸.۴ واحد رسیده که حکایت از افزایش نزدیک به ۱۱ درصدی دارد.