نامزدی ایران برای یکی از معتبرترین جوایز جهانی معماری

چهارشنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۹ ساعت ۱۱:۳۱ | کد مطلب: ۲۹۳۵۶
نامزدی ایران برای یکی از معتبرترین جوایز جهانی معماری
پردیس خانه نامزد جایزه «دزین»، یکی از مهم‌ترین جایزه‌های جهان در حوزه معماری شد؛ این بنا با الهام از باغ ایرانی ساخته شده است.
اسکان نيوز: جایزه «دزین» یکی از معتبرترین جوایز معماری و طراحی در جهان است که هر سال در شهر لندن برگزار می‌شود و بهترین طراحان و معماران را معرفی می‌کند.

آن‌چه بر اعتبار «دزین» می‌افزاید و آن را به محل رقابت معماران تراز اول جهان تبدیل می‌کند، داوری این جایزه از سوی معماران برجسته‌ای چون نورمن فاستر، دنیل لیبسکیند، فیلیپ استارک، سوفوجیموتو، دیوید ادجایه، ادیل دک و فرشید موسوی و بسیاری دیگر است که بعضی از آنها جایزه پریتزکر یا همان نوبل معماری را از آن خود کرده‌اند.

هیات داوران جایزه دزین در این دوره به بررسی پروژه‌های برتر طراحی و معماری پرداخته و از میان آنها، ٢٤ پروژه مطرح از سراسر جهان در بخش ساختمان‌های مسکونی را انتخاب کرده تا به مرحله نیمه نهایی راه یابند که «پردیس خانه» از ایران، یکی از این پروژه‌هاست.

معیارهایی چون نوآوری، سودمند بودن برای مردم و همچنین توجه به محیط زیست، شرایط اقلیمی و استفاده از عناصر بومی، مواردی است که جایزه دزین در داوری پروژه‌ها به آن توجه و بر این اساس، «پردیس خانه» را به خاطر توجه به الگوهای فراموش شده معماری ایرانی انتخاب کرده است.

مهر نوشت، نیما و سینا کیوانی این ساختمان مسکونی را که اکنون به مرحله نیمه نهایی جایزه دزین رسیده با الهام از باغ‌های ایرانی ساخته و در آن به نور و گیاه، توجه ویژه داشته‌اند.