تله‌کابین طاق‌بستان؛ حق بیت‌المال را می‌فروشند

چهارشنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۹ ساعت ۱۰:۵۴ | کد مطلب: ۲۹۳۵۲
تله‌کابین طاق‌بستان؛ حق بیت‌المال را می‌فروشند
هنوز مناقشه بر سر احداث تله‌کابین در محدوده طاق‌بستان کرمانشاه به نتیجه قابل قبولی نرسیده و این طرح تا به امروز هیچ مجوزی تحت عنوان گردشگری دریافت نکرده و استعلام‌های لازم را نگرفته، حالا چند باب مغازه هم در این محدوده به فروش رفته است.
اسکان نيوز- لیلا حسینی: براساس اخرین اخبار رسیده به پایگاه خبری اسکان نيوز، تعدادی مغازه در متراژهای مختلف و تا سقف سه طبقه در خصوص توسعه و تکمیل طرح تله‌کابین طاق‌بستان به فروش رفته. این در حالیست که این مغازه فاقد مجوز بوده و در حقیقت اقدام به فروش مال بیت‌المال شده است.

در پی این اتفاق منابع محلی از اعتراض جدی معاونت عمرانی استانداری کرمانشاه به مدیریت شهری این شهر در جلسه روز گذشته خبر دادند و از طرف دیگر طالبیان، معاون میراث فرهنگی کشور و سازمان میراث فرهنگی استان کرمانشاه هم پیگیر این اتفاق هستند.

امید قادری، مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمانشاه در گفت‌وگو با اسکان نيوز در خصوص موضوع فروش مغازه در محدوده تله‌کابین طاق‌بستان، گفت: اطلاعات ما هم در حد شنیده‌ها بوده و هنوز اطلاعات دقیقی در این خصوص به دست نیامده البته سازمان میراث فرهنگی پیگیر صحت‌وسقم این خبر خواهد بود اما قطعا در این مورد مدیریت شهری کرمانشاه اطلاعات دقیق‌تری دارد.

قادری در ادامه یادآورشد: بارها تاکید کردیم که مجوزهای میراث فرهنگی به سال‌های قبل باز‌ می‌گردد. در نقشه‌های سال‌های گذشته دو ایستگاه با سازه‌های سبک و موقت بوده. براساس مجوزهای  سال 84 و 92 این طرح حداقل مکان را باید اشغال کند. اما  اتفاقات اخیر با نقشه موجود متفاوت است.

بیشتر بخوانید:

احداث تله‌کابین بر خلاف اصل پنجاهم قانونی اساسی است/ ارائه شکواییه به مراجع قضایی

 

تائید میراث فرهنگی مجوزی برای احداث تله‌کابین نیست/ باید براساس قانون عمل شود


این مدیر میراثی با اشاره به ‌این‌که سازمان میراث فرهنگی در  مکاتبه‌ای به مسئولان ذی‌ربط خواستار تعیین صحت‌وسقم فروش مغازه در محدوده تله‌کابین طاق‌بستان شده، اظهار کرد: در صورت صحت، این اتفاقات خلاف قوانین میراث فرهنگی بوده چراکه مجوز چندسال پیش در حد یک طبقه و نه سازه آنچنانی بوده است.

گرچه مدیریت شهری و مجریان طرح تله‌کابین طاق‌بستان تا به امروز هیچ پاسخ قانع‌کننده‌ای برای دوستداران میراث فرهنگی نداشتند اما قطعا در خصوص فروش مال بیت‌المال باید پاسخی داشته باشند.

اسکان نيوز تلاش کرد تا با برخی مدیران استانی هم صحبت کند اما پاسخی دریافت نکرد.