۲۵ هزار امضا برای پایان‌دادن به برخوردهای سلیقه‌ای با دوچرخه‌سواری زنان

سه شنبه ۲۱ مرداد ۱۳۹۹ ساعت ۲۰:۱۶ | کد مطلب: ۲۹۳۴۵
۲۵ هزار امضا برای پایان‌دادن به برخوردهای سلیقه‌ای با دوچرخه‌سواری زنان
دوچرخه‌سواری زنان با اینکه هیچ منع قانونی در ایران ندارد اما همچنان با برخوردهای سلیقه‌ای از طرف مسئولان مواجه است. استعفای هیات دوچرخه‌سواری سبزوار در اعتراض به موانعی که سر راه زنان برای دوچرخه‌سواری وجود دارد بار دیگر اهمیت پایان‌دادن به برخوردهای سلیقه‌ای با این موضوع را روشن کرد.
 اسکان نيوز: در پی این نوع رفتارهای ضد و نقیض و سلیقه‌ای با دوچرخه‌سواری زنان کارزاری به راه‌افتاده که خواستار رفع موانع دوچرخه‌سواری زنان است.

نویسندگان این کارزار که تا امروز نزدیک به ۲۵هزار امضا جمع‌آوری کرده است با اشاره به اینکه هیچ منع قانونی برای دوچرخه‌سواری زنان وجود ندارد از مسئولان خواسته‌اند با تعیین تکلیف حقوقی و قانونی برای این موضوع از «برخوردهای خودسرانه و سلیقه‌ای» با دوچرخه‌سواری زنان جلوگیری کنند.

در این نامه به گفته‌های غلامحسین اسماعیلی، سخنگوی قوه قضاییه ایران در اردیبهشت سال ۱۳۹۸ اشاره شده که در واکنش به دستور دادستان اصفهان مبنی بر ممنوعیت دوچرخه‌سواری زنان اعلام کرده بود دوچرخه‌سواری زنان «هیچ منعی قانونی ندارد.»

برگزارکنندگان این کارزار به اتفاقات اخیر در شهرستان‌هایی نظیر سبزوار، زرند و طبس اشاره کرده‌اند که در آنها دوچرخه‌سواری زنان ممنوع اعلام شده و حتی در برخی شهرها مانند طرقبه و شاندیز، ستاد امر به معروف و نهی از منکر این شهرها اعلام کرده این فعالیت «از منظر شرع حرام است.»

این در حالی است که به‌نظر امضاکنندگان این نامه کارزار، در هیچ جای قانون مجازات کیفری و مدنی اشاره‌ای نشده است که زنان نمی‌توانند سوار دوچرخه شوند.

بر اساس قانون جمهوری اسلامی ایران هم دوچرخه‌سواری زنان اگر با رعایت ضوابط شرعی باشد، هیچ‌گونه منعی ندارد اما با این حال برخوردهای خودسرانه و سلیقه‌ای در جای‌جای کشور باعث شده تا لزوم تعیین تکلیف قانونی دوچرخه‌سواری زنان بیش از پیش اهمیت یابد.

امضاکنندگان این کارزار در نهایت از نهادهای مربوطه خواسته‌اند هرچه سریع‌تر برای تعیین تکلیف حقوقی دوچرخه‌سواری زنان اقدام کنند.
 
 

کل نظرات : ۷
منتشر شده : ۷
در صف انتظار : ۰
غیر قابل انتشار : ۰
 
 
Hesam
این طور رفتارها از سوی حکومت برای به حاشیه بردن دزدیها و ناکار امدی نظام انجام میشود و قطعا محکوم است.
پروین
من موافق دوچرخه سواری خانم ها هستم
فریبا موسوی
باسلام با توجه به اینکه سلامتی روانی وجسمانی زنان ارتبلط نردیوی با داشتن روحیه شاد وایحا ورزش های مفرح برای انان می باسد واز طرفی یک مادر سالم از نظر روانط وجسمانی مادر قویتری برای فرزندان خود وهمسری بهتر خواهد بود واز طرفط با توجه به اینکه دختران ما نیازمند به این هستند که بتوانند در اجتماع از حداقل ها مخروم نباسند پس در نتیحه هر رشته ورزشی برای خانم ها علاقمتد یک فرجه است برای سلامتی زنان به امید مرچمدار سدن رنان جامعه پا به پای نردان در تمام رشته ها اینکه نگاه جنسی به زن داشته باسیم وجشمان به باسن غیره باشد بر گرفته شده از یک فکر معیوب ومریَض است که باید پی مداوا خود باشد ممنون
صبا
اصلا ایراد نداره بهتره اینه که تو خیابون منتظر تاکسی و اتوبوس باشیم و مزاحممون بشند ولی با رعایت حجاب جلف نباشیم که جلب توجه کنیم لباسهای چسبون نپوشیم و موهامون هم از پشت پیدا نباشه هیچ اشکالی نداره
Hadi
تنها قانونی که با کره شمالی فرق داره منع دوچرخه سواری بانوان در ایرانه
کره شمالی به این چنینی دوچرخه سواری بانوان آزاده
داریم از کره شمالی پیشی میگیریم
مریم سلطانی
خواهش می کنم از برخورد سلیقه ای دست بردارید... دوچرخه سواری زنان باعت پرورش خانواده هایی می شود که سالم هستند.... و بسیار عالی....
زهره معینی.
از نظر من هیچ منعی نداره...چون دوچرخه هم یه وسیله نقلیه است..فقط محیط زیست الوده نمیکنه