نقشه‌برداری و تصویربرداری هوایی در قلعه گل دره شهر ایلام

يکشنبه ۱۹ مرداد ۱۳۹۹ ساعت ۱۳:۵۲ | کد مطلب: ۲۹۲۸۲
نقشه‌برداری و تصویربرداری هوایی در قلعه گل دره شهر ایلام
گمانه‌زنی در محوطه قلعه گل دره شهر استان ایلام با هدف تثبیت عرصه و حریم اثر انجام شد. این قلعه به دوران اشکانی، ساسانی و قرون اولیه اسلامی بازمی‌گردد.
اسکان نيوز: جمال شیخی، سرپرست هیات باستان‌شناسی با اعلام خبر انجام گمانه‌زنی در قلعه گل دره شهر استان ایلام، گفت: با توجه به گسترش شهر دره شهر و افزایش روند ساخت‌وسازها در محدوده اطراف اثر، مشکلات حقوقی به وجود آمده، تقاضاهای مکرر مالکان زمین‌های اطراف محوطه و به منظور تنظیم ضوابط روزآمد و قابل اجرا و تصویب و ابلاغ آن ودر راستا تثبیت عرصه و حریم اثر، برنامه گمانه‌زنی به منظور تعیین عرصه و پیشنهاد حریم در محوطه و بقایای قلعه گل دره شهر در استان ایلام با مجوز پژوهشگاه و از محل اعتبارات استانی، انجام شد.

باستان‌شناس اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان افزود: بقایای قلعه گل واقع در مرکز شهر دره شهر با وسعتی در حدود نیم هکتار، در بررسی و شناسایی سال ۱۳۸۵ شناسایی و در تاریخ ۹/۱۱/۱۳۸۶ به شماره ۲۰۷۳۳ در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.

شیخی با اشاره به این نکته که قدمت این اثر به دوران اشکانی، ساسانی و قرون اولیه اسلامی بازمی‌گردد، تصریح کرد: بقایای مشهود این قلعه شامل دیوارها، پشت بندها و برج‌های نیم دایره‌ای‌ست که با مواد و مصالحی مانند لاشه و قلوه سنگ و ملات گچ نیمکوب ساخته شده است.

او اظهار کرد: این پروژه در قالب ۲ دور گمانه‌زنی با زدن ۱۷ گمانه در محدوده اطراف اثر به انجام رسیده و در مراحل پایانی کار قرار دارد.

این باستان‌شناس با بیان این‌که نتایج به دست آمده از گمانه‌زنی نشان از هماهنگی عرصه مشهود اثر  و فرضیه‌های ارائه شده است، افزود: بخش عمده گمانه‌ها در خارج از عرصه اثر تشخیص داده شد و در واقع جهت حصول اطمینان بیشتر از وجود یا عدم وجود بقایای معماری یا نهشته‌های فرهنگی برجا، دور دوم گمانه‌زنی به انجام رسید که در این مرحله نیز گمانه‌ها بیرون از عرصه اثر تشخیص داده شد.

ایلنا نوشت، او خاطرنشان کرد: گمانه‌زنی در محوطه قلعه گل دره شهر به انجام رسیده و هیئت در حال انجام مراحل تکمیلی برنامه از قبیل نقشه‌برداری، تصویربرداری هوایی، تنظیم ضوابط مربوط به عرصه و حریم اثر و تهیه گزارش گمانه‌زنی هستند.