کمبود تجهیزات و نیرو همچنان در زاگرس بحران زاست

تاخت وتاز ۴ روزه آتش در "نارگ موسی" گچساران /به داد زاگرس برسید

چهارشنبه ۱۵ مرداد ۱۳۹۹ ساعت ۰۹:۲۰ | کد مطلب: ۲۹۱۶۳
تاخت وتاز ۴ روزه آتش در "نارگ موسی" گچساران /به داد زاگرس برسید
بلوط های منطقه "نارگ موسی" گچساران ۴ روز است در آتش می سوزند.
به گزارش اسکان نيوز امید سجادیان فعال محیط زیست در اینباره گفت: متاسفانه بعد از ۴ روز تلاش برای خاموش کردن کامل آتش،  آتش سوزی همچنان ادامه دارد

او درباره علت خاموش نشدن کامل آتش تاکید کرد: هر بار بعد از مهار آتش، به دلیل انجام نشدن پایش و پاکسازی مجدد منطقه، با وزش باد، آتش دوباره شعله ور می شود. باید نیرو در منطقه حضور داشته باشد وگرنه این وضعیت همچنان ادامه خواهد داشت.

 به گفته این فعال محیط زیست، با اینکه گروه های مختلفی از مردم از جمله تیم داوطلب "انجمن سبزگامان" در منطقه و عملیات اطفای حریق حضور دارند ولی به دلیل کمبود نیرو و تجهیزات اطفای حریق،  آتش همچنان مهار نشده است و زاگرس در حال سوختن است.

 بلوط های زاگرس از ابتدای خرداد امسال در استان های مختلف درگیر آتش عمدی شده اند. علت این آتش ها در استان های مختلف، متفاوت است اما عمده ترین آن، فقدان آموزش و همدلی بین جوامع محلی و حافظان منابع طبیعی است. این در حالی است که تمام تئوری های جهانی جدید در امر حفاظت از طبیعت، بر روی "جلب مشارکت نیروهای محلی و بومیان" اتفاق نظر دارند.

از سوی دیگر نبود تجهیزات لازم و نیروی کافی برای عملیات اطفای حریق در عرصه های طبیعی و پایش و کنترل پس از مهار آتش از دیگر عوامل عمده افزایش آتش سوزی زاگرس در بهار و تابستان امسال است.