طاعون نشخوارکنندگان باز هم از حیات وحش قربانی گرفت

تعلل دامپزشکی اصفهان و کمبود واکسن، از دلایل تلف شدن ۱۸۰ کل و بز در "پارک ملی کلاه قاضی"

سه شنبه ۱۴ مرداد ۱۳۹۹ ساعت ۲۰:۱۰ | کد مطلب: ۲۹۱۶۲
تعلل دامپزشکی اصفهان و کمبود واکسن، از دلایل تلف شدن ۱۸۰ کل و بز در "پارک ملی کلاه قاضی"
طاعون در پارک ملی کلاه‌ قاضی اصفهان حدود ۱۸۰ کل‌وبز وحشی را کشت. گفته می شود ممکن است شمار تلفات بیشتر از این بوده اما به علت صخره ای بودن منطقه، در هنگام پایش، از چشم محیط بانان و کارشناسان پنهان مانده باشد.
به گزارش اسکان نيوز، بیماری طاعون نشخوارکنندگان کوچک در "پارک ملی کلاه قاضی" اصفهان، بیش از ۱۸۰ راس کل و بز وحشی را به کام مرگ کشید.

منشا این بیماری اغلب دام های اهلی هستند. همچنین عدم تزریق واکسن پیش از ابتلا که برعهده سازمان دامپزشکی است نیز می تواند یکی از دلایل شیوع آن باشد.

آغاز ماجرا

اواسط خردادماه بود که محیط‌بانان پارک ملی کلاه قاضی، لاشه چند راس کل‌ و بز وحشی را در پارک مشاهده کرده و پس از نمونه‌گیری از لاشه‌ها، آنها را به اداره کل دامپزشکی استان اصفهان ارسال کردند.

پس از آزمایش های صورت گرفته، شیوع طاعون نشخوارکنندگان کوچک  در "کلاه قاضی" از سوی دامپزشکی استان تایید شد.

این رخداد، در گدشته نیز چندین بار در این پارک ملی قربانیانی از حیات وحش گرفته بود. اما هر بار با اقدام های اداره کل محیط زیست اصفهان به طور موقت از بین می رفت.

گفته می شود یکی از دلایل شیوع دوباره طاعون نشخوارکنندگان کوچک در پارک ملی کلاه قاضی، روانه شدن حیات وحش از ارتفاعات و بالادست به سمت آبشخورهای پایین است؛ چرا که این بیماری فقط از راه دام های اهلی، به نشخوارکنندگان وحشی به ویژه کل و بز منتقل می شود.

حالا و پس از تایید وجود این بیماری در کلاه قاضی، اداره کل حفاظت محیط زیست اصفهان ّبا هدف بهبود اوضاع، برخی اقدامات از قبیل "تشکیل ستاد مدیریت بحران"، "ضدعفونی کردن آبشخورها"، "پایش مسمتر و معدوم‌ کردن بهداشتی لاشه‌ها"، هماهنگی با اداره دامپزشکی برای واکسیناسیون دام های اهلی حاشیه پارک ملی و .... را اجرایی کرده اند.

گفته می شود تا امروز حدود ۱۸۰ راس کل‌ و بز وحشی بر اثر ابتلا به این بیماری مرگ آور در کلاه‌قاضی ازبین رفته است که این رقم، با توجه به صخره‌ای و صعب‌العبور بودن منطقه و مشاهده نشدن کانل لاشه ها ممکن است بیش از رقم اعلام شده باشد.

بیماری PPR یا "طاعون نشخوارکنندگان کوچک"  یک بیماری ویروسی بسیار خطرناک  و مسری است که ممکن است گوسفند و بز اهلی و نیز وحشی به آن مبتلا شوند.

از علایم این بیماری تب و ترشحات چشم و بینی، التهاب و زخم های دهانی، اختلال تنفسی و سرفه، ذات الریه، التهاب روده ها و اسهال است که اغلب  منجر به مرگ حیوان خواهد شد.

کارشناسان می گویند بهترین روش پیشگیری از ابتلای این بیماری در حیات وحش، جلوگیری از ورود دام اهلی به مناطق حفاظت شده و زیستگاه های حیات وحش و واکسیناسیون دام های اهلی در حاشیه زیستگاه ها است که مطابق قانون باید توسط دامپزشکی انجام شود. اما بر اساس اخبار رسیده، به دلیل کمبود واکسن آن، نیاز به پیگیری و درخواست های مکرر از محیط زیست دارد و  اغلب هنگامی انجام می شود که کار از کار گذشته است.