ساخت‌وساز خلاف؛ ۲۵ هزار ویلا غیرمجاز در ساوجبلاغ و چهارباغ

سه شنبه ۱۴ مرداد ۱۳۹۹ ساعت ۱۶:۱۲ | کد مطلب: ۲۹۱۵۹
ساخت‌وساز خلاف؛ ۲۵ هزار ویلا غیرمجاز در ساوجبلاغ و چهارباغ
رییس کل دادگستری استان البرز خبرداد: ۱۶۰ هکتار از اراضی تغییر کاربری یافته در البرز آزادسازی شد و ۲۵ هزار ویلا غیرمجاز در ساوجبلاغ و چهارباغ وجود دارد.
اسکان نيوز:حسین فاضلی هریکندی، رییس کل دادگستری استان البرز از آزادسازی اراضی تغییر کاربری یافته چهارباغ خبر داد و گفت: با شیوع کرونا در کشور و ایجاد برخی مشکلات در روند نظارت دستگاه‌های متولی، عده‌ای از فرصت سوءاستفاده کرده و اقدام به تسریع در روند تغییر غیرمجاز کاربری و ویلاسازی در اراضی زراعی و باغ‌ها کردند.
 
وی افزود: دادگستری استان البرز دستوراتی را به منظور پالایش این موارد به دستگاه‌های متولی و سایر نهادها صادر کرد که ضمن شناسایی عوامل پشت پرده مشخص شد عده‌ای از صاحبان قدرت سیاسی، اقتصادی و اجتماعی هم نسبت به تغییر کاربری‌ها اقدام کرده‌اند.

فاضلی‌هریکندی تصریح کرد: سیاست قوه قضائیه و برنامه دادگستری کل استان البرز بر مقابله بدون تبعیض و بدون اغماض با تغییر کاربری غیرمجاز از سوی هرشخص حقیقی و حقوقی در سطح استان است.

رئیس کل دادگستری استان البرز بیان کرد:  صبح دیروز در راستا سیاست‌های ابلاغی رئیس قوه قضائیه و برنامه تحولی دادگستری استان البرز در زمینه مقابله با تغییر کاربری غیرمجاز اراضی زراعی و باغ ها، نزدیک به ۱۶۰ هکتار از اراضی زراعی و باغ های چهارباغ آزاد شد.

وی با اشاره به وجود بیش از ۲۵ هزار ویلا غیرمجاز در دو حوزه قضایی ساوجبلاغ و چهارباغ بر اساس بررسی‌های دبیرخانه قرارگاه صیانت از بیت‌المال و مقابله با تغییر کاربری و گزارش دستگاه‌های متولی، افزود: چهارباغ یکی از مناطق مورد هجوم متخلفان و سوداگران حوزه تغییر کاربری در استان و کشور است که در دیدار حضرت آیت الله رئیسی از استان البرز، مقابله قاطع و جدی دادگستری استان و دستگاه‌های اجرایی با تغییر کاربری غیرمجاز اراضی مورد تاکید قرار گرفت.

رئیس کل دادگستری استان البرز ارزش تقریبی اراضی تغییر کاربری یافته را که آزادسازی شده بیش از ۶۴۰ میلیارد تومان بیان و تشریح کرد: این اراضی عمدتا ویلاها و چهاردیواری‌های غیرمجاز بودند که در یک عملیات هماهنگ آزادسازی شدند.

وی بر لزوم اهتمام جدی و اقدامات پیشگیرانه جهاد کشاورزی استان بر مقابله جدی با تغییر کاربری‌ها تاکید و متذکر شد: طبق بررسی ها حدود ۱۹ هزار متر کیلومترمربع از اراضی زراعی و باغ های استان در معرض تغییر کاربری قرار دارند که باید از وقوع آن پیشگیری کرد؛ از ابتدا سال تاکنون بیش از ۸۷۲ هکتار از اراضی تغییر کاربری یافته استان آزاد شده است که این عملیات با توجه به تاکید صورت گرفته به روسای دادگستری  و دادستان‌های استان در روزها و ماه‌های آتی با شدت بیشتری در کلیه حوزه‌های قضایی ادامه خواهد یافت.

به گزارش مرکز رسانه قوه قضاییه، رئیس کل دادگستری استان البرز با تشریح برنامه‌های دادگستری استان به منظور رصد مستمر و جلوگیری از ادامه تغییر کاربری‌ها، تصریح کرد: با توجه به این‌که پیشگیری و نیز رصد عدم ساخت و ساز مجدد یکی از چالش‌های نهادهای متولی مبارزه با تغییر کاربری می باشد، برای اولین بار در کشور، دادگستری استان البرز در راستا ایجاد تحول در فرآیندهای پیشگیری از وقوع جرم اقدام به طراحی و راه‌اندازی سامانه اختصاصی GIS قضایی نموده تا با استفاده از این سامانه و از طریق تطبیق عکس و نقشه‌های هوایی با تغییر غیرمجاز کاربری و نیز احداث مجدد بنا مقابله به هنگام صورت گیرد.