حریم خرگوش تپه گرگان تعیین عرصه شد

چهارشنبه ۸ مرداد ۱۳۹۹ ساعت ۰۹:۴۴ | کد مطلب: ۲۹۰۰۶
حریم خرگوش تپه گرگان تعیین عرصه شد
عرصه و حریم منطقه خرگوش تپه به عنوان یکی از محوطه‌هاس شاخص گرگان در معرض خطر است و از همین رو پروژه تعیین عرصه و حریم در دست بررسی است.
اسکان نيوز: سیدمقداد میرموسوی، سرپرست هیئت باستان‌شناسی با اشاره به تعیین عرصه و پیشنهاد حریم خرگوش تپه گرگان، گفت: خرگوش‌تپه یکی از محوطه‌های شاخص و درون شهری گرگان است که ۱۳۰ سال پیش توسط ژاک دمورگان باستان‌شناس فرانسوی مورد کاوش قرار گرفته.

او تصریح کرد: این محوطه تاریخی در سال ۱۳۸۲ به شماره ۹۳۲۸ با قدمت دوره تاریخی در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسید.

این باستان‌شناس افزود: باتوجه به توسعه فضا شهری و الحاقات زمین‌های پیرامونی این محوطه ارزشمند باستانی و تقاضاهای مکرر مالکان زمین‌های اطراف محوطه باتوجه به در خطر بودن محدوده عرصه و حریم اثر، این پروژه با هدف تعیین عرصه و پیشنهاد حریم با اعتبارات استانی به صورت یک پروژه اضطراری برنامه‌ریزی و انجام شد.

به گفته میرموسوی، در این پروژه که هیاتی متشکل از باستان‌شناسان اداره کل میراث فرهنگی استان گلستان، فارغ‌التحصیلان و دانشجویان دانشگاه‌های تهران و گلستان حضور داشتند ، ۱۵ گمانه موردکاوش قرار گرفت که ۹ گمانه موید محدوده عرصه تاریخی و ۶ گمانه نیز بیانگر محدوده حریم این اثر ارزشمند است.

ایلنا نوشت، سرپرست هیات باستان شناسی در پایان گفت: نقشه تعیین عرصه و پیشنهاد حریم خرگوش تپه پس از تهیه به وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی کشور ارسال و پس طی تشریفات قانونی و تصویب در جلسات تخصصی به استان ابلاغ و در نقشه‌های بالادستی شهرگرگان قرار خواهد گرفت.