پیوند دست سرباز هخامنشی تخت جمشید به پیکره اصلی

سه شنبه ۳۱ تير ۱۳۹۹ ساعت ۰۸:۴۹ | کد مطلب: ۲۸۷۹۲
پیوند دست سرباز هخامنشی تخت جمشید به پیکره اصلی
پس از گذشت چند دهه، قطعه‌ای از دست یک سرباز هخامنشی در محل پیکره‌ اصلی خود نصب شد.
اسکان نيوز:  حمید فدایی، مدیر پایگاه میراث جهانی تخت جمشید ضمن اشاره به این‌که با فراهم آوردن امکان حفاظت بهتر از این نقش برجسته، از طریق طراحی و نصب حفاظ شیشه‌ای در مقابل جداره‌های تاریخی درگاه یادشده، امکان نصب مجدد قطعه‌سنگی جداشده در مکان خود فراهم شد، گفت:  پیکر این نیزه‌دار هخامنشی نقش برجسته بر دیوار درگاه کاخ ملکه که امروزه یکی از ورودی‌های موزه تخت جمشید قرار دارد، از دهه چهل خورشیدی از محل خود جدا شده بود و برای سال‌های متمادی در گنجینه موزه تخت جمشید نگهداری می‌شد.

فدایی بیان کرد: این عملیات که با پاک‌سازی سطوح تزئینی درگاه ورودی همراه بود توسط واحد حفاظت و مرمت تخت جمشید و با همکاری و نظارت مدیریت موزه تخت جمشید به انجام رسید.

مدیر پایگاه میراث جهانی تخت جمشید اضافه کرد: همچنین نصب شیشه‌های محافظ در مقابل درگاه ورودی مذکور، شرایط حفاظت بهتر در درازمدت را از این نقوش برجسته، تأمین خواهد کرد.

مسئول موزه مجموعه جهانی تخت جمشید نیز گفت: قبل از نصب شیشه‌های حفاظتی در درگاه‌های ورودی و خروجی موزه نیز نقوش برجسته به‌صورت تخصصی توسط گروه حفاظت و مرمت تخت جمشید، پاک‌سازی شد.

مهر نوشت، کرامت بردبار افزود: موزه تخت جمشید با دارا بودن بیش از چندین هزار شیء از دوران پیش از تاریخ، تاریخی و اسلامی که بیش از ۲۰۰ عدد از این تعداد شی در معرض نمایش قرار دارد، به‌عنوان یکی از قدیمی‌ترین موزه‌های کشور، هر ساله مورد بازدید تعداد زیادی از گردشگران خارجی و داخلی قرار می‌گیرد که هم‌اکنون به‌دلیل رعایت دستورالعمل‌های مربوط به پروتکل بهداشتی ستاد مبارزه و پیشگیری از بیماری کرونا به‌طور موقت تعطیل است.