ورود وزارت راه و شهرسازی به طرح تله‌کابین طاق بستان

دوشنبه ۳۰ تير ۱۳۹۹ ساعت ۱۳:۱۰ | کد مطلب: ۲۸۷۷۹
ورود وزارت راه و شهرسازی به طرح تله‌کابین طاق بستان
دفترنظارت برطرح‌های توسعه و عمران وزارت راه و شهرسازی طی روزهای اخیر به موضوع اجرا تله‌کابین در محدوده طاق بستان ورود پیدا کرده و در نامه‌ای به اداره کل راه و شهرسازی استان کرمانشاه درخواست بررسی بعضی از موضوعات را داشته است.
اسکان نيوز- میراث فرهنگی: موضوع  احداث تله کابین در محدوده طاق بستان و مخالفت فعالان میراث فرهنگی و محیط زیست با اجرا این طرح به دلیل تخریب‌هایی که برای این منطقه تاریخی درپی خواهد داشت، همچنان ادامه دارد.

بیشتر بخوانید: مخالف تغییر کاربری زمین‌های طاق بستان استعفا داده شد/ چرا وزیر میراث فرهنگی سکوت کرده؟


به گزارش اسکان نيوز، دفترنظارت برطرح‌های توسعه و عمران وزارت راه و شهرسازی در نامه‌ای به شماره45814/320 مورخ۲۵تیرماه۹۹ خطاب به شریفی، مدیرکل راه و شهرسازی استان کرمانشاه اعلام کرده که موضوع کاربری تفریحی توریستی که در کمیسیون ماده 5 کرمانشاه هم مطرح بوده، نیاز به بررسی بیشتر و انطباق با قوانین، دستورالعمل‌ها و مصوبات و یا اساس طرح جامع را دارد.

موضوعاتی که دراین نامه مورد بحث بوده عبارتند از:

1.درخواست اسناد و مدارک در زمینه وضعیت کاربری مذکور در اسناد فرادست ( شامل کاربری وضع موجود و پیشنهادی در طرح جامع و تفصیلی و سایر طرح‌ها  و ضوابط مترتب بر آن.)

2.نقشه‌ها و ضوابط عرصه و حرائم طاق بستان.

3.جانمایی کاربری تفریحی توریستی موضوع بند 16 صورتجلسه مورد اشاره نسبت به عرصه و حریم طاق بستان، محدوده و حریم شهر و تله‌کابین پیشنهادی طاق بستان

4.نظریه سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در خصوص موضوع مطروحه

حال با توجه به نامه اخیر وزارت راه وشهرسازی به استان کرمانشاه، برخی سئوالات جا طرح دارد، از جمله  آن‌که چرا طرح تله کابین طاق بستان به صورت یک مجموعه واحد درجلسات مطرح نشده و به همراه استعلام‌های مربوطه به  کارگروه امورزیربنایی وزارت راه و شهرسازی ارجاع داده نمی شود؟برمبنا کدام بند قانونی تغییرکاربری‌ها به صورت مجزا و پاره‌پاره به کمیسیون ماده ۵ارجاع داده شده است؟ تخریب وساخت‌وسازها در محدوده مجموعه تاریخی فرهنگی طاق بستان براساس کدام مجوز یا مجوزهایی شروع شده است؟