کدام دولت‌ها بیشترین کمک را به مترو کردند / به دلیل اختلاف‌های سیاسی منافع شهر ذبح شد

شنبه ۲۸ تير ۱۳۹۹ ساعت ۱۲:۱۳ | کد مطلب: ۲۸۷۲۴
کدام دولت‌ها بیشترین کمک را به مترو کردند / به دلیل اختلاف‌های سیاسی منافع شهر ذبح شد
رئیس کمیسیون عمران و حمل و نقل شورای شهر تهران گفت: بعضی از دولت ها مانند دولت آقای هاشمی و خاتمی بیشترین کمک ها را در دوره خودشان به توسه حمل و نقل عمومی کرده‌اند. اما در دوره های دیگر به دلیل اختلاف های سیاسی منافع شهر و مردم شهر ذبح شده است
به گزارش اسکان نيوز، نشست خبری مشترک مشترک محمد علیخانی، رئیس کمیسیون عمران و حمل و نقل شورای شهر تهران و مجید فراهانی، رئیس کمیته بودجه شورای شهر صبح امروز شنبه، برگزار شد.

در این نشست محمد علیخانی با بیان این که متروی تهران در حدود 200 هزار میلیارد تومان برای تکمیل خطوط نیاز دارد که 10 خط مترو تهران تکمیل شود و تجهیزات مورد نیاز خریداری شود و به بهره برداری برسد.تا همین دو سال قبل قیمت هر واگن مترو 5 میلیارد دلار بود و امروز به حدود 20 میلیارد دلار رسیده است. هر قطاری در مترو شامل 7 واگن است که به این ترتیب یک قطار نیازمند 140 میلیارد تومان هزینه است.

او ادامه داد: متروی تهران حدودا به 3 هزار واگن نیاز دارد که اگر هر واگن 20 میلیارد حساب کنید تنها  تأمین واگن های متروی تهران به 7 هزار میلیارد تومان نیاز دارد. این زقم چند برابر بودجه سالانه شهرداری است و قطعا شهرداری تهران و سایر شهرداری های کلان شهرها قادر به تأمین چنین هزینه هایی نخواهند بود و به همین دلیل است که هم مجلس و دستگاه ها تکالیفی مشخص کردند که دولت وظایفی در قبال حمل و نقل عمومی شهرها دارد به خصوص شهر تهران که پایتخت است و وسعت بیشتر و جمعیت بیشتری دارد و سهم پایتخت از این کمک ها باید بیشتر باشد که قانون پیش بینی کرده است.

علیخانی گفت: متأسفانه وقتی بررسی می کنیم می بینیم که در بخش های مختلف دولت به وظایف خود عمل نکرده است. این مختص این دولت نیست و از گذشته وجود داشته است. البته بعضی از دولت ها مانند دولت آقای هاشمی و خاتمی بیشترین کمک ها را در دوره خودشان کرده اند. اما در دوره های دیگر به دلیل اختلاف های سیاسی منافع شهر و مردم شهر ذبح شده است. دولتی اصلاح طلب یا اصولگرا با مدیریت شهری مشکل داشته است و در کمک ها و جایی که باید به وظایف قانونی عمل می کرده اقدام نکرده است. امروز نباید این بهانه وجود می داشت. مدیریت شهری و دولت به نوعی یکدست هستند.

علیخانی گفت: با این وجود قصد ندارم تمام تقصیرات را به گردن دولت بیاندازم.

مشکلات کشورو موضوعات اقتصادی، مسأله تحریم و ... را هم باید در نظر گرفت. قطعا اینها تأثیر دارد. اما اگر دولت ها در زمانی که اوضاع مالی خوبی داشتند و فروش نفت بالا به تکالیف عمل می کردند امروز شرایط سخت تر نمی شد. مطالبات وقتی انباشت می شود، پرداخت سخت تر می شود.

علیخانی در پاسخ به سوال خبرنگاری درباره تخصیص یک میلیارد تومان و اقدامات شورای شهر برای واگذاری سریع دولت با توجه به شرایط کرونایی و محدودیت زمان شهرداری تهران گفت: سال 98 هزار و 500 میلیارد سهم شهرداری تهران بوده است که از این رقم هزار میلیارد تومان برای مترو و مابقی برای اتوبوسرانی بوده است. متأسفانه به دلیل پیگیری ضعیف و مشکلاتی که شهرداری داشته است تحقق این موضوع به تأخیر افتاده است و اکنون طبق فرصتی که شهرداری از دیوان محاسبات دریافت کرده است سه روز تا 31 تیر ماه فرصت داده که شهرداری بتواند این امر را محقق کند.

او ادامه داد: شهرداری تمام تلاش خود را کرده است. ابتدا بانک شهر را به عنوان بانک عامل معرفی کرد که بانک مرکزی نپذیرفت. با بانک رفاه وارد مذاکره شد و با آنها به توافق رسید. بانک رفاه اعلام آمادگی کرد. متأسفانه بانک مرکزی با این عنوان که بانک رفاه از توان مالی لازم برخوردار نیست بانک رفاه را نپذیرفت ولی بانک رفاه به ایراد گرفته شده پاسخ داده، دلایل و مستندات ارائه کرده که این توان را دارد و من از همین فرصت استفاده می کنم و از بانک مرکزی تقاضا می کنم با این عاملیت بانک رفاه موافقت کنند که اگر موافقت نشود، 1500 میلیارد در این شرایط که حمل و نقل عمومی شهر تهران به شدت به آن نیاز دارد سوخت می شود. 3 روز بیشتر فرصت باقی نمانده. شهرداری در حال تلاش است اما متأسفانه بانک مرکزی موافقت نکرده و از آقای همتی درخواست می کنم که موافقت خودشان را اعلام کنند و 1500 میلیارد تخصیص پیدا کند.

او ادامه داد: اگر این اتفاق نیافتد کار مترو و توسعه مترو و اتوبوسرانی با مشکلات بیشتری مواجه می شود. البته برای سال 99 هم شهرداری قول حدود 3 هزار میلیارد را از وزارت کشور در تقسیم بندی اوراق مشارکت که در قانون بودجه تخصیص داده می شود گرفته است و امیدواریم که در سال 99 این 3 هزار میلیارد تخصیص پیدا کند. اما موضوع نگرانی فعلی سوخت شدن 1500 میلیارد است. فرصت وجود دارد مسئولان شهرداری شدیدا در حال پیگری هستند. بانک رفاه اعلام آمادگی کرده و شهرداری هم برای بدهی هایش با بانک رفاه تعیین تکلیف کرده امیدواریم این اتفاق رخ دهد.

علیخانی در پاسخ به سوال دیگری درباره تغییر شهرداران تهران و تأثیر آن در اتمام پروژه های حمل و نقل عمومی گفت: تغییر مدیریت می تواند در انجام کارها مشکلاتی ایجاد کند اما اینکه گفته شود توسعه مترو به دلیل تغییر مدیریت شهری با وقفه مواجه شده است قابل قبول نیست.اولویت این دوره مدیریت شهری و شورای پنجم خواسته مردم و بحث توسعه حمل و نقل و کاهش آلودگی هوا و ترافیک بوده است. مشکل اصلی منابع مالی است. ما نمی توانیم به این امید بمانیم که دولت به تکالیف خود عمل نکرده است، این مشکل در گذشته هم وجود داشته اما در گذشته شهرداری وقتی در تنگنا قرار می گرفت فروش تراکم انجام می داد که بسیاری از آنها بر خلاف طرح تفضیلی شهر و ضوابط بوده است. این مسیر امروز برای مدیریت شهری جدید و شورای پنجم بسته است چون سیاست شورای پنجم عمل به ضوابط و قانون است و کسی که قانون مداری را سرلوحه خود می کند دستش بسته می شود.

او ادامه داد: راهکارهای بهتری وجود دارد که به مشکلات قبلی مانند مال ها و برج ها دامن نزند و از طرفی به حل مشکل ترافیک و کاهش تردد کمک کند. بحث (تی او دی) است که توسعه حمل و نقل در تمام دنیا یکی از سیاست های مهم است به این شکل که باید بین 300 تا 500 متر پیاده روی برای هر شهروند یک ایستگاه حمل و نقل عمومی باشد. اکنون حدود 250 ایستگاه مترو در تهران وجود دارد و حالا که قرار نیست در شهر موجه ساخت و سازهای بی رویه داده شود، طبق بررسی ها و مطالعات پیش بینی کردیم در شعاع 300 تا 500 متری ایستگاه ها تراکم وجود داشته باشد.

علیخانی در پاسخ به سوال دیگری در خصوص سهم شهرداری از جرایم راهنمایی و رانندگی گفت: 60 درصد جرایم وصول شده در شهر تهران سهم شهرداری هاست، 20 درصد سهم راهنمایی و رانندگی و 20 درصد هم برای کسانی است که بیمه ندارند و دولت برای جبران خسارت می کند. 60 درصد شهرداری تا پایان سال 98، 2 هزار و 600 میلیارد است که به خزانه واریز شده است و البته جرایمی هم وجود دارد که هنوز وصل نشده است. متأسفانه دولت تنها 35 میلیارد تومان پرداخت کرده است که احتمالا این پول را هم در جای دیگری هزینه کرده است و از دستگاه های نظارتی در تعجب هستم که به طور مثال در مورد درآمد پارک حاشیه ای که باید به خرانه دولت ریخته شود و دولت به شهرداری پرداخت کند، اگر شهرداری این مبلغ را به حساب دولت واریز نکند بلافاصله دستگاه های نظارتی وارد می شوند اما جایی که پرداخت می شود و باید دولت به شهرداری واگذار کند دستگاه های نظارتی تا به حال ورود نکرده اند.

علیخانی درباره شارژ کارت بلیط مترو گفت: در این مورد شورای قبل داشته که به دلیل ابهامات اجرایی نشده است. با این حال مدیریت شهری از شورای شهر استعلام کردند و یک طرحی را مشترکا با کمیسیون فرهنگی و اجتماعی تهیه کردیم که به هیأت رئیسه ارسال شده و در نوبت رسیدگی است. به موجب این طرح کارت بلیط های تخفیف دار از جمله برای دانش آموزان و دانشجویان و سربازان وظیفه در نظر گرفته می شود و تسهیلات خوبی اهدا می شود. در روزهای آینده این طرح در شورا مطرح خواهد شد.

او درباره توسعه دوچرخه در تهران گفت: در کشورهایی که از دوچرخه استفاده می کنند حمل ونقل عمومی تکمیل شده و مدهای دیگر حمل و نقل برای مسیرهای کوتاه استفاده می شود مانند دوچرخه و اسکوتر. تهران در این مورد چند مشکل دارد؛ زیر ساخت این موضوع فراهم نیست، مطالعات درستی انجام نشده است. چندین بار مسیرهای دوچرخه ایجاد شده با هزینه های کلان و اصولی نبوده است حتی مسیر دوچرخه منطقه 6 در حال جمع آوری است. شهر تهران از نظر شیب و وضعیت جغرافیایی با بسیاری شهرهای اروپایی متفاوت است.بحث ایمنی هم وجود دارد که زیرساخت ها در کشور ما به شهرهای دیگر متفاوت است. این مسائل به مرور زمان باید حل شود و با تمام این مشکلات استفاده از دوچرخه ضمن اینکه خوب است در تهران امکان لازم برای آن وجود ندارد.

علیخانی در پایان سخنانش درباره حمل و نقل عمومی گفت: نباید به امید کمک دستگاه های دیگر نباید بمانیم و بخش دیگری از کار مدیریت شهری استفاده از روش های جدید و تأمین منابع مالی جدید است.

مجید فراهانی هم در این نشست، مهم‌ترین مطالبه شهروندان را حمل و نقل عمومی خواند و ادامه داد: بر اساس نظرسنجی ها 80 درصد مطالبات مردم در سطح شهر به آلودگی هوا و ترافیک مربوط است که هر دو اینها به موضوع گسترش حمل و نقل عمومی باز می گردد.

او ادامه داد: در صورتی که هر شهروند در 500 متری محل زندگی خود بتواند از حمل و نقل عمومی استفاده کند بدیهی است که از خودرو شخصی کمتر استفاده می کند و آلودگی هوا به همان میزان کاهش می یباد و به ویژه در این ایام کرونایی که تجمع مردم در وسایل حمل و نقل عمومی چه در مترو چه اتوبوس می تواند باعث شیوع بیشتر کرونا شود، حمل و نقل مدرن و آسان در شهر تهران می تواند تا حد زیادی از این مسأله جلوگیری کند.

فراهانی گفت: در گذشته توسعه حمل و نقل به عهده دولت بود، مترو شرکتی بود که آقای هاشمی آن را دنبال کرد و در اختیار دولت بود نه شهرداری. وزارت کشور مشخصا عهده دار توسعه خطوط حمل و نقل شهری بود. همان موقع در تصمیمی بنا شد خط مترو تهران به شهرداری واگذار شود و در همان زمان دولت به شهرداری قول داد که هم نیمی از سهم خود را در هزینه مطالعات، سرمایه گذاری و احداث سامانه های ریلی درون شهری پرداخت کند و این تکلیف قانونی برای دولت مشخص شد که 50 درصد هزینه های مترو را بپردازد. در مورد بلیط مترو هم بنا شد یک سوم هزینه تمام شده استفاده از مترو با مردم، یک سوم با دولت و یک سوم با شهرداری باشد.

این عضو شورای شهر با اشاره به اینکه از تکلیف 50 درصدی قانونی دولت در تأمین هزینه مترو تنها 3درصد در سال های 96 و 97 پرداخت شده است، توضیح داد: بر اساس محاسبات بین سال های 96 تا آخر 98 از 12 میلیارد تومانی که هزینه شده است حدود 6 هزار میلیارد تومان مجموع سهم قانونی دولت بوده است که از این رقم دولت تنها 166 میلیارد تومان پرداخت کرده است که کمتر از 3 درصد از سهم قانونی دولت است.

او ادامه داد: متأسفانه دولت دوازدهم در سومین سال فعالیت در توسعه خطوط اولویت دار متروی تهران صرفا مبلغ 65 میلیارد تومان اعتبار در نظر گرفته است که تا کنون یک ریال هم از این اعتبار پرداخت نشده است.

فراهانی درباره پرداخت سهم دولت در قیمت بلیط نیز گفت: بند هفتم تصویب نامه هیات وزیران در سال 79 تأکید دارد که از کل قیمت بلیط هر سفر شهروندان با تقسیم یک سوم توسط دولت، شهروندان و شهرداری باشد که دولت این سهم را پرداخت نمی کند و شورای شهر هر سال در قالب یک تبصره بودجه شهرداری را مکلف می کند که سهم خودش را پرداخت و از دولت هم پیگیری کند. متأسفانه پیگیری شهرداری به نتیجه مورد انتظار نمی رسد.

او ادامه داد: در بند الف تبصره 14 بودجه سال 99 به شهرداری تهران در جهت جبران کسری هزینه های شرکت بهره برداری مترو معادل 5 هزار و 500 میلیارد ریال اعتبار در نظر گرفتیم و در جهت کسری هزینه های شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه 4 هزار و 950 میلیارد ریال در قالب مصوب از محل سرجمع درآمدهای بودجه در نظر گرفته شده که هر مال معادل یک دوازدهم به شرکت های مذکور پرداخت می شود. در بحث مابه التفاوت قیمت بلیط مترو نیز به شرکت مترو و اتوبوسرانی علاوه بر رقم مصوب، بدهی دولت نیز منظور می شود. شهرداری تهران نه تنها بودجه لازم را پرداخت می کند بلکه پولی هم که دولت پرداخت نمی کند شهرداری تهران پرداخت می کند.

فراهانی بیان کرد: شهرداری به دو دلیل انباشت بدهی های گذشته که معادل 24 هزار میلیارد تومان تنها سررسید بدهی های مترو به بانک های مختلف است و همچنین هزینه بالایی که توسعه خطوط مترو دارد و مشکلات مالی که شهرداری تهران دارد قادر به توسعه حمل و نقل نیست و اکنون پاشنه آشیل شهرداری تهران تأمین هزینه های حمل و نقل است.

او به ظرفیت های مالی در مترو، اتوبوسرانی و تاکسیرانی اشاره کرد و گفت: در بحث مترو پیگری و آزادسازی 910 میلیارد تومان اوراق مشارکت سال 97 که قرار بود بانک آینده پرداخت کند، شهرداری مکلف به پیگری شد که با تلاش زیاد نهایتا هفته گذشته نیمی از این مبلغ پرداخت شده است وامیدواریم با پیگری مضاعف نیمی دیگر را هم آزاد کند. بازپرداخت نیمی از اوراق مشارکت به دلیل همان تکلیف قانونی با دولت است و دولت بابت نیمه خود تضمین لازم را داده است اما همچنان در چالش با بانک است که بانک تضمین دولت را بپذیرد.

فراهانی افزود: بحث تأمین 1500 میلیارد تومان از محل واگذاری مجتمع های ایستگاهی بحث بعدی است که بر اساس مصوبات شورای اسلامی شهر تهران و اجازه داده شده، شرکت مترو می تواند بخشی از هزینه توسعه مترو را از محل مجتمع های ایستگاهی که در هر ایستگاه وجود دارد تأمین کند. در سال جدید در این باره اتفاقات مثبت افتاده که امیدواریم بخشی از این پول تأمین شود.

او گفت: موضوع دیگر پیگیری انتشار هزار میلیارد تومان اوراق مشارکت خطوط مترو برای سهیمه سال 98 و پیگیری اخذ مجوز 2 هزار میلیارد تومان برای سال 99 است که این مبلغ در سال 1400 محقق می شود. انتشار اوراق مشارکت یکی از مهمترین روش هایی است که شهرداری تهران  برای حل مسأله دنبال می کند. تأمین 700 میلیارد تومان از منابع تبصره بودجه کل کشور و ستاد جهش تولید ناوگان است که دولت با تأکید مجلس در تبصره 18 بودجه کل کشور برای دولت داشته مکلف شده 700 میلیارد تومان از محل ستاد جهش تولید ناوگان پرداخت کند.

در کل شورای شهر تهران در سال گذشته 2800 میلیارد تومان منابع برای مترو پیش بینی کردیم که با توجه عدم تحقق بودجه به دلیل مشکلاتی مانند کرونا و تحریم داشتیم پیش بینی می کنیم تا آخر سال 840 میلیارد تومان از این محل تأمین شود. با نظر گرفتن اعتبار مصوب شهرداری تهران و دیگر موضوعات امسال تا سقف 5 هزار میلیارد تومان برای مترو محقق خواهد شد تا یک سری از کارها و اقدامات انجام شود و توسعه ایستگاه در خط 6 و 7 و 3 متروی شهری را داشته باشیم.