سرنوشت ایاصوفیه، میراث جهانی چه می‌شود؟

سه شنبه ۲۴ تير ۱۳۹۹ ساعت ۱۵:۳۱ | کد مطلب: ۲۸۶۴۴
سرنوشت ایاصوفیه، میراث جهانی چه می‌شود؟
بنابر اعلام و تاکید دولت ترکیه تبدیل موزه ایاصوفیه به مسجد، این بنا تاریخی را از هویت خود محروم نمی‌کند و این اثر همچنان یکی از آثار میراث جهانی یونسکو باقی خواهند ماند.
اسکان نيوز: ابراهیم کالین، سخنگو ریاست جمهوری ترکیه با تاکید بر این‌که تغییر کاربری ایاصوفیه از موزه به مسجد، مانع از بازدید گردشگران از آن نخواهد بود و ترکیه همچنان نمادهای مرتبط با مسیحیت را در این بنا تاریخی حفظ خواهد کرد، گفت:  همه مساجد ترکیه از مسجد سلطان احمد (معروف به مسجد آبی) تا مسجد اتح و مسجد سلیمانیه، هم میزبان نمازگزاران خواهند بود و هم گردشگران و تبدیل موزه ایاصوفیه به مسجد به معنا جلوگیری از بازدید توریست‌های داخلی و خارجی از آن نیست، بنابراین موضوع حذف ایاصوفیه از فهرست میراث جهانی یونسکو مطرح نیست.

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه اعلام کرده که حداقل ۴۰۰ کلیسا و کنیسه به صورت فعال در این کشور میزبان اقلیت‌ها هستند و جامعه غیرمسلمان برای قرون متمادی بخشی از ترکیه بوده اند و هیچ فشاری علیه آن‌ها وجود ندارد.

پیش از به قدرت رسیدن امپراتوری عثمانی، ایاصوفیه قرن‌ها از بزرگ‌ترین کلیساهای مسیحیان جهان بود. بعد از شکست امپراتوری روم شرقی در ۱۴۵۳ میلادی و فتح بیزانس (استانبول)، مسلمانان عثمانی آن را به مسجد تغییر دادند. در دولت سکولار کمال آتاتورک این مسجد به موزه تبدیل شد وحالا دولت اردوغان این بنا را بار دیگر به مسجد تبدیل خواهد کرد.

خبرگزاری آناتولی نوشت، ایاصوفیه به عنوان بخشی از منطقه تاریخی استانبول در سال ۱۹۸۵ و در نهمین نشست کمیته میراث جهانی یونسکو در فهرست آثار جهانی قرار گرفت.