جنگلبان‌ها با جان و دست خالی، ذخیره‌گاه‌های کشور را حفظ می‌کنند

جنگلبان بویراحمد در نبرد با آتش "دم چنار" زخمی شد

سه شنبه ۲۴ تير ۱۳۹۹ ساعت ۱۵:۰۶ | کد مطلب: ۲۸۶۴۲
جنگلبان بویراحمد در نبرد با آتش "دم چنار" زخمی شد
سلیمان کی خسروی جنگلبان بویراحمدی در مصاف با آتش و برای نجات جان بلوط‌های "دم چنار" زخمی شد. حال عمومی او اکنون خوب است.
اسکان نيوز- الهه موسوی: دست های خالی جنگلبان ها ومحیط‌بان‌های ایران، نبود تجهیزات و نیروی کافی و آتش زاگرس دو ماه است تمام نیروهای منابع طبیعی و همچنین داوطلبان کنشگر محیط زیست را درگیر کرده است. حاصل این نبرد شبانه روزی و تنگاتنگ با آتش 7 شهید و تعدادی مجروح است. جوانانی که با جان خود از جنگل های ایران محافظت می کنند و شبانه روز از خواب وخوراک و آسایش خود مایه می گذارند تا بلوط ها سرپا بمانند.

تاسف بارتر این است که این جنگلبان ها اغلب نه دستمزد و حقوق کافی برای گذران یک زندگی ساده دریافت می کنند و نه تجهیزات و حتی آب کافی برای خاموش کردن آتش در دست دارند. آنها گاه ناگزیرند آنقدر برای رسیدن به نقطه آتش و خاموش کردن ان پای پیاده ارتفاعات را طی کنند که پاهای شان تاول می زند و تا مدت ها زخم های عملیات اطفای حریق بر جان شان سنگینی می کند.  

سلیمان کی خسروی، جنگلبان بویراحمدی است که بامداد دوشنبه و هنگام مهار آتش سوزی منطقه "دم چنار" شهرستان بویراحمد به شدت زخمی شد.
 

او هنگام تلاش برای خاموش کردن آتش و نجات بلوط های زاگرس، به دلیل صعب العبور بودن منطقه، از بالای صخره های کوهستانی به سمت پایین پرت شد و از چند نقطه بدن، دچار شکستگی شد.

همکاران و نیروهای امدادی این جنگلبان شجاع و ایثارگر را فورا به بیمارستان منتقل کردند تا جانش را نجات داده و زخم هایش را درمان کنند.
گفته می شود کی خسروی هم اکنون از بیمارستان مرخص شده و حال عمومی اش خوب است.

به گفته مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری کهگیلویه و بویراحمد، آتش سوزی در جنگل‌ها و مراتع منطقه دم چنار در شهرستان بویراحمد پس از چهارروز تلاش طاقت فرسا و بی وقفه مهار شده است؛ این در حالی است که منابع آگاه می گویند آتش هر بار پس از مهار، دوباره شعله ور می شود. آنها علت این آتش سوزی ها را عمدی می دانند و چندین نفر نیز در این راستا دستگیر شده اند.

آتش سوزی درجنگل ها، مناطق حفاظت شده، مراتع و مزارع کهگیلویه و بویراحمد از ۲۰ اردیبهشت ماه امسال آغاز شده و تاکنون بیش از ۶۰۰ هکتار از مزارع و حدود ۶۰۰ هکتار از مراتع و جنگل های استان در آتش عمدی و سهوی، خاکستر شده است.
استان کهگیلویه و بویراحمد بیش از یک میلیون و ۴۰۰هزار هکتار جنگل و مرتع دارد که ۸۰ درصد پوشش جنگل های استان از گونه درختی بلوط تشکیل شده است.