۲ کارگاه اشکانی در تپه تاریخی اشرف اصفهان کشف شد

سه شنبه ۲۴ تير ۱۳۹۹ ساعت ۱۱:۱۹ | کد مطلب: ۲۸۶۳۵
۲ کارگاه اشکانی در تپه تاریخی اشرف اصفهان کشف شد
در عملیات نجات بخشی آثار تپه اشرف اصفهان و در مسیر لوله‌گذاری آب، گورخمره‌ها و شواهد یک گورستان اشکانی کشف شد؛ از طرف دیگر هیات باستان‌شناسی این تپه در گمانه پنجاهم این عملیات به سازه‌های ۲ کارگاه اشکانی رسیدند اما با توجه به این‌که این محدوده در فضا سبز شهرداری و زیر خیابان مشتاق قرار دارد، تنها بخش‌هایی از آن قابل پاسازی است.
اسکان نيوز: علیرضا جعفری‌زند، سرپرست هیات باستان شناسی تپه اشرف با اعلام کشف  ۲ سازه اشکانی در تپه اشرف اصفهان،  گفت: در گمانه پنجاهم عملیات نجات‌بخشی آثار تاریخی تپه اشرف به یک کارگاه و کوره ذوب فلز رسیدیم، این کارگاه از سه ردیف سفال تو در تو و بر روی پایه سنگ لاشه ساخته شده است، در اطراف دیواره‌های این سازه اشکانی آثار سوختگی شدید، جوش کوره و قطعات فلز وجود دارد و در یکی از جداره‌های این کوره یک سکه کالکویی اشکانی بدست آمده است.

جعفری‌زند در ادامه افزود: سکه‌های نقره‌ای بیشتر در مرزها و خارج از امپراتوری‌ها  ساخته می‌شد اما سکه‌های مسی محلی هستند، سکه پیدا شده در کوره ذوب فلز تپه اشرف یک سکه مسی اشکانی  است که بر روی آن حروف یونانی کامل مشخص است.

وی افزود: به دلیل نوع سفال‌های این کوره  تشخیص داده بودیم که مربوط  به دوره اشکانی است اما پیدا شدن این سکه اشکانی  کامل تائید کرد که با یک سازه ذوب فلز روبه‌رو هستیم.

به گفته سرپرست هیات کاوش تپه اشرف در کنار کوره کشف شده سکو بلندی وجود دارد که بخشی از آن زیر پیاده رو مدفون است.

جعفری‌زند در این‌‌باره یادآور شد: بخش هایی از این کارگاه ذوب فلز زیر خیابان و فضا سبز شهرداری قرار دارد و به همین دلیل بیشتر از این نمی‌توانیم پیشروی و کارگاه را به طور کامل پاکسازی کنیم. 

آن طور که جعفری‌زند گفت: کارگاه ذوب فلز یافت شده تنها بخشی از یک کارگاه بزرگ است که به فاصله ۱۰ متری آن یک کارگاه اشکانی تولید عصاره انگور بدست آمد و این ساختارها کامل نشان می‌دهد که در تپه اشرف اصفهان با یک بخش شهری متعلق به دوره اشکانی رو به رو هستیم.

جعفری‌زند در باره سازه و کارگاه اشکانی تولید عصار انگور افزود: این کارگاه از یک حوضچه که کف آنیک سفال تُغار مانند یا لاوک بلند مخصوص لبه دار قرار دارد ساخته شد، روی لبه تا حدود ۵۰ سانتی متر سنگ ساروج کار شد و  کنار آن  یک صفحه ساروجی بزرگ قرار دارد که آب میوه‌ها از این صفحه به وسیله آبراهه ای به این حوضچه قابل انتقال بوده است.

این باستان شناس تاکید کرد: در تپه اشرف فقط یک قلعه نظامی یا یک خانه اشرافی نداریم بلکه در این مکان با یک بخش شهری روبه‌رو هستیم و کارگاه‌های  بدست آمده در روزهای اخیر این موضوع را به خوبی نشان می‌دهد.

وی خاطرنشان کرد: گور خمره‌های بدست آمده در عملیات نجات بخشی آثار تپه اشرف و همچنین کارگاه‌هایی که به تازگی بدست آمده است همگی متعلق به دوره اشکانی است زیر این لایه اشکانی، لایه سلوکی قرار دارد و در روزهای اخیر نیز ۲ قطعه سفال منقوش سلوکی پیدا شد که این برای تاریخ اصفهان بسیار اهمیت دارد.

نتایج گمانه‌زنی‌ها در عملیات نجات بخشی آثار تپه اشرف در مسیر لوله گذاری آب به سمت شرق، تاکید کارشناسان را  بر اهمیت این تپه تاریخی در باستان شناسی اصفهان و روشن شدن تاریخ مبهم پیش از اسلام این شهر دو چندان کرده است.

این در حالی است که میراث فرهنگی اصفهان می‌گوید بودجه‌هایش برای عظمت تپه اشرف کافی نیست و به دلیل قرارگیری این تپه در محدوده شهری شهرداری باید در نجات بخشی، ساماندهی و حفاظت به کمک آن‌ها بیاید.

شهردار اصفهان وعده داده  است که در همیاری با میراث فرهنگی به نجات تپه اشرف می‌آید، قرار است در این‌باره تفاهم‌نامه، طرح و اطلاعات جامعی از مطالعات تپه اشرف  از سوی اداره کل میراث فرهنگی اصفهان در اختیار شهرداری قرار گیرد تا با تائید شهردار اصفهان و تصویب شورای شهر برای اجرا ابلاغ شود.

تپه تاریخی اشرف در شرق اصفهان و در کرانه زاینده رود قرار دارد، در اردیبهشت امسال، عملیات نجات بخشی آثار مدفون تپه جی و بخش شمالی تپه اشرف به یک چاه سنگی ساسانی و هم‌چنین گورخمره های اشکانی رسید که احتمال وجود یک گورستان اشکانی را قوت بخشید. یافته های این تپه تاریخی در شهر اصفهان مربوط به دوران هخامنشی تا قرن دوازدهم هجری قمری است و از این جهت این تپه باستانی اهمیت زیادی در روشن شدن ابعاد تاریک تاریخی شهر اصفهان دارد.

ایرنا نوشت، در فصل‌های گذشته کاوش تپه اشرف، یک سکه ساسانی و سفال‌های مربوط به  قرن سوم پیش از میلاد( سلوکی و  اشکانی) به دست آمد.هیات باستان شناسی در این کاوش‌ها به حوضخانه و بنای نیمه تمام کاخ اشرف متعلق به قرن دوازدهم هجری قمری رسیدند. مهم‌ترین دستاورد کاوش‌های پیشین تپه اشرف شناسایی بخش‌هایی از قلعه ساسانی بود که ‌اکنون در مجاورت خیابان مشتاق دوم مشهود است.