اشیا تاریخی ایرانی تا پایان تیرماه بازمی‌گردند

سه شنبه ۲۴ تير ۱۳۹۹ ساعت ۰۹:۵۶ | کد مطلب: ۲۸۶۲۸
اشیا تاریخی ایرانی تا پایان تیرماه بازمی‌گردند
بنابراعلام مدیر کل حقوقی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ۴۰ شی و لوح تاریخی ایران در سفارت ایران در وین قرار دارد، این اشیا تاریخی ایرانی تا پایان تیرماه جاری به ایران بازمی‌گردند.
اسکان نيوز: پلیس اینترپل اتریش طی یک سال گذشته در تماسی با پلیس ایران اعلام کرد که تعدادی از آثار تاریخی  متعلق به یک فردی ایرانی، در صندوق امانات بانکی اتریش پیدا شده. داستان از این قرار بود به دنبال تعمیراتی که در آن بانک انجام شده، به همه‌ مالکان صندوق امانات خود اعلام می‌کنند تا صندوق‌ها را برای انجام اقدامات مورد نیاز تحویل دهند، احتمالا فردِ مالک در آن زمان در اتریش حضور نداشته و آن‌ها مجبورشده‌اند تا خود صندوق امانات را باز کنند و با این وضعیت مواجه شده‌اند. طبق توضیحاتشان این صندوق متعلق به یک تبعه ایرانی ساکن در اتریش است که هویت او نیز مشخص است.

سرانجام جمعه ۲۰ تیر، نماینده ایران در اتریش اعلام کرد بر اساس یک معاضدت قضائی بین دو کشور و با همکاری اینترپل اتریش و پلیس بین‌الملل کشورمان پنجشنبه (۱۹ تیر ماه) این آثار با تشریفات قانونی به نماینده کشورمان در اتریش تحویل داده شد.

ابراهیم شقاقی، معاون حقوقی وزارت‌ میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گفت:  از زمان اعلامِ کشفِ این آثار در صندوق امانات در کشور اتریش پیگیرِ وضعیت آن‌ها بودیم و اداره کل روابط امور بین‌الملل قوه قضاییه و بازپرس پرونده همکاری زیادی با ما در این زمینه داشت تا زودتر به نتیجه برسیم، در واقع در این موضوع تعامل و هماهنگی خوب  بین دستگاهی ـ وزارت میراث فرهنگی و گردشگری و صنایع دستی (اداره کل حقوقی وزارتخانه)، قوه قضاییه (اداره کل روابط بین الملل) و ناجا (اینترپل) ـ باعث شد تا استرداد آثار در کمترین زمان و با مطمئن‌ترین روش انجام شود.

وی در ادامه با تاکید این‌که هم اکنون آثار در سفارت ایران در وین نگهداری می‌شود، گفت: این آثار دراختیار سفیر ایران در وین قرار دارد و تا پایان ماه به ایران بازگردانده می‌شود ولی موضوع مهم و اساسی تعیین اصالت آثار است و نمی‌توان تا پیش از ارزیابی کارشناسان درباره اصالت این آثار نظری داد.

شقاقی گفت: اصالت یا عدم اصالت آثاری تحویل داده شده به ایران، پس از ورود به ایران از سوی کارشناسان میراث فرهنگی وزارتخانه بررسی می‌شود. تا کنون نیز براساس تصاویرِ ارسال شده از سوی پلیس اتریش کارشناسان میراث فرهنگی اعلام کرده‌اند که در تعلق آن‌ها به ایران شکی ندارند، اما اعلامِ اصالت را منوط به بررسی آثار به صورت مستقیم و کامل دانسته‌اند.

وی افزود: با صحبت‌هایی که با  طالبیان، معاونت میراث  فرهنگی وزارت‌خانه انجام دادم به این نتیجه رسیدیم تعیین اصالت آثار کار سخت و زمان‌بری نیست و کارشناسان می‌توانند در عرض یک روز اصالت این آثار تشخیص دهند.

او با بیان این‌که میراث فرهنگی برای بازگشت این آثار درخواست داده تا آن‌ها از طریق مسیر دیپلماتیک به ایران فرستاده شوند، توضیح می‌دهد: با توجه به تحریم‌ها، در این زمینه مشکل داشتیم، اما از سوی دیگر در گذشته یک تجربه‌ خوب برای بازگشت سر سرباز هخامنشی داشتیم که با تحویل آن به نمایندگی ایران در امریکا، آن اثر تاریخی مستقیم توسط رئیس جمهور به کشور برگردانده شد.

ایرنا نوشت، وی درباره مالک صندوق گفت: آن صندوق متعلق به مردی میانسال است که هم اکنون به قید وثیقه آزاد  و قرار است او مدارکی که مدعی بر مالکیت آثار را دارد در اختیار دادگاه قرار دهد.