پادگان زیرزمینی قاجاری در شرق بجنورد شناسایی شد

پنجشنبه ۱۲ تير ۱۳۹۹ ساعت ۱۱:۵۳ | کد مطلب: ۲۸۴۱۶
پادگان زیرزمینی قاجاری در شرق بجنورد شناسایی شد
اسکان نيوز: احمدرضا رحیم‌زاده، رئیس اداره میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی بجنورد محوطه این پادگان تاریخی را حدود ۴ هزار متر دانست و گفت: این اثر تاریخی که به عنوان پادگانی زیرزمینی مورد استفاده قرار می گرفته، در ارتفاعات منتهی به روستاهای نجف‌آباد، قزلقان و قلعه جق بجنورد واقع شده، و هنوز مطالعه و بررسی در منطقه برای شناسایی تمام بخش‌ها و قسمت‌های آن در حال پیگیری است.

وی این اثر را مربوط به اواخر دوره قاجار و احتمالا ابتدا دوره پهلوی اول دانست و افزود: با نهایی شدن شناسایی این اثر تاریخی، پرونده آن برای ثبت در فهرست آثار ملی تدوین و ارسال می‌شود.

رحیم‌زاده گفت: این پادگان کهن نظامی دارای دهلیزها و راهروهای طولانی زیرزمینی است که بخش‌هایی از آن به عنوان استراحتگاه، نانوایی، محل استحمام سربازان و نیز نگهداری اسب و چهارپایان مورد استفاده بوده است.

رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی بجنورد افزود: این اثر با راهروهایی پیچ در پیچ به نوک تپه‌ای در بالا پادگان می‌رسیده که گمان می‌رود برای مقابله با حملات ترکمن های متجاوز از کشور همسایه و نیز روس‌ها ساخته شده است.

روستا قزلقان از توابع بخش گرمخان بجنورد، در حدود ۳۵ کیلومتری شرق مرکز استان خراسان شمالی قرار دارد.

از مجموع آثار تاریخی این استان، ۵۰۹ اثر تاریخی، ۴۲ اثر طبیعی و ۷۰ اثر ناملموس در فهرست آثار ملی ثبت شده و ۱۱ اثر نیز به ثبت جهانی رسیده است.

ایرنا نوشت، این استان با داشتن هزار و ۲۰۰ اثر تاریخی شناسایی شده، حلقه اتصال شمال و شرق کشور است که در مسیر عبور میلیون‌ا مسافر، گردشگر و زائر امام هشتم (ع) قرار دارد.