مجسمه «فضانورد افتاده» به اصفهان رسید!

چهارشنبه ۱۱ تير ۱۳۹۹ ساعت ۱۴:۳۶ | کد مطلب: ۲۸۴۰۴
مجسمه «فضانورد افتاده» به اصفهان رسید!
اسکان نيوز: به مناسبت بیست‌وپنجمین سال تاسیس موزه هنرهای معاصر اصفهان و چهل‌ونهمین سال قرار گرفتن مجسمه «فضانورد افتاده» بر کره ماه، نسخه‌ای از این مجسمه از روز پنجشنبه (۱۲ تیرماه) تا ۱۷ مرداد در این موزه به نمایش گذاشته می‌شود.
 
سوم اسفندماه ۹۷ ادیشن «۰۱۷» از مجسمه «فضانورد افتاده» اثر پاول فون هویدونک، هنرمند بلژیکی توسط مدیران شرکت بین‌المللی هنر و فرهنگ به موزه هنرهای معاصر اصفهان اهدا شد. نمونه اصلی این مجسمه آلومینیومی ۸۵ میلی‌متری در آگوست سال ۱۹۷۱ توسط فضاپیمای آپولو۱۵ به فضا فرستاده شد و بر روی کره ماه قرار گرفت. این مجسمه نماد انسانی بدون نژاد و جنسیت و سن است.

لوئیز داچمن، کارمند گالری وادلی نیویورک ایده گذاشتن یکی از کارهای هویدونک را در فضا توسط فضانوردان مطرح کرد. بر همین اساس پاول به همراه لوئیز به دیدن سه فضانورد آپولو۱۵ رفتند و پیشنهادشان را مطرح کردند. آن‌ها نیز موافقتشان را با این کار اعلام کردند و اینگونه پای مجسمه آلومینیومی فضانورد افتاده در سال ۱۹۷۱ به سطح ماه رسید و همان‌جا ماندگار شد.

ایسنا نوشت، از مجسمه فضانورد ادیشن‌هایی تولید شده که به موزه‌های دنیا اهدا می‌شود. در همین راستا در تاریخ سوم اسفندماه ۱۳۹۷ طی پروژه‌ای به نام «انسان، هنر، کهکشان» یک ادیشن از این مجسمه به موزه هنرهای معاصر اصفهان اهدا شد.