اختصاص یک جلسه‌ کمیسیون کارگری استان به مطالبات کارگران شهرداری‌ها

دوشنبه ۹ تير ۱۳۹۹ ساعت ۱۳:۳۳ | کد مطلب: ۲۸۳۶۳
اختصاص یک جلسه‌ کمیسیون کارگری استان به مطالبات کارگران شهرداری‌ها
اسکان نيوز: قربان درویشی، دبیر اجرایی خانه کارگر خوزستان با اشاره به این‌که کارگران خدمات شهری شهرداری‌های استان که توسط پیمانکاران مدیریت می‌شوند، مطالبات چندین ماهه‌ای را طلبکار هستند، گفت: متاسفانه در شرایط حاد کرونایی و اقتصادی کشور، با رنج و مشقت در گرمای طاقت‌فرسای خوزستان گذران زندگی می‌کنند.

درویشی افزود: جزئیات و دلایل این وضعیت بارها گفته شده و علل آن بر کسی پوشیده نیست، بنابراین با توجه به مشکلات این بخش که ۹۰ درصد کارگران شهرداری‌ها را درگیر کرده و از طرفی عدم نظارت صحیح بر درآمدها و نیز هزینه‌ها، وقت آن رسیده که کمیسیون کارگری استان خوزستان، به‌صورت ویژه نشست اختصاصی برای رفع این مشکل داشته باشد.

دبیر اجرایی خانه کارگر استان خوزستان، ادامه داد: تشکیل یک کارگروه ویژه برای رفع این بحران که سلامت روحی و روانی خانواده‌های کارگران را تحت تأثیر منفی خود قرار داده است، بسیار فوریتی و ضروری می‌باشد.

وی بیان نمود: این کارگروه باید موظف شود تا کل میزان بدهی شهرداری‌ها و پیمانکاران به کارگران را مشخص کرده و برای تامین منابع مالی لازم، چاره‌اندیشی نماید.

درویشی استفاده از پیمانکاران با بنیه‌ مالی ضعیف را یکی از دلایل وجود چنین مشکلاتی عنوان نمود و گفت: متاسفانه در هنگام واگذاری کارها به پیمانکاران، توان مالی و حُسن سابقه‌ی آنان در نظر گرفته نمی‌شود و به همین خاطر است که وقتی در روند نقد شدن صورت‌وضعیت پیمانکاران خللی وارد شود، نه‌تنها توان پرداخت حقوق کارگران از حساب خود را ندارند، بلکه بیمه و درمان آن‌ها و خانواده آنان را نیز به خطر می‌اندازند و کارگر ناچارمی‌شود برای گرفتن حق قانونی خود که حقوقی اندک و حداقلی  است، دست به تجمع بزند.

ایلنا نوشت، این فعال حوزه کارگری، سومدیریت در شهرداری‌ها و بدسلیقگی شوراهای شهر در انتخاب افراد توانمند برای تصدی پست شهردار و تحمیل نیروهای مازاد بر شهرداران را از دیگر عوامل بروز این مشکلات عنوان نمود.