شاخص آلایندگی هوا در فهرج به سه برابر حد مجاز شد

يکشنبه ۸ تير ۱۳۹۹ ساعت ۱۳:۱۲ | کد مطلب: ۲۸۳۴۳
شاخص آلایندگی هوا در فهرج به سه برابر حد مجاز شد
اسکان نيوز: مرجان شاکری، مدیرکل حفاظت محیط زیست استان کرمان با اشاره با بیان این‌که شاخص آلایندگی در فهرج هم اکنون عدد ۵۰۰ را نشان می‌دهد، گفت: گردوغبار در هوا شهرستان فهرج از صبح امروز آغاز شد و بعد از مدت کوتاهی به سه برابر حد مجاز رسید.

وی تاکید کرد: اهالی فهرج امروز را در منازل خود بمانند و برای کارهای غیرضروری بیرون نروند. 

وی با اشاره به محرومیت مناطق شرق استان کرمان از مسئولان خواست موضوع مهار گرد و غبار در استان کرمان را با توجه به محرومیت بسیاری از مناطق این استان و البته شرایط حاکم به طور ویژه پیگیری کنند.

از بین رفتن پوشش گیاهی به دلیل خشکسالی های پیاپی و وقوع توفان شن در این شهرستان در بسیاری از ایام سال موجب بروز ریزگردها و مختل شدن زندگی اهالی این منطقه می شود.

شاخص آلایندگی ناشی از ذرات معلق در هوا بین صفر تا ۵۰ هوای پاک، ۵۰ تا ۱۰۰ هوا سالم، بین ۱۰۰ تا ۱۵۰ هوای ناسالم برای گروه‌های حساس، ۱۵۰ تا ۲۰۰ هوا ناسالم برای تمام افراد و از ۲۰۰ به بالا خطرناک است.

ذرات معلق هوا (PM) اصطلاحی است که برای توصیف ذرات جامد و مایع پراکنده شده در هوا استفاده می‌شود.

ذرات معلق هم از نظر جنس و هم از نظر سایز بسیار متنوع است ولی با توجه به اندازه آنها به سه نوع ذرات درشت (coarse particles) یا PM۱۰ ذرات ریز (fine particles) یا PM۲.۵ و ذرات بسیار ریز (ultra fine particles) یا PM۰.۱ تقسیم می‌شود.

ایرنا نوشت، مرکز شهرستان فهرج در ۲۶۰ کیلومتری شرق کرمان و مجاورت شهرستان بم قرار دارد.